Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Nápoj pro celou rodinu s tajemným názvem

Nápoj pro celou rodinu s tajemným názvem

14.1.2012 - Redakce Babinet

Cereální nápoje existují již několik století a zaznamenávají velký úspěch. Češi například vypíjí v průměru dva šálky tohoto nápoje týdně. Samotný název „cereální nápoj“ do povědomí veřejnosti zatím ale příliš nepronikl. Z výzkumu vyplynulo, že více než čtvrtina Čechů ani netuší, co si pod cereálním nápojem představit.

Historické okénko: Nápoje z cereálií mají dlouhou historii a zmínky o nich lze najít již ve středověku. Průmyslově se začaly vyrábět na přelomu 18. a 19. století, kdy se jim říkalo „cereální káva“. Na rozdíl od kávy ale cereální nápoje neobsahují kofein.

Ti, co vědí, ho nejčastěji spojují s obilím, zrním, „tekutým pečivem“ nebo s Carem, nesprávně ale také s jogurtovými nápoji nebo mlékem. Dotázaní mají jasno v tom, proč cereální nápoje pít a považují je za vhodnou součást zdravého životního stylu. Tento předpoklad je dle odborníka na výživu Martina Staňka naprosto správný: „Cereální nápoje se skládají z přírodních složek a mohou být ideálním doplněním pitného režimu a vyváženého jídelníčku.“

Obiloviny i čekanka

Cereální nápoje odvozují svůj název od obsahu obilovin. Ječmen a žito se při výrobě nejprve upraží při optimální teplotě tak, aby získaly lahodnou chuť a příjemnou vůni. Následně se jednotlivé ingredience namelou na požadovanou zrnitost a smísí se. Právě pražením suroviny získají jemnou a lahodně nasládlou chuť bez nutnosti přidávat další dochucovadla nebo umělé přísady.

Kromě obilovin najdete v nápojích s cereáliemi i další přírodní látky jako například čekanku. „Nenápadné rostlince s modrými kvítky se připisují zajímavé zdravotní účinky. Příznivě působí na trávení a cévní systém,“ dodává Martin Staněk.

Martin Staněk upozorňuje na zajímavé vlastnosti obilovin:

Ječmen patří k nejstarším zemědělským plodinám a dnes se používá zejména pro výrobu sladu a cereálních nápojů. Má podobné složení jako pšenice, ale na rozdíl od ní obsahuje méně glutenu a východní učení usuzují mladému ječmene dokonce i protirakovinné působení.

Žito je dobrým zdrojem vitamínu B1, B2, B6, E, niacinu, kyseliny listové a dalších stopových prvků. Má však nedostatek vápníku, a proto je dobré ho kombinovat například s mlékem. Díky svému složení žito pomáhá snižovat krevní tlak.

Cereální nápoje pro celou rodinu

Vyzkoušejte originální recept a připravte si vynikající Caro Machiatto na vídeňský způsob!

Díky svému přírodnímu složení a lehké stravitelnosti jsou cereální nápoje vhodné pro všechny členy rodiny. Nemusíte tak přemýšlet, co podáte dospělým a co dětem. Všichni společně si můžete užít nápoj plný cereálií. Příprava je velice jednoduchá a praktická, stačí zalít rozpustnou směs vodou nebo mlékem a je hotovo. Navíc si cereální nápoje můžete dopřát kdykoli během dne. Ráno příjemně zasytí, během dne potěší a horký šálek si můžete vychutnat i před spaním, protože cereální nápoje nemají povzbuzující účinek. Nemusíte se tak bát problémů s usínáním.

„Těhotné a kojící ženy vyhledávají cereální nápoje, protože nedráždí žaludek a jsou zajímavou bezkofeinovou variantou teplého nápoje. Senioři je ocení, protože nezatěžují organismus a nezvyšují krevní tlak,“ říká Martin Staněk.

Kafíčko pro děti

Děti si zamilují „tekuté cereálie“, protože díky nim získají své dětské kafíčko a mají pocit rovnosti s dospělými. Z průzkumu vyplývá, že v souvislosti s cereálními nápoji si lidé nejčastěji vzpomenou právě na dětství a bílou kávu ze školky.

Nejen pro děti mají cereální nápoje další nespornou výhodu. „S šálkem cereálního nápoje připraveného s polotučným mlékem získáte až 20 % doporučené denní dávky vápníku, který je důležitý pro správný vývoj kostí,“ vysvětluje odborník na výživu Martin Staněk. Pokud tedy vašim dětem nechutná mléko samotné, mohou být cereální nápoje vítanými pomocníky na cestě za vyváženým dětským jídelníčkem.

Každému podle chuti

Přestože mléko patří k nejčastější ingredienci pro přípravu cereálních nápojů, lze jej nahradit také vodou. Případně si můžete sami najít správný poměr mléka a vody, který vám nejvíce chutná. Alergici nebo vegani si mohou připravit tuto pochoutku také se sójovým nápojem nebo jiným mlékem. „Pokud držíte redukční dietu, vsaďte pouze na vodu, nebo připravujte nápoj s maximálně 50 mililitry polotučného mléka. Získáte tak cereální nízkoenergetický nápoj, který nezatíží denní příděl zbytečnými kaloriemi,“ radí Martin Staněk.

Pokud se chcete rozmazlit, můžete si připravit cereální nápoje se šlehačkou, ovocem nebo čokoládou.

Pitný režim s cereálními nápoji

Průběžný příjem tekutin během dne je základním předpokladem pro zdravé fungování našeho těla. Pokud nedodáme tělu tekutin dostatek, může nás začít bolet hlava, jsme malátní a klesá naše výkonnost i pozornost. Dlouhodobá mírná dehydratace pak může vést i k vážnějším zdravotním poruchám.

Cereální nápoje patří vedle vody, ředěných ovocných a zeleninových šťáv či slabých čajů k vhodným součástem pitného režimu. Nemusíme tak pít pouze vodu, ale můžeme střídat různé nápoje v průběhu dne.

Často diskutovanou otázkou je, jaké množství tekutin má člověk vypít. Rozhodně nelze paušálně říct, že by všichni měli přijmout 2 – 3 litry vody denně. Denní příjem závisí na mnoha vnitřních i vnějších faktorech, například na tělesné hmotnosti, věku, pohlaví, tělesné aktivitě, ale i na teplotě a vlhkosti prostředí. Každý si tak musí najít optimální množství tekutin sám.

Šestero, proč pít cereální nápoje:

  • Obměna pitného režimu v teplé i studené verzi
  • Nezvyšují hladinu cukru v krvi
  • Patří k nízkoenergetickým nápojům, které můžete bez obav zařadit i do dietního jídelníčku
  • S mlékem dodají až 20 % doporučené denní dávky vápníku
  • Neobsahují kofein, a nezvyšují krevní tlak
  • Snadno a rychle připravený nápoj vhodný pro dospělé iděti

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

iwe
30.8.2014 21:58

Caro piji již nějakou tu dobu a jsem s ním velice spokojená. Prostě mi chutná!

besttgirl
24.2.2015 16:46

Souhlasím! Šestero, proč pít cereální nápoje, bych ještě doplnila o možnost pití v těhotenství (jako zdravá alternativa kávy) :)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz