Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Nechte se vést k duševní rovnováze

Nechte se vést k duševní rovnováze

28.12.2011 - Redakce Babinet

Většina lidí má život svázaný předsudky o sobě samém, hluboce usazenými někde v podvědomí. Brání nám navázat stabilní partnerský vztah, překonat obavy z vystoupení na veřejnosti, zvládnou cizí jazyk, naučit se řešit krizové situace, konflikty v práci nebo osobním životě....

Zkrátka umět nacházet v životě radost a krásu. „Jsme společnost zaměřená na informace, analýzu, kontrolu, výkon, více zatěžujeme levou, „racionální“ hemisféru mozku. Pravá hemisféra, to je tvořivost, intuice, řeč těla, a také pocity, emoce, vzpomínky... Cesta do pravé hemisféry otevírá obrazy a prožitky, které člověku pomohou vzdát se předsudků a dohod, které se sebou uzavřel,“ vysvětluje zkušená psychoterapeutka Pavla Štěpničková.

stepnickova

To, že obě hemisféry mají být v rovnováze, věděli už naši předkové, staré kultury proto používaly řadu vlastních postupů a praktik. Jenže jak k tomu cíli dojít dnes? Správnou cestu může nabídnout osobní terapeut, potvrzuje Pavla Štěpničková:  „Pro své klienty se stávám osobním důvěrným průvodcem, provázím je nejen v těžkých obdobích života, ale i tehdy, kdy je pro ně složité se v čemkoliv rozhodnout, ztrácejí jistotu v práci či soukromí, prostě z jakéhokoliv důvodu potřebují mou podporu. Trpělivým nasloucháním a bezpodmínečným přijetím pomáhám hledat přirozené silné stránky jeho osobnosti a vyzvednout je ze skrytosti do každodenního života a přijmout je.“ Pavla Štěpničková jako jedna z mála dokáže klientům nabídnout racionální psychoterapii propojenou s tradičními spirituálními přístupy.

„Jsem člověk otevřený, nerada vyznávám jen jeden směr, mnohem přijatelnější je pro mě komplexní přístup, otevření všech možných cest, které vedou k tomu opravdovému u mého klienta. Dlouhodobá zkušenost s učením podle pravidel mozku mě vedla ke studiu relaxačních technik, protože řízená relaxace nejen odblokovává stres, ale také otevírá kapacitu pravé hemisféry, podporuje tvorbu obrazů.

Nyní ve své terapeutické praxi používám vlastní relaxační metodu inspirovanou starými spirituálními technikami. Velkým pomocníkem je ve chvíli, kdy se s klientem točíme v bludném kruhu, i přesto, že se dostaneme rozumem k příčině problému. Potřebuji přetransformovat obraz, jaký o sobě má, ale to nejde jen čistě racionálními cestami, protože tyhle „zápisy“ jsou skryté také v pravé hemisféře, a právě při správně vedené relaxaci člověk najednou vidí sám sebe, jako nikdy dříve, „rozpomene se“ na dosud skryté informace o sobě,“ říká Pavla Štěpničková. Každému klientovi je věnována individuální péče. K nastartování pozitivních změn v životě obvykle stačí 5 sezení v průběhu 2 měsíců, sezení trvá zpravidla 1,5 až 2 hodiny. I když pak samozřejmě některé životní situace člověku energii výrazně uberou, díky poznaným technikám se dokáže znovu dostat do rovnováhy.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip