Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Teploměr

Teploměr

11.11.2011 - Tereza Boehmová

teplomerMěřili jste si někdy v poslední době teplotu? Příliš dobře to nelze. Přesné rtuťové teploměry EU před třemi lety zakázala, neboť jsou strašlivě toxické a nebezpečné! A tak pozvolna zmizely z trhu. Problém ale je, že bez rtuti se teplota měří velmi špatně.

Na trhu je sice milion digitálních teploměrů a my jich doma máme nejméně 6. Různé typy, různé značky, ušní, čelní i ten do podpaždí. Všechny jsou ale nepřesné a odchylka měření je úděsná. Největší spoleh je nakonec na vlastní ruku přiloženou na čelo a konstatování má/nemá. Víc nic.

Minulý rok jsem trávila v českých nemocnicích více času, než bych si přála, a jaké bylo moje nemilé překvapení, když ani zdravotníci neměli teploměry lepší. Nešťastně pobíhali s různými digitálními zmetky a přeměřovali 3x-4x, aby vůbec uměli zaznamenat, zda se pacientův stav lepší, či horší. Odchylky jsou u některých přístrojů i celý stupeň a tam už to začíná být poměrně velký problém.

Sestřičky se mi dokonce svěřovaly, že raději také neustále měří sebe a dle odchylek se porovnáním snaží určit i teplotu pacientů. Na oddělení, měly potají několik rtuťových teploměrů, a když bylo nejhůř, pacienty raději přeměřily s nimi. Ovšem, až se rozbijí, bude zle.

V evropské unii spadl někomu na hlavu obrovský kámen… Opravdu je rtuť z teploměrů největší problém, který lidstvo trápí? Sice nás ochrání před otravou prostředí rtutí, ale bez přesných teploměrů se spousta nemocí léčí poměrně špatně. Kolik lidí na to doplatí?

Nešlo by alespoň vyrábět kvalitní teploměry z jiné látky, která má podobné vlastnosti? Existují prý teploměry lihové, ale já je nesehnala.

Pokud máte doma starý rtuťový teploměr, vlastníte poklad… Chraňte jej pro budoucí generace, jednou se za něj bude platit zlatem.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Kapicka
23.10.2013 10:59

Naštěstí jeden rtuťák doma mám, další má můj děda, nebude tak zle :-) Pak mám ještě jeden digitální s ohebou špičkou, pro měření malýho prdoli v zadečku, protože tady klasickej rtuťák selhává, neni prostě možný změřit rtuťákem rozumně teplotu půlročnímu dítěti nebo uplně malýmu miminku. A pak mám infračervenej teploměr Thermoval duo scan a ten používám hlavně v noci, když nechci děti budit - změřím je na čelíčku- jen se přejede od středu čela ke spánku a za vteřinku je hotovo, naprosto skvělej vynález! Ale kdyby náhodou nic z toho nefungovalo (rozbily se baterky nebo co já vím :-)) tak klasika rtuťák tu mám, ale pro děti by mi byl myslím prd platnej.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip