Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Praha má další ambasádu – lašskou!

Praha má další ambasádu – lašskou!

2.11.2011 - Radana Šatánková

Praha - Lašská ambasáda? A proč ne? Mnoho Lachů a Lašek totiž žije řadu let v Praze a rádo by se setkalo jak s těmi Lachy zakotvenými v Praze, tak s těmi, kteří do hlavního města zavítají krátkodobě.

Že si teď přesně nevybavujete, kde je Lašsko a neznáte lašského krále? Už napínáte pozorně uši, když máte porozumět krátké, měkké a zpěvné řeči? Nevadí. Částečně nejste na vině vy…

lasskaamb

Existence všeho lašského byla za minulého režimu důkladně vytlačována z vlastivědných materiálů, průvodcovských, ale i historických knih. I tak se zajímavý etnografický celek Velkého Lašska, rozprostírající se přes část území České republiky, Slovenska a Polska, znovu pomalu, ale jistě probouzí a zažívá svou obrodu.

V čele této vlastenecké obrody stojí král Zdeňa Viluš I., který v Beskydech žije a kraluje už přes dvacet let! Při kralování jej můžete často spatřit na nejrůznějších akcích - nejčastěji ve frýdecko-místeckém okrese. Lašský král, než dozrál ve známou a respektovanou postavu, nejprve dostal v mládí pojmenování „Princ Hukvald“ a „Baron“.

lasskekralV civilním životě se jedná o Zdeňka Krulikovského (*1945), známého operetního pěvce, herce, hlasového pedagoga, etnografa a publicistu. Narodil se v Místku jako čtvrté dítě, sourozenci Eva, Jiří a Jan se rovněž kulturně angažovali v oblasti folkloru a divadla. V roce 1970 absolvoval Státní konzervatoř v Ostravě, při studiu působil v operetě Státního divadla v Ostravě. Roku 1971 nastoupil do Armádního souboru Víta Nejedlého v Praze jako sólista, a pak už střídal angažmá převážně v hudebních divadlech, kde zpíval a hrál v operetách a muzikálech. V letech 1974–1982 účinkoval v Krušnohorském divadle v Teplicích a v opeře v Ústí nad Labem, období 1982–1985 strávil v Těšínském divadle, 1985 – 1990 ve Státním divadle Olomouc. Od roku 1990 působí jako pedagog oboru sólový zpěv na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Je autorem tří knih o Lašsku: Knížka pro každého Lacha, Lašsko-český slovník, Lašsko – Etnografický a kulturní region Moravy a Slezska. Napsal několik divadelních her, např. Ondraš – pan Lysej hory, a tyto veselohry dodnes prezentuje na akcích s Lašskou divadelní společností Gigula. V roce 1987 byl pasován na lašského krále. Zdeněk Krulikovský je ženatý, má čtyři dcery, z nichž Adéla (nar. 1982) je herečkou Těšínského divadla a Michaela (nar. 1995) se věnuje zpěvu.

Umělecké nadání zúročené v divadelních a hudebních souborech i znalosti etnografického zaměření jsou tou nejlepší průpravou pro krále, jakým Zdeňa Viluš I. je.

Tak, jako se k lašství hlásí enklávy dokonce v Americe či Austrálii, se k němu nyní konečně připojila i Praha. Večer, během kterého došlo k založení lašské ambasády, proběhl v přátelském, avšak slavnostním duchu. Zazněla při něm lašská hymna, jejíž první dvě sloky vznikly již v roce 1987 při zakládání Lašského království.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip