Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Správný pitný režim v každém věku po celý rok

Správný pitný režim v každém věku po celý rok

30.10.2011 - Redakce Babinet

Že je zima a pitný režim není třeba kontrolovat? Nenechte se zmýlit. Právě v zimě je velmi snadné zapomenout na pravidelné doplňování tekutin, a to zejména když udeří mrazy a nedostavuje se díky všudypřítomné zimě žízeň (která však není indikátorem správného pitného režimu), natož potřeba kontrolovat tekutiny, které jsme za daný den vypili. Leckdy nám stačí šálek čaje, zabalit se do deky… a tělo je rázem dehydrované, protože dva šálky čaje nebo dokonce svařeného vína za den skutečně nestačí. A samozřejmě o to horší to může být u kojenců, dětí a seniorů, které je v některých případech potřeba doslova hlídat, protože jsou velmi citlivou skupinou, co se týče pitného režimu a vyvážené stravy.

Kojenci a děti pod drobnohledem

Pro zdraví každého z nás je důležitý vyvážený životní styl, jehož důležitou součástí je pitný režim. V rámci příjmu tekutin však existují rozdílné potřeby co do množství tekutin u různých věkových kategorií a také profesí. Například sportovci si mohou častěji dopřát energetické nápoje, slazené sycené nápoje nebo džusy jako zdroj energie.

Zvláštní skupinu, kde je nutná velká obezřetnost v rámci pitného režimu, tvoří kojenci a děti. A to i přesto, že jejich doporučený příjem tekutin není zase tak odlišný od toho pro dospělé. Paradoxně však kojenci a děti snáze podléhají dehydrataci, a proto bychom se měli držet několika zásad a hlídat správné množství tekutin, které jim dodáváme. Nezapomínejme při tom, že tekutiny jsou přijímány také z jídla. Ve skutečnosti z pití získáváme pouze 70 - 80% tekutin, zbylých 20 - 30% zdroje tekutin tvoří právě zmíněné jídlo. Samozřejmě vždy záleží na typu pokrmu.

U kojenců jsou tyto hodnoty velmi jasně definovány. Nutno dodat, že zdravé dítě ve věku do 6 měsíců přijímá správné množství tekutin v rámci kojení. Pokud stravu nastavujete výživou, přečtěte si několik rad vydaných Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA).

Věk

Odpovídající denní množství přijatých tekutin

Kojenci

 

do 6 měsíců

680ml/den nebo 100 - 190ml/kg/den

6 - 12 měsíců

0,8 - 1l/den

1 - 2 roky

1,1 - 1,2l/den

Děti

 

2 - 3 roky

1,3l/den

4 - 8 let

1,3 – 1,7l/den

Děti a mladiství 9-14 let

1,6 – 2,2 l/den

Dívky 14 – 18 let

1,8 – 2,3l/den  

Chlapci 14 - 18 let

2,6 – 3,3l/den

Na co bychom neměli zapomínat a na co si dát pozor u dětí

  • Děti oproti dospělým potřebují vodu i k růstu.

  • Průjem a zvracení mohou vést k dehydrataci dítěte. Proto bychom měli v takové situaci více dbát na pravidelné doplnění tekutin.

  • Kojenci si o vodu sami neřeknou a děti mohou v zápalu hry na pití zapomenout. Proto dbejte o jejich pitný režim sami. Neustále děti vyzývejte k pití.

Je dokázané*, že děti, u kterých je dodržován správný pitný režim, podávají lepší výkony, lépe se soustředí a mají lepší schopnost se učit. Dětem můžeme podávat v omezené míře jejich oblíbené nápoje, tedy i slazené a sycené, abychom tak pomohli naplnit jejich pitný režim. To platí zejména v případě sportovních výkonů a celodenního pohybu. Samozřejmě zde však platí přísná regulace a takové nápoje by měly mít jasnou roli „doplňku“ pitného režimu. Určitě nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu. Dětem dodají potřebné vitamíny a rovněž pomohou udržovat jejich hydrataci.

„Dostatečná hydratace neboli dostatek tekutin během dne, je zejména u dětí velmi důležitá, protože její nedostatek, čili dehydratace, vede od nesoustředěnosti, nepozornosti až k bolestem hlavy ve škole a předčasné únavě při sportu. Neměli bychom zapomínat ani na to, že děti jsou na dostatek tekutin daleko citlivější než dospělí, protože voda tvoří v jejich těle větší procentuální podíl. Pokud tedy chceme děti soustředěné a neunavené, bylo by mimo jiné i vhodné sledovat, aby dostatečně pily,“ říká o správné hydrataci u dětí nutriční odborník Pavel Suchánek.

* Zdroj: European Hydration Institute

Senioři jako riziková skupina    

Dospělí lidé obvykle pijí, jen pokud mají žízeň. To většinou stačí na to, aby doplňovali potřebné množství tekutin. U starších lidí nad 60 let to ale není pravidlem a příjem vody nemusí být dostatečný a pravidelný. Důvodů je hned několik.

S přibývajícím věkem nám hůře pracují ledviny a snižuje se jejich funkční kapacita. To vede k větším ztrátám vody spolu s močí. Se sníženou chutí k jídlu může v jídelníčku chybět dostatek přijímané vody obsažené v jídle. Špatná paměť, pohybové omezení a nemoci mohou vést ke sníženému příjmu tekutin a následně dehydrataci. Dokonce některé druhy léků mohou samy o sobě vést k dehydrataci lidského organismu a právě senioři jsou obvykle v tomto směru ohroženou skupinou.

Dehydratace nebo ještě hůř chronická dehydratace pak může mít životu nebezpečné následky jako omdlévání, infekce močových cest, různá onemocnění zubů, ledvinové kameny, zácpu a zhoršené kognitivní funkce.

Muži nad 60 let by měli denně přijmout alespoň 2,5l tekutin, ženy pak 2l. Tvrdý alkohol zvyšuje úroveň dehydratace a jeho konzumace proto není doporučena.

Starší lidé a jejich pečovatelé by měli dbát o vyvážený pitný režim. V rámci toho by měly být tekutiny snadno dostupné ve dne i v noci a hydratační program by měl být vždy správně nastaven i s ohledem na měnící se diety a podmínky. Podpořit správnou hydrataci můžeme přidáním jídel s vysokým obsahem vody a snahou o rozmanitý jídelníček, kterým podpoříme chuť k jídlu a pití.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip