Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pozor na nebezpečného pneumokoka

Pozor na nebezpečného pneumokoka

19.10.2011 - Redakce Babinet

Během těhotenství a porodu se vše točí kolem miminka. Rodiče přemýšlí, co bude pro děťátko nejlepší a jak ho chránit před nebezpečnými nástrahami. Zakrývají hrany stolů, zaslepují zásuvky, dávají nebezpečné předměty z dosahu dětí a přemítají, jak mu nejlépe pomoci ke zdravému růstu.

Imunita dítěte je zejména během prvních 12 měsíců křehká jako skořápka. Snadno ji mohou narušit škodlivé bakterie a mikroorganismy – což platí dvojnásob pro kojence, kteří mají doma sourozence, jenž chodí do školky nebo školy. Před čím byste se tedy jako zodpovědná maminka měla mít na pozoru?

Velké nebezpečí pro malé děti představuje tzv. invazivní typ bakterie pneumokoka. Jde o pneumokoky, které dokážou u jinak úplně zdravých dětí vyvolat závažná onemocnění. Ta se mohou zpočátku projevit jako mírné nachlazení a následně se rozvinout v infekci s těžkým průběhem a ještě dramatičtější dohrou. Řeč je hlavně o meningitidě neboli zápalu mozkových blan, která častokrát propukne v kombinaci s otravou krve. Neméně nebezpečné a bolestivé jsou zápaly plic, tedy pneumonie, a také časté záněty středního ucha. Ty podle statistik potrápí až 80 procent dětí do 5 let.

Při zánětu středního ucha si děti nejčastěji stěžují na pichlavou bolest ucha, pocit klepání v uchu, bolesti hlavy či pocit ztráty sluchu. Kojenci bývají plačtiví, neklidní, špatně spí a často si sahají na ucho, které je citlivé a oteklé. Nemoc může provázet v některých případech průjem či zvracení. Ke zmírnění bolesti dojde v okamžiku, kdy praskne nebo kdy je lékařem píchnut ušní bubínek, za nímž se hromadil hnis. Pokud zánět není včas léčen a nedojde k uvolnění hnisu, zánět se může rozšířit i do lebeční kosti a způsobit tzv. mastoiditidu. Přes mozkové blány se také může rozšířit až do mozku a způsobit poruchu nebo dokonce ztrátu sluchu.

Právě kvůli zákeřnosti a nebezpečnosti pneumokoků pediatři čím dál tím častěji doporučují rodičům, aby nechali své děti očkovat. K doporučeným vakcínám na českém trhu patří vakcína Prevenar 13, která chrání před závažnými infekcemi i zánětem středního ucha. Miminkům i malým dětem do 5 let pomáhá vytvářet protilátky nezbytné v boji proti 13 nejčastějším typům pneumokoka. U nejmenších dětí je třeba očkovat čtyřmi dávkami. První tři jsou děťátku podány v prvním roce života, poslední čtvrtou dostane mezi 11. a 15. měsícem.

Dětem, které trpí opakovanými záněty středního ucha či patří do tzv. rizikových skupin, je Prevenar 13 poskytován zcela zdarma. To platí hlavně pro děti s nízkou porodní váhou, po transplantaci orgánů, chemoterapii nebo například po prodělaných meningitidách. Úplně nejmenší děti mají od začátku roku 2010 nárok na hrazené očkování proti pneumokokům. Za jednu dávku doplatíte u lékaře přibližně 400 korun.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz