Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Jeden den

Filmová recenze: Jeden den

6.10.2011 - Hana Kasalová

Nejméně jednou za život tím každý projdeme. Naše energie, osobní nastavení, duše,.../říkejte si tomu jak chcete/ se potká se svojí spřízněností v jiném těle. Stejné zájmy, stejná vášeň, zapadá to do sebe jako puzzle. Na něco pomyslím a on už to říká. Přes obličej mi přejede stín, nejsem zrovna ve své kůži a můj protějšek mě konejšivě vezme za ramena a přitáhne si mě k sobě. Tím mě projeví svoji empatii a já nemusím sáhodlouze vysvětlovat, proč zrovna dnes nesrším humorem a dobrou náladou, jako minule. Dlouhý pohled jeho očí se protáhne až do hlubin mé duše. Někdy i mnohem níže.... Nám srozumitelná komunikace nejenom na běžné verbální úrovni se prolíná našimi příběhy.

Obvykle je člověk takovým setkáním až zaražen, hlavně ve chvíli, kdy je ve vztahu s někým jiným. Jde o vztah spíše milenecký než skutečně partnerský. Žijí odděleně, vídají se "pouze" na hezké chvilky. Přece nebudu sám/sama! Raději s ní/ním, třeba časem vzájemně prolneme...

Najednou potká spřízněnou duši, která mu je více než jenom sympatická. Může se toho až zaleknout. Ve svém těle má totální zmatek. Srdce a duše mu říkají "Ano!", zatímco mozek ruku v ruce s egem se mu posmívá "Ty jsi asi zešílel/a! Takhle hezká žena/muž určitě někoho má a i kdyby ne, tak Tebe určitě nechce!" Levá hemisféra se bere s tou pravou. Která zvítězí? 

Ti, kteří jsou ve chvíli fatálního setkání zralí, chytí tzv. příležitost za pačesy. "Jeee, to je úžasná žena! Je jako já, jsme na stejné vlně, chci aby věděla, jak se cítím...." Pochopitelně, že oslovená jásá a raduje se, protože ve svém mužském protějšku se nemýlila. Konec konců řekla jí to její intuice a ta ji nikdy nezklamala. 

Nový snímek známé dánské režisérky Lone Scherfig  "Jeden den" byl natočený podle velmi úspěšné stejnojmenné knihy Davida Nichollse. Příběh dvacetiletého přátelství Emmy /Anne Hathaway/ a Dextera /Jim Sturgess/ chytí člověka za srdce. Mě dovedl až k slzám...

Emma je spíše velmi pracovitá, systematická a svědomitá. Dexter si užívá plnými doušky. Jeho životní styl by se dal charakterizovat slovy "Hojnost ve všech směrech a na všech úrovních". Ti dva mají hodně společného, ale bohužel jim trvá příliš dlouho se sobě vzájemně odevzdat.

Kdo se bojí koho? Kdo dává limity a ohraničení?

Pouze člověk sám sobě. On se sám nejlépe zná a ví, kde se nacházejí jeho slabé stránky.

Nízké sebevědomí? Proč? Trvá mu příliš dlouho než se dostane mezi elitu? Musí hodně na sobě pracovat a postupně si probojovávat cestu až na samý vrchol? Podporovali ho jeho rodiče nebo mu spíše házeli klacky pod nohy?

To, čím procházíme v ranném dětství, se podepíše na našem životě v dospělosti. Obzvláště zdravé sebevědomí velmi často pokulhává a člověk vlastně ani neví, kdy jeho sebevědomí dostalo bolestivý zásah. Nůžky se rozevírají. To, co se nevyléčí dostatečně včas, se v pozdějším věku stane opravdovou zátěží. Lidé se se svými bolístkami bohužel rádi sžívají, ale to už je jiný příběh...

Emma a Dexter jsou krásný pár. Respektive krásný kamarádský pár.  Mezi nimi to srší tak, že chvílemi sama nechápu, proč svoje kamarádství neobohatí partnerským vztahem. Vždyť po něm oba dva velmi touží!

Z filmu se cítila nejenom emocionální zmatky, nízké sebevědomí, ale také spoustu upřímnosti a lásky, která je bez ustání spojovala. Pochopitelně, že došlo na několik ostrých střetů, ale ty jsou také součástí vztahů, na kterých nám záleží. V jiném případě, nestojí za to se obtěžovat a plýtvat svojí energii na někoho, kdo stejně z našeho života zase odejde. Pouze milenecký vztah se obvykle přejí, pokud se neposune na vyšší úroveň. 

 Anne Hathaway úžasně vyjádřila křehkost, něžnost a eleganci mladé ženy. Velmi yangový Jim Sturgess byl symbolem sexu, nekvalitní levné komerce, rozmařilosti, stupidity, ale také své velmi silné vnitřní ženy, která mu pomáhala vnímat Anne na její nejvnitřnější úrovni. Díky ní se dokázal do Anne vžít a být neskutečně šaramantní, kouzelný, prostě k pomilování. Moc jim to oběma slušelo. 

 Jak jsem již zmínila, nový snímek "Jeden den" mě dohnal až s slzám. Nerada brečím na veřejnosti, ale tady jsem se nemohla ubránit. Nešlo totiž o líbivou filmovou limonádu, ale o velmi syrový realistický příběh, jehož konec....Posuďte sami. 

USA 2011

Žánr: Komedie/Drama/Romantický

Režie: Lone Scherfig

Scénář: David Nicholls

Hrají: Anne Hathaway, Jim Sturgess, Patricia Clarkson

Přístupnost:      přístupný

V kinech od:    6. října 2011

Zdroj foto: www.hce.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip