Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Už (to) stačilo!

Už (to) stačilo!

5.10.2011 - Jiří Kouba

S Monikou Charvátovou jsem se setkal v kavárně na náměstí jednoho západočeského města a hned od prvního okamžiku bylo jasné, že mě čeká příjemné setkání plné zajímavých informací, ale i smíchu a rozpaků. Ani já nebyl prost nervozity: přeci jenom dělat rozhovor s jednou z nejvýraznějších postav současných protestních hnutí a především zakladatelkou hnutí Už stačilo! se vám nepoštěstí každý den. Hodinu a půl trvající setkání velmi rychle uběhlo a vy teď máte možnost jako první si tento rozhovor vychutnat.

Když jste se mi představila do telefonu, trochu jsem se lekl, jestli se nejedná o omyl: přeci jenom jste na sociálních sítích známá pod jiným jménem...

Opravdu se jmenuji Monika Charvátová: moje oblíbené jméno Lavriela používám na sociálních sítích a dříve plnilo funkci krycího jména. Naše obavy byly poněkud přehnané a tak z historických důvodů na sociálních sítích využíval Lavriely, ale jinak vystupuji pod svým normálním občanským jménem.

Jak se žena vůbec dostane k politice?

Jednoduše. To se takhle jako další množství naštvaných lidí rozčilujete na diskusích a pak vás napadne, proč se nespojit a nepokusit se s tím něco udělat, než se jenom rozčilovat. Od myšlenky se spojit po první tisícovku sympatizantů neuběhlo ani několik dní.

A co na to rodina? Máte tři děti, manžela...

Do nedávna jsem byla ještě na rodičovské (mám děti staré 4, 6 a 9 let), takže bylo relativně dost času si všímat, co se děje. Manžel mě sice v mé aktivitě nijak nepodporuje, ale protože si odjakživa ve všem pomáháme, jsem tuto svojí aktivitu schopna zvládat bez větších potíží.

Monika Charvátová 

Veřejná aktivita bere soukromí a mnoho lidí s tím má pak potíže...

V mém případě to tolik neplatí: potkala jsem mnoho velmi zajímavých lidí. Denně jsem v kontaktu s mnoha lidmi a vidím, že moje konání má smysl. Zvládám to bez potíží. Navíc mi hodně pomáhá, že jsem žena a tak po mě ostatní nejdou jako vlci.

Vaše hnutí Už stačilo! dnes podporuje již více než 1700 lidí. Co vlastně prosazujete, že máte tak velkou podporu?

Především je našim aktuálním cílem demise současné vlády. Jsme přesvědčeni, že vláda již nemá mandát k tomu, aby vládla. Strany vládní koalice rezignovaly na svoje programy a pouze likvidují ty nejchudší. Dlouhodobě pak chceme změnit ústavu tak, aby z naší politiky zmizeli zkorumpovaní politici a byli nahrazeni novými, kteří budou přímo zodpovědní za svoje činy a které bude možno díky prvkům přímé demokracie v případě selhání odvolat.

Myslíte si, že stačí pouze odvolat politiky, více je kontrolovat a vše se obrátí k lepšímu?

Bohužel je více než evidentní, že současný systém prochází krizí nejen u nás, ale v celém světě. Myslím si, že kapitalismus ztratil svůj smysl, protože je výhodný pouze pro úzkou třídu nejbohatších a my ostatní pouze neseme ovoce jejich špatných rozhodnutí. Pokud není systém schopen lidem zajistit spravedlnost a slušné životní podmínky, je nutného ho nahradit jiným, spravedlivějším.

To je dost široký pojem. Máte konkrétní představu, jaký by ten systém měl být?

Pokud bych měla dát jednoduchou odpověď, řekla bych socialismus. Tím nemyslím návrat starých pořádků před rokem 1989, ale systém spravedlivý alespoň pro všechny. Už nesmí světu vládnout několik největších korporací. Nejméně ty největší mají být pod přímým dohledem jejich zaměstnanců. Jako nejrozumnější řešení se mi proto jeví samosprávný socialismus. Je ale nutné ještě na toto téma otevřít širokou společenskou debatu.

Monika Charvátová

Je tuto debatu schopno vést i vaše hnutí? Jste připraveni se například transformovat do politické strany, s jinými stranami spolupracovat a nést tak přímou zodpovědnost?

V současné době na toto téma probíhá uvnitř hnutí široká diskuse. Upřímně si nemyslím, že bychom s některou se současných stran byli ochotni spolupracovat. Trváme na radikální změně a tak vidím reálnou cestu ve spolupráci s dalšími novými hnutími. Politickou stranu pak můžeme založit společně nebo každý zvlášť, to je ještě otázka budoucí diskuse.

Čím, kromě radikálně jiných názorů, se lišíte od ostatních politických hnutích či stran?

Na prvním místě akcentujeme lidskost: fungujeme na základě důvěry. Jsme přesvědčeni o tom, že bez elementární slušnosti, důvěry a férovosti není možné tento systém změnit. Důležitá je i radikálnost našich východisek: nemyslíme si na rozdíl od ostatních, že stačí kosmetické změny systému. Výměna několika politiků nic neřeší, je opravdu nutná systémová změna.

Na začátku jsme mluvili o sociálních sítích. Je vaše hnutí spíše virtuální, nebo se i reálně setkáváte a fungujete?

Původně jsme byli pouze virtuální diskusní skupina, ale aktuálně se již fyzicky setkáváme, distribuujeme informační letáky a dokonce máme za sebou první společnou akci: Festival za demisi vlády. Poznámka redakce: o akci naleznete reportáž zde.

Převažují ve Vašem hnutí muži stejně jako v reálné politice? A jak byste popsala lidé, kteří se zapojují do fungování vašeho hnutí?

U nás jsou ženy a muži víceméně na půl. Jsou z celého spektra naší společnosti, pouze pochopitelně převažují hmotně chudší lidé a staršího věku. Jsem u nás v hnutí jedna z nejmladších.

Nakonec nám ještě prozraďte, co chystáte v nejbližší době...

Především se připravujeme na 17. listopadu, na který chystáme další protesty. Možná se ještě zapojíme do Světové revoluce, která má proběhnout 15. října, ale protože je to již za dveřmi, nevíme, jestli to stihneme. V každém případě vše důležité naleznete na našich stránkách http://www.uzstacilo.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip