Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Znojemské historické vinobraní 2011 - nejlepší vína Moravy i nabitý kulturní program

Znojemské historické vinobraní 2011 - nejlepší vína Moravy i nabitý kulturní program

8.9.2011 - Redakce Babinet

Historické centrum města Znojma zaplaví 9. a 10. září nejlepší moravské víno, burčák a zábava. Ať už vás na největší slavnosti vinařství v Česku přivede chuť na víno či historickou podívanou, rytířská klání, koncerty oblíbených kapel, ohňostroj nebo touha aktivně strávit dva dny i s celou rodinou, máte se na co těšit!

vinobraní

Znojmo bude žít oslavami vína doslova na každém kroku. Ve městě vyroste 9 pódií a stanovišť s programem a na ulicích i v domech se otevřou stovky mázhauzů s vínem i občerstvením. V současnosti je pronajato 480 prodejních míst z 579, které jsou ve správě města, desítky dalších pak budou v prostorách soukromníků. Program probíhá i ve znojemských kostelích i za hradbami historického centra.

Na hlavní tribuně na Masarykově náměstí vystoupí například Aneta Langerová, No Name, Buty, Laura a její tygři, Kollerband, Hradišťan, Javory, B Side Band, BraAgas a další. Pátkem nás jako moderátor provede Petr Rychlý, v sobotu Martin Dejdar.

Vyvrcholením obou dnů je tradiční historický průvod Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou, kterým letos znojemští oslaví 700 let od korunovace tohoto panovníka. Průvod bude čítat na 400 kostýmovaných postav na koních i pěšmo.

Krále Jana letos ztvární charismatický herec Petr Vaněk, který účinkoval například ve filmech Tobruk, či Ženy v pokušení. V roli královny Elišky bude po jeho boku stát krásná herečka, rodačka ze Znojma Martina Válková - Preissová, kterou návštěvníci znají třeba ze seriálů Přešlapy nebo Nemocnice na kraji města - nové osudy. O zábavu se postará obtloustlý bůh vína a nespoutaného veselí Bakchus.

Pořádající agentura MVP agency kontaktovala dědice Františka Koukala, zakladatele Znojemského historického vinobraní a získala jejich souhlas pro použití původních scénářů. Poprvé od roku 1990, kdy byla tradice Znojemského vinobraní znovuobnovena, se tak budou historické části vinobraní konat s využitím původních textů. Všechny texty budou jen nepatrně upravovány a kráceny, ale bude použit jazyk, který František Koukal zrekonstruoval z různých dobových záznamů. Původní tradice by měla rozkvést v rukou zkušeného divadelního režiséra Janka Jirků.

vinobraní

Milovníci historické podívané, šermířských soubojů a středověké hudby najdou v rytířském ležení s kolbištěm kromě nefalšovaných rytířských turnajů také nejrůznější hry. Vyzkoušet si můžete střelbu ze středověkých zbraní a ti odvážnější třeba i středověkou mučírnu!

V ulici Přemyslovců se dětem a rodičům představí kejklíři a umělci ze spolku Komedianti. Divadelní společnost Teátr Víti Marčíka zahraje pohádková představení o Šípkové Růžence nebo Sněhurce. Pobaví vás žongléri i akrobatka na laně a nakonec zahraje orchestr Péro za kloboukem.

Znojemské historické vinobraní přináší především možnost ochutnat to nejlepší víno u nás nebo si "pročistit krev" letošním burčákem. Desítky mázhauzů, sklípků i restaurací se ucházejí o vaši přízeň dlouho do noci. Letos se můžete zapojit do soutěže o "Nejmilejší mázhauz". Na Znojemském hradě pak ochutnáte ta nejlepší vína nesoucí označení VOC prvního apelačního systému v ČR, mezi nimi výjimečně aromatická vína z odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

Vstupenky na Znojemské historické vinobraní jsou v předprodeji v sítích Ticketpro. Ceny vstupenek a další informace najdete na webu akce: www.znojemskevinobrani.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip