Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Meningokok představuje nebezpečí pro děti ve školách i školkách

Meningokok představuje nebezpečí pro děti ve školách i školkách

4.9.2011 - Redakce Babinet

Nový školní rok je tu a zodpovědní rodiče by si na nákupní seznam kromě školních potřeb a přezůvek měli připsat také očkování svých dětí proti meningokoku. Právě děti v předškolním a školním věku jsou touto nebezpečnou bakterií ohroženy nejvíce, neboť vzhledem k tomu, že jejím nosičem je přibližně každý desátý člověk, riziko nákazy s nástupem do kolektivu významně stoupá.

Invazivní meningokokové onemocnění (zkráceně IMO) patří mezi nejzákeřnější infekční choroby, ohrožující především kojence, malé děti a adolescenty. Nemoc se vyznačuje zpočátku nenápadnými příznaky, které mohou připomínat chřipku, a extrémně rychlým průběhem, kdy pacienti již po
15 hodinách od jejího propuknutí mohou být ohroženi invazivním meningokokem na životě.

 „Celá desetina případů končívá tragicky a přibližně pětina nakažených si ze souboje s infekcí odnáší vážné trvalé následky ve formě hluchoty, slepoty, selhání ledvin, zjizvení, či dokonce amputací.,“ upozorňuje MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovi nemocnice v Praze.

MUDr. Šimková dále upozorňuje: „Ačkoli se četnost výskytu IMO podle statistik může zdát nízká, její následky bývají skutečně devastující a v závislosti na séroskupině, invazivitě a včasné léčbě se může úmrtnost pohybovat až v desítkách procent. Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou velmi dobře snášeny, jednoznačně rodičům doporučuji nechat očkovat malé děti a děti v prepubertálním a pubertálním věku, které jsou k nemoci obzvláště vnímavé.“

Pro děti ve věku od 2 měsíců je vhodná konjugovaná vakcína, která již měsíc po aplikaci druhé dávky chrání před meningokokem séroskupiny C, jedním ze dvou nejčastěji se vyskytujících séroskupin v České republice.

Po dosažení 11 let je možné aplikovat vakcínu, jež rozšiřuje ochranu na čtyři z pěti celosvětově nejrozšířenějších séroskupin: A, C, W-135 a Y. „U nejrizikovější věkové skupiny 11 – 19 let je klíčová zejména přítomnost obranných látek proti séroskupině Y, která se v České republice rovněž vyskytuje a u adolescentních chlapců způsobuje až 50% mortalitu,“ varuje MUDr. Stanislava Šimková.

Je nemoc opravdu tak nebezpečná? Kde a jak je možné se nakazit?

Ačkoli postupem let se v důsledku vakcinace daří počty případů IMO postupně snižovat, riziko nákazy rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Procento nosičů nejsnáze narůstá právě v uzavřených kolektivech, jako jsou školy, školky či studentské koleje. Například na stránce http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10731181 je k dispozici studie provedená v roce 2000 na Nottinghamské univerzitě ve Velké Británii, která ukázala, že během pouhých čtyř dní prvního semestru se procento nosičství mezi 2 507 studenty prvního ročníků více než ztrojnásobilo: z necelých 7 % první den školy na více než 23 % ve čtvrtém dni. V souvislosti s blížícím se novým školním rokem je tedy úvaha o očkování rozhodně na místě.

Očkování provádí na žádost praktický lékař pro děti a dorost nebo praktický lékař pro dospělé. Očkování provádí též očkovací centra. Informace o způsobu hrazení poskytnou příslušné zdravotní pojišťovny.

zdroj foto: Lindex

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip