Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  LATERNA MAGIKA zahájila 54. sezónu

LATERNA MAGIKA zahájila 54. sezónu

1.9.2011 - Redakce Babinet

Již od posledního srpnového týdne se návštěvníci Nové scény Národního divadla mohou opět setkávat s poetikou představení Laterny magiky. Svou 54. sezónu zahájila sérií repríz poslední premiéry minulé sezóny – Legendami magické Prahy. A příběhy ze starých pražských zákoutí budou lákat návštěvníky i první zářijové dny. Laterna magika v uplynulé sezóně potvrdila, že je stále lákavou atrakcí jak pro zahraniční, tak české diváky, kteří si k jejím produkcím nacházejí cestu i pod hlavičkou Národního divadla.

Laterna magika v nové sezóně nabídne tradičně pět titulů. Stálicí repertoáru zůstává poetický Kouzelný cirkus, který je jedním z nejoblíbenějších představení pro rodiny s dětmi. Dramatický životní příběh dobrodruha Casanovy se odvíjí v úspěšné inscenaci režiséra Juraje Jakubiska, moderní tanec v divácky přístupné podobě zastupují Graffiti, ve kterých se rozehrávají nestárnoucí choreografie Petra Zusky, Václava Kuneše a Jiřího Bubeníčka. Na tradici multimediálního představení s výraznou výtvarnou stránkou a souhrou jevištních složek navázal v poslední premiéře tým tvůrců Legend magické Prahy. Inscenace, která tu v náznacích, tu ve srozumitelné citaci příběhů odkrývá některá z tajemství pražských uliček, příběhy těch, kteří jsou zasaženi tajuplnou atmosférou města. Kombinuje moderní tanec, černé divadlo, pantomimu, oblíbené technické postupy Laterny magiky a tvoří pestrou podívanou, které nechybí hluboký vhled do lidské duše. Režisérem inscenace se stal zakladatel černého divadla Jiří Srnec, který touto premiérou oslavil své 80. narozeniny, jako choreograf ho doplnil šéf baletu ND Petr Zuska, o hudební složku se postaral Kryštof Marek, klavírista, jazzový muzikant i autor soudobé hudby. Na výtvarném řešení se podílela tvorbou kostýmů a masek akademická malířka Šárka Polak Hejnová spolu s architektem Miloslavem Heřmánkem, který vytvořil multifunkční scénu. Od březnové premiéry patří Legendy magické Prahy k nejprodávanějším titulům na repertoáru.

Nového programu se diváci dočkají i v nastávající sezóně – Laterna magika připravila inovaci oblíbeného Cocktailu 008. Ten je ochutnávkou úspěšných tanečních čísel ze současného i minulého repertoáru (např. z inscenací Kouzelný cirkus, Casanova, Graffiti, Argonauti nebo Hádanky), doplněnou krátkou retro show Code 58.08, která vznikla v rámci výročí účasti Československa na Expu 58 a ukázala jednu z cest, kudy se může Laterna magika v budoucnu vyvíjet. „V březnu 2012 chystáme ´upgrade´ našeho ´koktejlu´ pod názvem Cocktail 012 – The Best of, ve kterém nahradíme některé ukázky z repertoáru jinými a půjdeme i více do historie,“ říká umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš a dodává: „Realizace nového projektu po několika letech a stoupající návštěvnost ukazuje, že návrat Laterny magiky pod křídla Národního divadla byl správným rozhodnutím, které dává do budoucna dobré předpoklady jejího dalšího rozvoje.“

Představení Laterny magiky budou opět součástí komplexního předplatného ND, kde bude mít Laterna také svou skupinu. V průběhu sezóny budeme i nadále nabízet snížené rodinné vstupné na odpolední víkendová představení.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip