Babinet.cz  /  Magazín  /  Společnost  /  Zpět do školy: 10 tipů a triků, jak díky internetu excelovat ve škole

Zpět do školy: 10 tipů a triků, jak díky internetu excelovat ve škole

31.8.2011 - Redakce Babinet

Internet je dnes již nedílnou součástí vzdělávání a společnost Google se snaží jít studentům maximálně vstříct. Naučte se 10 tipů a triků, díky kterým je možné ve škole excelovat.

1. Nechte Google, ať za vás vyplní prázdná místa

Vložte hvězdičku (*) do fráze nebo otázky, kterou chcete dokončit a Google doplní prázdná místa. Například pokud si nepamatujete slovo od slova citát, který pronesl Jan Werich, nechte to na Googlu: hledejte [lidská paměť je taky *]

2. Vyhledávání podle obrázků

Už se vám někdy stalo, že jste něco vyfotili, ale nemáte ani tušení, co to je? Nebo si Vaše dítko nemůže vzpomenout při psaní domácího úkolu na zeměpis, jak se jmenuje ta slavná věž v Paříži, kterou máte na fotce z dovolené? Naučte ho používat Vyhledávání podle obrázků. Je to nový způsob prohledávání webu nebo vlastních fotek s použitím aktuálních obrázků, který slouží v tomto případě jako vyhledávací dotaz. Existují 3 druhy vyhledávání podle obrázků: zkopírovat a vložit odkaz obrázku, nahrát obrázek, nebo chytnout a přetáhnout obrázek do vyhledávacího políčka na adrese images.google.com nebo v obrazových výsledcích vyhledávání.

3. Google jako kalkulačka, převodník a slovník

Jsou situace, kdy ani vy nevíte, co cizí slovo, na které se vás ptá vaše ratolest, znamenají. A na hledání ve výkladovém slovníku nemáte čas ani chuť. Stačí tedy vyťukat do internetového vyhledávače „definuj:“ a dané slovo, které potřebujete vysvětlit. Google prohledá online slovníky a zobrazí tu nejlepší definici, která na webu existuje [definujte: stroboskop]. Kromě toho, aby se fyzikální věda a matematika jevila jednodušší, dokáže se Google změnit i na kalkulačku nebo převodník měr, vah, ale také měn. Stačí se ho pouze zeptat na to, co právě potřebujete.

4. Google  Scholar

Google Scholar poskytuje jednoduchý způsob, jak naplno vyhledávat v odborné literatuře. Z jednoho místa je možné vyhledávat z mnoha odborných zdrojů: články, diplomové práce, knihy, abstrakty, soudní posudky, v archivech akademických vydavatelství, z online úložišť odborných společností, univerzit a dalších webových stránek. Google Scholar vám pomůže najít odpovídající práci po celém světě vědeckého bádání. A pak už nebude problém vašemu pilnému školákovi poradit, kam se podívat nebo kde najít potřebné informace. Můžete si s ním třeba ověřit, zda opravdu platí Archimedův zákon? Prověďte pokus podle následujícího návodu!.

5. Vyhledávání na Knihách Google

Vyhledávání na Knihách Google pracuje na stejném principu jako webové vyhledávání. Když Google najde knihu s obsahem, který souhlasí se zadaným dotazem, zobrazí se na ní odkaz ve výsledcích vyhledávání. Pokud se na knihu již nevztahuje autorské právo, nebo pokud dá autor svolení, je možné si tuto knihu prohlédnout a v některých případech dokonce si ji celou přečíst. Pokud bude umístěna na veřejné doméně, budete si moci zdarma stáhnout její kopii ve formátu PDF. Prohlížejte si veřejně dostupné knihy, nebo si společně s vaším potomkem přečtěte digitální kopii knihy jednoho z mnoha klasiků na vašem počítači.


6. Překladač Google

Překladač Google je automatický překladač, který je dostupný zdarma. Pracuje bez zásahu lidských překladatelů, místo toho využívá obsah většiny internetových slovníku a nejmodernějších technologií. Překladač Google v současnosti podporuje 57 jazyků, včetně češtiny. Dokonce jsou nově k dispozici i latinské překlady. Samozřejmě si poradí s obvyklejšími jazyky jako je angličtina, němčina, španělština, ruština a mnoho dalších. Nyní už nemusíte ovládat všechny jazyky, co se vaše dítě učí ve škole. Jednoduše si slovíčka, ale i celé fráze, zadáte do překladače a ten vám je přeloží.

Je možné využít i hlasové zadávání, takže pokud má vaše dítě úkol z poslechových nahrávek, je snadné prostřednictvím mikrofonu zadat do překladače celý text, zvolit češtinu jako koncový jazyk a hrubý překlad je na světě, stačí jen upravit do správné gramatiky.

7. Dokumenty a Weby Google

Pokud vaše dítě přijde ze školy se skupinovým projektem či seminární prací, není třeba si z toho dělat těžkou hlavu. Google nabízí několik možností, jak ze skupinového projektu či seminárky vytěžit maximum.  Je možné využít například Weby Google, které poskytují snadnou cestu, jak vytvořit základní webové stránky pro spolupráci na školním projektu. Všichni žáci mohou pracovat společně na Webech vkládáním příloh, informacemi z jiných aplikací Google (jako jsou Dokumenty Google, Kalendář Google, YouTube nebo Picasa), a nového uvolněného obsahu. Dokumenty Google slouží ke tvorbě textový dokumentů, tabulek, prezentací nebo jednoduchých dotazníků. Tento software žije v cloudu, což znamená, že není uložen na pevném disku ani jednoho ze členů týmu, kteří spolupracují na společném projektu. Všichni tvůrci najednou pak mohou v jednom dokumentu pracovat, dokument se neustále ukládá, a proto je vždy aktuální. Přitom mohou v pravém sloupci společně debatovat nad nápady a změnami, a to všechno na jednom místě. Takže příště už si budete vědět rady, až nastane čas skupinové spolupráce.

8. Vyhledávání v archivu zpráv

Vaše dítko si neví rady se seminárkou na dějepis. Vyhledávání v archivu zpráv vám oběma poskytne jednoduchý způsob, jak najít a prozkoumat historické archivy novinových článků. Uživatelé mohou najít události, lidi nebo myšlenky, a zjistit, jak toto všechno bylo popsáno v průběhu času. Kromě vyhledávání článku, který nejvíce odpovídá hledanému výrazu, uživatelé taky vidí historický přehled, kdy byly dané články zveřejněny, na automaticky generované časové ose. Jako příklad se vraťte do minulosti a objevte historické články o Tomášovi G. Masarykovi.

9. Umění na dlani

Při teorii umění paní učitelka zmiňuje díla slavných výtvarníků, ovšem vašemu školáčkovi to nic neříká, protože nemá ani ponětí, jak jejich díla vypadají. Jednodušší už to být nemůže, protože nyní si může prohlédnout díla slavných malířů pomocí počítače přímo ve svém pokoji, a tak se na další teoretickou hodinu výtvarky připravit. Umožňuje to virtuální prohlídka v rámci Google Art Projektu. Nejenže navštívíte věhlasná muzea světa, která můžete virtuálně projít křížem krážem, ale také si můžete detailně prostudovat téměř každý tah štětcem některých děl světoznámých umělců. Podívej se například, jak Vincent Van Gogh namaloval svou Ložnici v Arles. Z českých muzeí můžeš navštívit Muzeum Kampa v Praze.

10. Globus jako na dlani

Dnes už není potřeba kupovat globus či celý atlas map pro studium zeměpisu nebo geografie. Stejnou měrou poslouží Google Earth, která umožňuje přeletět na libovolné místo a zobrazit satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie ve vzdálených koutech vesmíru i hlubiny oceánů. Ovšem umí i to, co klasická tištěná mapa nedokáže – dokáže zobrazit aktuální seizmickou aktivitu, historické mapy z dávných dob nebo objevovat krásy podmořského světa. K dispozici je bezplatná verze, proto stačí jen stáhnout, nainstalovat a můžete s celou rodinou letět třeba na měsíc.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip