Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  V Jizerských horách přibudou odpočívadla s dětskými hřišti

V Jizerských horách přibudou odpočívadla s dětskými hřišti

23.8.2011 - Redakce Babinet

Podél turistických tras v Jizerských horách přibudou nová odpočívadla s dětskými hřišti, přístřešky, lavičky a stojany na kola, a také více než 50 map. Nový systém bude doplněn o směrovky a pásové značení. To vše díky česko-saskému projektu Nová Hřebenovka. Liberecký kraj, který je lídrem projektu, už na nové vybavení a značení vypsal veřejnou soutěž.

swing

Podle odhadů přijde vybavení na české straně na 17 milionů korun. Úpravy a značení mají být hotovy před zimní sezonou v roce 2013. ČTK to dnes zjistila z informačního systému o veřejných zakázkách.

Projekt Nová Hřebenovka má obnovit a modernizovat turistické trasy v oblasti Jizerských hor, přes Ještěd, Hrádek nad Nisou a Krompach až ke Šluknovu. "Celkově bude nově vyznačeno a osazeno informačními tabulemi a mapami kolem 180 kilometrů tras," řekl ČTK jednatel české části Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník. Vzniknout má pět odpočívadel s prvky dětského hřiště, osazeno bude 185 rozcestníků, 51 venkovních map, 24 dřevěných laviček, a vybudováno bude i devět přístřešků s lavičkami a stojany pro kola podobných těm, která pro výletníky zbudoval na turisticky přitažlivých místech kolem Tanvaldu tamní Mikroregion.

České turistické trasy navážou na ty německé. Nové značení a vybavení kolem tras na obou stranách hranice přijde na zhruba 35 milionů korun, z toho 85 procent zaplatí EU, o zbytek se podělí Němci, Liberecký kraj a český stát. "Se stavebními úpravami se zatím nepočítá, na ty se připravuje samostatný projekt za dalších asi 25 milionů," dodal Zámečník. Předlohou záměru se podle něj stala takzvaná Modrá hřebenovka, která před 100 lety propojovala Krušné hory, Jizerské hory a Krkonoše.

V oblasti Jizerských hor začala obnova tras v letech 2006 a 2007. Tehdy vznikla 42 kilometrů dlouhá Jizerská magistrála pro pěší, která oddělila pěší turisty od cyklistů. Magistrála vede od turistického hraničního přechodu Jizerka - Orle do Albrechtic u Frýdlantu. Přišla zhruba na 18,7 milionu korun. Více než 14 milionů zaplatila Evropská unie, 3,75 milionu korun přidal Liberecký kraj a 900.000 Kč stát. V budoucnu by měla Hřebenovka jít od Špindlerova Mlýna ve dvou větvích přes Krkonoše, Jizerské a Lužické hory až k německému Hinterhermsdorfu. Každá větev by měla měřit kolem 160 kilometrů.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip