Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Čeští politici moc netweetují, místo uvolnili vtipálkům

Čeští politici moc netweetují, místo uvolnili vtipálkům

Využívání internetové sítě Twitter, která v tyto dny slaví své páté narozeniny, není mezi českou politickou elitou zdaleka tak rozšířené jako pobyt na stránkách Facebooku. Své twitterové účty má jen několik politiků, kteří tak uvolnili pole nejrůznějším plagiátorům a posměváčkům.

www

Služeb sítě Twitter ale "z povinnosti" využívají velké politické strany, které prostřednictvím vzkazů na ní informují například o chystaných tiskových konferencích či zveřejňují odkazy na blogy a články svých členů. Naprosto analogicky se ale chovají také na Facebooku a na stranických webech samotných. Obdobným způsobem Twitter používá i tiskový odbor úřadu vlády.

Jedním z mála politiků, kteří mají vlastní aktivní twitterový účet je předseda nyní neparlamentní Strany zelených Ondřej Liška. "Twitter mi vyhovuje. Umožňuje rychle a nenásilně síťovat s lidi podle jejich zájmů. Ti, které zajímá, co dělám, mne mohou nenásilně sledovat, aniž bych je otravoval přehršlí odkazů a videí," řekl ČTK. Nyní využívá také Facebook, právě kvůli množství multimedií a reklamy na něm však zvažuje odchod. "Twitter je svižnější," myslí si Liška a poukazuje na nutnost komunikovat prostřednictvím jen omezeného množství znaků.

Hlavní důvod nezájmu politiků a jejich poradců přes vztahy s veřejností tkví zřejmě v malém rozšíření Twitteru v ČR. "Oficiální čísla neexistují, ale bude to pár desítek tisíc účtů. Což je oproti Facebooku s jeho 3.333.020 aktivními uživateli málo. Dokud tam nebudou uživatelé, politici nebudou mít motivaci něco takového zkoušet," myslí si konzultant a odborník na sociální média Adam Javůrek.
"Bezobsažných proklamací našich politiků se na mne valí z médií tolik, že bych je na Twitteru už rozhodně nesledoval," poznamenal k tomu třiatřicetiletý programátor, který na českém internetu vystupuje pod přezdívkou Gwartass.

Služby Twitteru se podle Javůrka v českém prostředí neuchytily třeba také pro to, že stále není přeložen do češtiny, což může být pro část uživatelů překážka. "Chybí zde celebrity, které by Twitter používaly a které by nalákaly dav. Když si v Americe založila Oprah Winfrey účet na Twitteru přímo ve svém pořadu, mělo to ohromný vliv. Podle jednoho odhadu se pak přihlásilo přes milion nových uživatelů," vypočítal Javůrek.

Otázkou podle něj navíc je, zda číslo českých uživatelů Twitteru ještě výrazně vzroste. "Před pár dny byla představena sociální síť Google Plus, která Twitteru a Facebooku částečně konkuruje a už teď má dle některých odhadů v ČR kolem 20.000 uživatelů. Možná tedy politici skočí po Facebooku, pak po Google+ a z Twitteru bude ten třetí vzadu," myslí si odborník.

V případě Twitteru navíc chybí události, které by tuto síť propagovaly a zapsaly do povědomí veřejnosti. Javůrek připomněl reklamu, které se dostalo před několika lety Facebooku v souvislosti s kampaněmi proti tehdejšímu předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Lidé tehdy právě na této sociální síti organizovali házení vajíček po neoblíbeném politikovi na stranických mítincích.

V posledních dnech se zase Facebook připomněl, když jeho administrátoři smazali tamní poměrně populární účet místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha s tím, že bodrý politik nejspíš vůbec neexistuje.

Reakce lidí z Facebooku na podobu Škromachovy stránky je při zlomyslnosti českých internetových vtipálků pochopitelná. Na Twitteru má účet například kdosi vytrvale imitující neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bártu.

"Tak a jsem zase předsedou. Je na čase se opět zapojit do politické práce. Pro stranu, pro občany a pro obecné dobro!," tweetoval pseudonym jen chvíli poté, co ČTK informovala, že skutečný Bárta byl zvolen předsedou poslaneckého klub nejmenší vládní strany. "Ne. Není to účet poslance Bárty. Ten má svůj účet jen na Facebooku," reagoval mluvčí VV Jakub Žižka.

Své zkušenosti má zřejmě i někdejší předseda ČSSD a cíl facebookových vrhačů vajec Jiří Paroubek. "Jsem rád, že mnozí vtipálci za mne komunikují i zde, na Twitteru, ale pouze toto je můj oficiální kanál," zní jeho jediný příspěvek k obsahu oněch oficiálních stránek.

Tématem se zabývá i osoba skrývající se na Twitteru pod pseudonymem Jan Politik. Českou politiku v posledních měsících komentuje krátkými, cynickými a smutnými aforismy.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz