Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /   Péče o trávník

Péče o trávník

28.4.2011 - Redakce Babinet

Tráva je často mylně považována za něco, co kromě příležitostného sekání nepotřebuje žádnou péči. Pokud ale chcete mít v létě pěknou trávu, je potřeba se mu věnovat od okamžiku, kdy sleze sněhová pokrývka a vyschne rozměklý trávník.

V první řadě je důležité shrabat odumřelou trávu, větvičky a uschlé listí zbylé z podzimu. Lze také začít s odstraňováním mechu. Rovněž se jedná o ideální dobu pro odstraňování krtinců a vyrovnávání nejrůznějších nerovností a propadů na ploše trávníku. Pokud je to zapotřebí, trávník posekejte. Při prvním a posledním sečení sezóny by měla být výška posečené trávy poněkud vyšší než obyčejně, to aby tráva na jaře rostla a získala na trvanlivosti.

Dříve než tráva začne pořádně růst, je vhodné ji provzdušnit pomocí tzv. vertikutátoru. Pokud jej nemáte, zvolte obtížnější variantu - speciální prořezávací hrábě. V dubnu máte na tyto úkony opravdu již nejvyšší čas.

Princip vertikutace je jednoduchý -  vertikutační nože se při ní zařezávají do trávníku, ze kterého odstraňují travní plsť, současně ale pronikají i do půdy, kterou provzdušňují. Prořezaná půda lépe přijímá vláhu a živiny. Nože současně narušují a omezují růst plevele a díky tomu, že přesekávají travní výběžky, podporují tvorbu nových travních výhonků. Trávník pak viditelně lépe regeneruje, stává se hustší a zelenější. Také trvanlivost trávy se dramaticky zvyšuje, protože hmota kořenů narůstá a rostou více do hloubky. Vertikutace je zkrátka to nejlepší, co můžete pro váš trávník udělat.

Před samotnou vertikutací je nezbytné trávník posekat, ideálně do výšky 3-4 cm. Vertikutace se, stejně jako sekání trávy, provádí za sucha (ideální doba je asi dva dny po dešti) a do hloubky maximálně 3 mm, aby odstranění travní plsti bylo co nejefektivnější. Správné nastavení je velmi důležité, pokud je totiž vertikutace příliš hluboká, poškodí rostliny i jejich kořenový systém. Současně se opotřebovává a snižuje životnost motoru stroje.

Sekání

Tráva spolu s půdou tvoří dohromady biologický cyklus - tráva získává v půdě potřebné živiny pro růst a naopak rostlinné zbytky, jako jsou např. odřezky trávy, se stávají humusem a vracejí se do půdy. Výsledkem sekání je, že tráva neustále ztrácí biomasu a tím také živiny. Pokud chceme, aby dobře rostla a byla schopna bojovat s plevelem, musí být tyto živiny trávě navráceny.

Pro dobré a efektivní sekání je potřeba dodržet čtyři základní pravidla: správná výška sekání, nabroušené ostří, vysoká rychlost ostří a vhodné, tedy suché počasí.

Výška posekané trávy

Množství posekané trávy dramaticky ovlivňuje objem vytvořeného odpadu, jehož množství  stoupá úměrně se snižující se výškou trávníku. Na druhou stranu větší výška posekaného trávníku může znamenat kratší interval sekání, což zase zvyšuje udržovací náklady.

Při správném sekání by neměla být useknuta více než 1/ 3 délky stébla trávy.

Zkušenosti ukazují, že pro růst trávníku je nejlepší výška posekané trávy mezi 50 a 100 mm. Pokud je výška posekané trávy nižší než 50 mm, vzrůstá riziko poškození rostliny – malá výška snižuje biomasu kořenů a činí trávu méně odolnou proti dehydrataci.

Malá výška posekané trávy (tj. méně než 30 mm) zvyšuje opotřebení žací plošiny a riziko poškození zasažením kameny. Snižuje také její životaschopnost a trvanlivost.

Nabroušené ostří

Sekání je pro rostlinu vždy škodlivé. Tráva je jím poškozena a skrze poraněné místo vzrůstá riziko dehydratace a houbovité infekce. Je proto důležité dosáhnout čistého a ostrého řezu, jen tak se nebezpečí dehydratace a chorob sníží.

Tupé ostří ohýbá a trhá trávu, činí tak řez zubatým a hrubým. V porovnání s nabroušeným ostřím může mít tupé ostří za následek vyšší spotřebu paliva až o 20 %.

Suché počasí

Klasické rotační sekačky se při sekání mokré trávy často zahlcují a ucpávají, špatně funguje také sběr do koše. Pokud už je nezbytné sekat za vlhka, měla by být snížena rychlost jízdy sekačky, zabrání se tím tvorbě chomáčů. Rovněž délka sekaného stébla by měla být kratší než při sekání za ideálních podmínek. Ventilační otvory sběracího koše musí být čisté a průchozí.

Mulčování

Mulčování je typ sekání, při kterém je tráva posekána na drobné částečky, které se vrátí na trávník, kde se rychle rozloží. Působí zde jako hnojivo, přičemž trávník je vyživován ekologickým způsobem.

Při mulčování by se měla sekat maximálně 1/3 délky stébla trávy. Protože tráva obsahuje 80 až 85 procent vody, odříznutá část se rychle rozloží. To je i důvod, proč za normálních okolností mulčování nezpůsobuje vznik travní plsti. Vzhledem k maximální délce stébla při sekání ale mulčování vyžaduje poněkud vyšší frekvenci sekání.

Mulčování přináší řadu výhod. Travní odpad se nemusí skladovat ani kompostovat, naopak. Tím, jak se zvyšuje vrstva humusu, snižuje se potřeba hnojení nejméně o 50 %. Mulčování také poskytuje upravenější vzhled trávníku než zadní nebo boční výhoz trávy. Jestliže se ovšem mulčování provádí pravidelně i v době, kdy tráva příliš neroste (například během teplých letních měsíců nebo pozdě na podzim, když už přešel mráz), proběhne zde malý nebo vůbec žádný rozklad. V tomto případě zde je riziko, že se vytvoří travní plsť.

Práce na zahradě bez omezení

Podle typu pohonu platí, že máme 3 hlavní skupiny ručních sekaček – benzinové, elektrické a vřetenové. Stále populárnější kategorií jsou akumulátorové sekačky. Ty jsou skvělým řešením, pokud nechcete používat hlučné benzínové stroje, které způsobují emisi výfukových plynů, a zároveň nemáte rádi, když jste limitovaní elektrickým kabelem.

Komplexní řešení v této oblasti nabízí Gardena (www.gardena.cz) – její lithiové akumulátory jsou nenáročné na údržbu, snadno vyměnitelné a dají se nabíjet opravdu kdykoli. LED‑ukazatel vás informuje o stavu jejich nabití, rychlonabíječka umožňuje nabíjení v co nejkratším čase. Toto mobilní ekologické řešení se navíc vyznačuje dlouhou životností a vysokým výkonem. Pak už jde jenom o to zvolit ten správný výrobek - pokud jde o sekačky, máte na výběr mezi akumulátorovou sekačkou s mulčovací jednotkou a akumulátorovou vřetenovou sekačkou s bezdotykovou řezací technikou. Pro začišťovací práce v těžko dostupných místech je vhodný turbotrimmer. Lze pořídit i akumulátorové nůžky na trávu nebo na tvarování keřů a živých plotů.

Zúčastněte se naší soutěže a vyhrajte krásné ceny od Gardeny!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip