Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Čertova nevěsta - nová pohádka Zdeňka Trošky

Čertova nevěsta - nová pohádka Zdeňka Trošky

26.4.2011 - Redakce Babinet

Filmová pohádka Čertova nevěsta vznikla na motivy pohádek Boženy Němcové,
především příběhu o statečném Bohumilovi. Ten je ve svém originálu temný, hororový, což jsme nechtěli, a proto jsme se snažili příběh prosvětlit pohodou a humorem, českým pohádkám tak vlastním.

čertova nevěsta

Zároveň jsme zdůraznili vizuální stránku filmového vyprávění, od rokokových kostýmů výtvarníka Josefa Jelínka přes romantickou kameru Davida Ployhara až po skvělé trikové záběry, vyrobené v UPP, v čele s Borisem Masníkem. Hudba Miloše Krkošky, výběr exteriérů i filmové stavby samotné vycházejí ze záměru natočit výpravnou podívanou, jakési oživlé ilustrace našich předních malířů počátku minulého století, jakými byli Scheiner, Černý, Čutta, Marešová a další.

V hlavních rolích uvidíte známé a oblíbené herce – Sabinu Laurinovou jako královnu, Davida Suchařípu coby krále, Františka Němce jako Lucipera, Karla Zimu jako čerta, Báru Munzarovou jako komornou, Janu Andresíkovou v roli čarodějnice a další.

čertova nevěsta

Ústřední dvojici princezny Štěpánky a jejího milého Štěpána jsem našel v prvním a druhém ročníku pražské DAMU. Jsou jimi Eva Josefíková a Vašek Šanda, tudíž nové, neokoukané tváře, ale půvabné a milé.

Film vznikl během loňského léta, od 25. července 2010, kdy padla první klapka
v lokalitě Židova strouha u Bechyně, do 17. září 2010 v barrandovském ateliéru č. 4. Tudíž 39 plánovaných natáčecích dní. Počasí nám přálo, i když jsme měli namále – těsně po skončení natáčení u stavěné dekorace čertova mlýna pod Bechyní přišly ony nešťastné záplavy a celý mlýn odplul někam k Orlíku…

Věřím, že naše rokoková pohádka potěší malé i velké diváky, že si všimnou obrazových kompozic záběrů stejně jako výběru krajinných míst, architektury zámků a vůbec celé výtvarné koncepce a pohádkové atmosféry, které se z dnešního moderního a technického světa skoro už vytratily.

A mně nezbývá než vás všecky pozvat do světa kouzel a snů.

Váš Zdeněk Troška  

Čerti patří mezi nejoblíbenější postavy českých pohádkářů. Určitě to platí i pro režiséra Zdeňka Trošku, který doposud tvořil pekelníky, kteří byli buď malí, ale šikovní, případně tak dobráčtí, že přinesli i z pekla štěstí. V adaptaci pohádky Boženy Němcové ale Čertova nevěsta ukáže, že s čerty skutečně nejsou žerty. To vše ve výpravné podívané sršící humorem, triky a hvězdami v hlavních rolích.

V tomhle království chybí ke štěstí jen následník trůnu. Král (David Suchařípa) si z toho nedělá těžkou hlavu, ale královna (Sabina Laurinová) se trápí a pro potomka by se byla ochotná i upsat peklu. A protože čert (Karel Zima) nikdy nespí, čeká ji i jejího manžela půlnoční dostaveníčko v Čertově mlýně, kde dostanou prazvláštní nabídku. V první chvíli ji odmítnou, ale…

Za pár měsíců se královně narodí princezna Štěpánka. Roste jako z vody a nejlíp je jí se Štěpánem, synem královniny komorné. Krátce před osmnáctými narozeninami se Štěpánka dozví o paktu, který kdysi její matka přece jen s čerty uzavřela. Podmínky jsou prosté a nekonečně kruté. Za to, že dostala od pekla život, stane se nevěstou jeho vládce (František Němec). Král se na poslední chvíli pokusí dceru zachránit, uspořádá ples, na kterém si má Štěpánka z přítomných princů vybrat manžela dřív, než skončí ve spárech Lucifera. Ten však lest prohlédne a strašlivě se pomstí.

Štěpánka, proměněná v černý přízrak, čeká na záchranu. Jediný, kdo je pro ni ochoten riskovat, je kamarád z dětství Štěpán. Dokáže láska porazit pekelné síly? Mladíka čeká strastiplná pouť, na jejímž konci čeká buď Štěpánka, nebo smrt.

čertova nevěsta

Na celovečerním filmu se podílel tým osvědčených filmových tvůrců, jako je například scénárista Marek Kališ, kostýmní výtvarník Národního divadla a Státní opery Praha Josef Jelínek nebo přední umělecký maskér Bobo Sobotka, s kterým Troška spolupracuje už přes třicet let. Kamery se ujal skvělý český kameraman David Ployhar a hudbu složil skladatel Miloš Krkoška. Snímek je nabitý 195 vizuálními efekty, jejichž vlastní realizace trvala tři a půl měsíce a podílelo se na ní celkem 14 kompozitorů a animátorů pod taktovkou trikové legendy Borise Masníka.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip