Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Festival Neznámé země ve Zlíně slibuje besedu Zikmunda a Stingla

Festival Neznámé země ve Zlíně slibuje besedu Zikmunda a Stingla

19.4.2011 - Redakce Babinet

Festival cestování, sbližování a poznávání kultur, který dnes odstartoval ve Zlíně, slibuje letos bohatší program než v předchozích letech. Návštěvníci se mohou těšit na více přednášek a projekcí. Vrcholem 15. ročníku Neznámé země bude společná beseda dvou největších žijících cestovatelských legend Miroslava Zikmunda a Miloslava Stingla. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Miroslav Náplava.

"Miroslav Zikmund je známý cestovatel z dvojice Hanzelka - Zikmund. Miloslav Stingl je etnograf, který vydal 16,5 milionu knih a tím se stal nejvydávanějším českým spisovatelem všech dob. Stingl objel čtrnáctkrát zeměkouli, ale cestoval sám. Takže beseda s Miroslavem Zikmundem, který vždy jezdil ve vozech a vždy psal ve dvojici, může být nesmírně zajímavá v konfrontaci," řekl ČTK Náplava. Beseda se uskuteční 20. dubna od 18:00 v Alternativě. Na programu je i předání festivalové ceny Kantuta. Kdo ji letos získá, organizátoři prozradit nechtěli.

cestovatel

Stejně jako každým rokem i letos jsou součástí festivalu výstavy fotografií a obrazů. Jedna z velkých expozic nese název Tři ženy v Africe. Velkoplošné fotografie Lenky Klicperové, Líby Taylorové a Jarmily Kovaříkové jsou vystaveny v nákupním centru v Malenovicích. Unikátní snímky Jana Wiliama Drnky, které zachycují krajinu, zvířata i obyvatele Namibie, Zimbabwe, Zambie či Keni, jsou k vidění ve 12. budově bývalého továrního areálu. V Alternativě jsou nainstalovány obrazy Romana Hudziece, expozice nese názvem Obrazy z Albánie. Malíř ilustruje i připravovanou knihu organizátorů festivalu - Miroslava Náplavy a Petra Horkého, Albánie - kráska se špatnou pověstí.

"Albánie pro nás byla objevem neuvěřitelně exotické a přenádherné země, kterou máme 'u nosu', ale necestujeme do ní. Má velmi špatnou pověst. Je tady velmi silné zvykové právo, ..., definuje například pravidla krevní msty. Albánie pro spoustu lidí ztělesňuje napoprvé hrůzu, ale napodruhé i obrovskou moudrost, krásu," řekl dnes ČTK Horký, který s Náplavou do Albánie jezdil posledních pět let minimálně jednou ročně.

Festival Neznámá země ve Zlíně potrvá do 29. dubna. Podrobný program je možné nalézt na webu www.neznamazeme.cz.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip