Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak vyzrát na jarní únavu?

Jak vyzrát na jarní únavu?

10.4.2011 - Redakce Babinet

Dlouhá zima a nedostatek slunečních paprsků se na nás podepisují již s prvními náznaky příchodu jara. Cítíme se unavení, trpíme nedostatkem energie a bojujeme se špatnou náladou. Touto tzv. jarní únavou trpí až tři čtvrtiny populace, ženy dokonce častěji než muži. Ale jak s ní co nejúčinněji bojovat? Zalézt si za kamna, jak praví březnová pranostika, není zrovna to nejšťastnější řešení.

Daleko vhodnější je zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny. Jejich absence totiž může způsobovat právě onu únavu a malátnost. Pro zlepšení nálady si zasportujte a dopřejte si něco sladkého. Pokud totiž cukr konzumujeme v malém množství po jídle, dostává se nám velmi rychle ze střev do krve a odstraňuje únavu. Sport nám zase stejně jako cukr dodává endorfiny, které nazýváme hormony štěstí. Díky nim budete mít lepší náladu, což oceníte nejen vy, ale i vaše okolí.

Relaxujte a omezte stresové situace. Nezapomínejte však, že například dostatek spánku sice pomáhá načerpat energii, ale příliš dlouhé spaní vám může spíše uškodit.

Čím více člověk spí, tím více je unavený – při spánku nám ochabují svaly a tělu pak trvá déle, než se vzpamatuje. Měli bychom se proto snažit nepřekračovat hranici osmi hodinového spánku. Tělo je uzpůsobené k tomu, aby přes den bylo aktivní a v noci odpočívalo – dávejte si proto pozor na dlouhé spánky před den, aby se vám nepřehodil denní režim. Lidé, co příliš spí, toho totiž méně stihnou a nebývají v životě příliš úspěšní, což vede k depresím,“ komentuje příliš dlouhé spaní psycholog Pavel Král.

Důležité je také věnovat pozornost tomu, kolik za den vypijeme tekutin. Právě jejich nedostatek může být příčinou vyšší únavy. Pít bychom měli v pravidelných menších dávkách po celý den, ať už cítíte pocit žízně nebo ne. A kolik denně vypít tekutin, abychom si zachovali správnou rovnováhu? „Správná míra“ je velmi individuální, ale zpravidla jsou to dva až čtyři litry tekutiny. Vhodný pitný režim pro vaše tělo si můžete i jednoduše spočítat. Stačí, když si vydělíte svoji váhu číslem 25 a získáte počet litrů, které byste měl/a za den vypít. Vhodné množství tekutiny je rovněž závislé na vaší aktivitě, prostředí a teplotě, ve kterých se nacházíte.

Zkuste si udělat jednoduchý mléčný koktejl s borůvkami a cukrem. Mléko vám dodá vápník, cukr zlepší náladu a podpoří mozek, borůvky zase mají velké množství vitaminu C, který je nejlepší prevencí proti nemocem a únavě.

Jedním z projevů jarní únavy je vedle vyčerpání i špatná nálada. V zimě si musíme byť neradi zvyknout na dlouhé večery, málo světla, snídaně za tmy a návraty domů z práce rovněž za tmy. A právě nedostatek světla a tepla lidský organismus značně vyčerpává a velmi rychle se pak můžeme propadat do tzv. jarní deprese.

Ta se projevuje pocitem smutku, marnosti, pesimismem, splínem a špatným přerušovaným spánkem. Pokud na sobě tyto změny pozorujete, dávejte pozor, aby se změna nálady nepromítla i do vašeho jídelníčku. Neřešte problémy přejídáním nebo naopak držením hladovky, nechcete přece, aby se k vašim problémům psychickým přidaly i problémy zdravotní.

Nepropadejte stresu z jarního úklidu. Udělejte si jej nejdříve ve své hlavě. Sedněte si, uspořádejte si priority a uvidíte, že většina vašich problémů není tak velká, jak se na první pohled zdálo.

Kdy a vůbec proč se taková jarní deprese objevuje? „Nejčastěji tomu bývá od poloviny března do poloviny dubna a neměla by trvat více než několik dní. Neví se přesně, proč „jarní únava“ vzniká, ale není to choroba. Udávají se důvody hormonální, vliv počasí na krevní tlak a vliv stravy,“ říká psycholog Pavel Král a dodává: „Jarní deprese či splín tedy zpravidla po čase odezní. Pokud ale vaše špatná nálada a trápení trvá příliš dlouho, je načase vyhledat psychologa, který vám pomůže nalézt příčinu vašich nesnází.“

Nezavírejte se před jarním sluníčkem doma. Ba naopak. Vyjděte si s kamarádkou na procházku, kupte si něco pro radost, přečtěte si zajímavou knihu nebo si po sportu dopřejte něco malého sladkého na zub ve své oblíbené cukrárně. A pokud nemáte po ruce cukrárnu, pro zlepšení nálady si dopřejte oblíbený nápoj, klidně slazený a sycený, protože ve vašem vyváženém životě je to přece v pořádku a cukr jen dopomůže zatočit s jarní únavouJ

Že vitaminy pomáhají lidskému tělu, víme již od svých babiček. Ale které nám nejlépe pomohou v boji proti jarní únavě?

Podle lékařů jsou to vitaminy A, C a D. Asi se všichni shodneme, že nejsnáze je najdeme v čerstvém ovoci a zelenině než v pilulkách. Ale ve které?

Nejlepší prevencí proti jarní únavě je konzumovat potraviny bohaté na vitamin C, který je známý jako pomocník obranyschopnosti organismu. Příjemným bonusem je bezpochyby i jeho schopnost snižovat cholesterol v krvi. Potravinami bohatými na „céčko“ jsou například černý rybíz, růžičková kapusta či zelí. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je aby zelenina či ovoce nebyly příliš tepelně upravované, aby nedocházelo ke ztrátě potřebných vitaminů.
Naproti tomu většinu vitaminu D, který hraje klíčovou roli v rámci posilování imunitního systému, vytvoří naše tělo jako přirozený vedlejší produkt při vystavení pokožky slunci. Můžeme ho ale také najít v oleji z rybích jater a v tučných rybách jako losos, herinek a makrela.

Posledním z důležité skupiny vitaminů je vitamin A, který je rozpustný v tucích. Jeho nedostatek se projeví především na našich problémech se zrakem. Pro organismus je nejvhodnější přijímat vitamin A ve formě tzv. provitaminů karotenoidů, ze kterých si, když je potřeba, organismus vitamin A vytvoří. Jeho zdrojem jsou rostlinná barviva.  Pokud tedy chceme předejít šerosleposti či zánětu očních spojivek, je dobré jíst nejen tučnější ryby, ale též krásně barevnou mrkev, papriku, rajčata, špenát či broskve.

Podstatou neúčinného působení vitaminových doplňků nejsou doplňky jako takové. Problém je spíše v dlouhodobém užívání. Naše tělo si zvykne na pravidelné dávky potřebných látek, což vede ke snížení schopnosti si tyto látky získat z běžné potravy. Našemu tělu navíc většinou nechybí všechny vitaminy, které tyto doplňky obsahují. Při užití některých vitaminů pak může dojít k tzv. převitaminování. To se může stát v případě vitaminů A, D, E a K. V případě přebytku ostatních vitaminů dojde k jejich vyloučení v moči.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz