Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Tahákem letošního Královského průvodu budou filmoví kaskadéři

Tahákem letošního Královského průvodu budou filmoví kaskadéři

29.3.2011 - Redakce Babinet

Tahákem letošního Královského průvodu z Prahy na Karlštejn, který se opět koná první červnový víkend, budou filmoví kaskadéři. Desítka ostřílených mužů, z nichž většina účinkovala v českých i zahraničních filmech, účastníkům předvede rytířský turnaj. ČTK to dnes řekl jeden z organizátorů akce Jan Polouček.

Karlštejn

Při dvoudenní akci, která se letos koná již popáté, lidé v dobovém oblečení převážejí napodobeniny korunovačních klenotů z Prahy na Karlštejn. Letošní novinkou bude podle Poloučka zejména rytířské klání, které prověří jezdecké, střelecké či šermířské dovednosti jednotlivých bojovníků. "Půjde o kontaktní i nekontaktní discipliny," prozradil Polouček. Každý rytíř bude přitom reprezentovat jednu z obcí, jež průvod pořádají.

Bezpečnější, ale stejně napínavý souboj čeká i na lid nešlechtického stavu. V kratochvilném závodě Ženy na voze se utkají družstva jednotlivých obcí v netradiční disciplíně - závodu povozů tažených muži. Aby to závodníci měli snazší i těžší zároveň, budou je z taženého povozu povzbuzovat ty nejkrásnější ženy z dané obce. Soutěží se nejen o čas, ale rozhoduje také výzdoba povozu a originalita ženského povzbuzovaní.

Královský průvod je pomyslným pokračováním tradice, kterou založil Karel IV. Ten uchovával na svém venkovském sídle Karlštejně korunovační klenoty Svaté říše římské. Každoročně po Velikonocích je ale nechával v Praze ukazovat věřícím. Pak byly opět převezeny na Karlštejn.

Loňské dvoudenní putování dvořanů a rytířů, které navazuje na tuto tradici, sledovalo asi 30.000 lidí. Akci ale poznamenala drobná nehoda. Kůň jedoucí v průvodu srazil čtrnáctiletého chlapce. Hoch byl s podezřením na úraz kyčle převezen do nemocnice v Praze. Polouček ČTK řekl, že organizátoři chtějí podobným incidentům předejít. Všechny koně budou proto muset letos jezdit pomalu. Zákaz se nevztahuje pouze na rytířský turnaj.

První ročník průvodu uspořádal Středočeský kraj za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Bendlův nástupce David Rath (ČSSD) ale akci označil za zbytečné mrhání penězi, kraj se na ni proto přestal podílet. Současným pořadatelem je sdružení obcí Region Karlštejnsko.

Zdroj: ČTK, foto: Mojefoto.net

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip