Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nedovolte, aby vám lhali o antikoncepci

Nedovolte, aby vám lhali o antikoncepci

17.3.2011 - MUDr. Robert Šimek

Nitroděložní tělísko

Už v šedesátých letech minulého století bylo hodně populární. Představovalo vlastně jednu z mála relativně spolehlivých antikoncepčních metod. Moderní nitroděložní systém s levonorgestrelem (Mirena) je označován za antikoncepci pro třetí tisíciletí. Vyvinuli ji ve Finsku a tam si ji mohly ženy vyzkoušet už v roce 1992, k nám se dostala o šest let později. V současnosti už existují Češky, které si daly zavést třetí nitroděložní systém v pořadí.

mirena

Mýtus číslo 1 - Nitroděložní tělíska zesilují menstruační krvácení

Z nitroděložního systému se uvolňuje hormon podobný hormonu žlutého tělíska (levonorgestrel), který brání růstu děložní sliznice, takže „není z čeho krvácet“. Je nutné připomenout, že normální je nemenstruovat! Menstruací se tělo nečistí, jen ztrácí krev.

Mýtus číslo 2 - Nitroděložní tělíska zvyšují riziko pánevní zánětlivé nemoci

Ženy se zavedeným nitroděložním systémem s levonorgestrelem vykazují nižší riziko zánětlivých komplikací oproti ženám se zavedeným klasickým tělískem.

Mýtus číslo 4 - Nitroděložní tělíska nejsou vhodná pro ženy, které nerodily

Klasická tělíska nejsou vhodná. Nitroděložní systém s levonorgestrelem mladým ženám neškodí. Může být trochu nepříjemnější zavádění do dělohy, protože ženy, které nerodily, mají „tužší“ děložní hrdlo (čípek). Ze zdravotního hlediska není důvod, proč by ženy, které ještě pět let neplánují děti, nemohly mít Mirenu.

mirenaMýtus číslo 6 - Nitroděložní tělíska jsou levná, nitroděložní systém s levonorgestrelem je drahý

Vstupní investice je u nitroděložního systému trochu vyšší, ale vydrží v děloze 5 let (tj. necelých 100 korun na měsíc) a úsporu přinese výrazně snížená spotřeba vložek a tamponů.

Mýtus číslo 7 - Nitroděložní tělíska nejsou vhodná pro ženy kolem klimakteria

Silně a nepravidelně krvácející ženě není vhodné zavádět obyčejné tělísko. Nitroděložní systém s levonorgestrelem naopak mírní menstruační krvácení. Přidají-li se návaly a další příznaky těžšího klimakterického syndromu, který je nutné léčit, pak lze ženě podat pouze estrogeny v optimální dávce a vhodné formě (nejsou-li ze zdravotních důvodů zakázány).

Mýtus číslo 8 - Nitroděložní tělíska nejsou spolehlivá

Spolehlivost Nitroděložního systému s levonorgestrelem je srovnatelná se sterilizací s tím rozdílem, že po vyjmutí nitroděložního systému se plodnost obnoví téměř okamžitě.

Mýtus číslo 9 - Nitroděložní antikoncepce se nehodí pro ženy po porodu

Nitroděložní systém s levonorgestrelem lze zavést okamžitě po šestinedělí, je vhodná pro kojící ženy, protože neovlivňuje kvalitu, ani množství mateřského mléka. Klasické nitroděložní tělísko se zavádí později, zejména kvůli zvýšenému riziku pánevních zánětů.

Informace o Nitroděložním systému s levonorgestrelem

Jedná se o rámeček ve tvaru T, na jehož „nožičce“ je upevněn váleček z polopropustné membrány. Z válečku se uvolňuje stálé, velmi malé množství hormonu – levonorgestrelu (gestagen, hormon podobný hormonu žlutého tělíska). Ten působí pouze v děloze tak, že zahušťuje hlen děložního hrdla, které se tak stává neprostupné jak pro spermie, tak pro choroboplodné zárodky. Dalším místem působení hormonu je samotná děložní sliznice, která se pod vlivem levonorgestrelu oplošťuje, ztenčuje, čímž je znemožněno uhnízdění oplodněného vajíčka. Ztenčení sliznice je plně reverzibilní, po vyjmutí se obnoví původní tloušťka děložní sliznice (endometria). Levonorgestrel taktéž zpomaluje pohyb spermií. Do krevního oběhu se dostává zanedbatelné množství tohoto hormonu. Proto je nitroděložní systém vhodný jak pro ženy, které nemohou z jakýchkoli důvodů užívat celkově hormony, především pro kojící matky. Mirena neovlivňuje kvalitu ani množství mateřského mléka.

Spolehlivost a další prospěšné účinky

Spolehlivost Nitroděložního systému s levonorgestrelem je srovnávána se sterilizací, avšak k obnově plodnosti dochází takřka okamžitě po jejím vyjmutí. Plná účinnost této antikoncepce trvá celých pět let! K dalším prospěšným účinkům patří zmírnění a zkrácení menstruačního krvácení, u části žen dojde k vítanému vymizení menstruace. Tohoto efektu se využívá i léčebně u žen s nadměrným krvácením (menoragií), resp. následnou chudokrevností (anemií). Taktéž u žen s bolestivou menstruací dojde k ústupu jejich obtíží.

Nitroděložní systém s levonorgestrelem brání růstu malých myomů (nezhoubných nádorků z děložní svaloviny).

Tuto antikoncepci zavádí gynekolog do dělohy po předchozím vyšetření.
Tuto formu antikoncepce si oblíbily zejména zapomnětlivé ženy, nebo ženy s nepravidelnou životosprávou (pracující na směny, cestovatelky), ale i všechny moderní ženy, které milují komfort krátké a bezbolestné (žádné) menstruace.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz