Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Soutěže modelingu si žádají stále mladší tváře

Soutěže modelingu si žádají stále mladší tváře

17.3.2011 - Redakce Babinet

Za vstupenku do světa modelingu jsou považovány soutěže, které lákají k účasti krásné mladé dívky. Posuzuje se při nich vzhled, chování i tělesné míry. Šance mají podle pořadatelů stále mladší adeptky. K úspěšné kariéře na světových molech se totiž musejí dlouho připravovat.

"Dáváme příležitost mladým dívkám, aby se přiblížily svým snům. Objevujeme talenty pro modeling," řekla ČTK pořadatelka soutěže Teen Topmodel 2011 Karolína Kurková. Jmenovkyně slavné světové modelky v Praze již druhým rokem pořádá akci, které se účastní dívky od 14 do 19 let. Podle ní "se musí začít brzy, aby dívky byly ve 20 letech připravené pro kariéru modelky".

modelka

Šanci v modelingových soutěžích mají podle pořadatelů štíhlé a vysoké dívky, které se rády líčí, hezky oblékají a chtějí cestovat. "Důležité je, aby to nebyl jen rozmar, aby věděly, co chtějí," říká o účasti v soutěži Kurková. Zdůraznila, že kariéra se buduje postupně. "Chce to čas. Je to proces, který trvá i několik let," vysvětlila.

Podle Karolíny Horákové, která modelingovou soutěž vyhrála ve 14 letech, dívky přitahuje možnost cestovat a poznávat svět. "Studuji italské gymnázium a možnost vycestovat do Milána byla pro mě splněním snu," řekla. Zároveň ale chce studovat architekturu. "Krásných modelek je hodně. Jen pár jich ale je známých a úspěšných," uvedla.

Osmnáctileté Tereze Fišerové z Ústí nad Orlici prý soutěž doslova změnila život. "Polovinu života jsem prožila na vesnici. Vždy jsem chtěla procestovat svět a teď vím, že tu možnost mám," řekla ČTK. Nejde prý ani tak o peníze, které by si jako modelka vydělala. "Je to možnost zkusit to, kam by se jinak nedostala," tvrdí.
Přestože jde mnohdy o děti, které se vyvíjejí, jsou kritériem pro výběr finalistek modelingových soutěží také tělesné míry. Rozhodující je podle Kurkové výška, ale přihlíží se k jiným parametrům. "Bylo by zbytečné připravovat ke kariéře modelky dívky, které k tomu nemají dispozice," tvrdí. Přiznává, že důležité jsou tělesné míry i schopnost uchazeček pohybovat se po molu.

Podle psychologa Karla Humhala ovšem málokdy si tak náročné cíle klade dítě samo. "Často jde o matky, které si tak chtějí uspokojit vlastní ambice," řekl ČTK. Upozornil, že právě matky mnohdy tlačí dítě k tomu, aby prorazilo, stalo se známým, slavným nebo bohatým.

Zdůraznil, že příprava na modeling se někdy podobná tréninku pro vrcholový sport. "Dítě se buď podřídí, nebo skončí. Mnohdy se mu to i líbí, ale pak zanedbává jiné činnosti," uvedl. Děvčata si podle psychologa obvykle podobné aktivity pochvalují, imponuje jim fotografování a dodává jim to i sebevědomí. "I když se pak kariéra nepovede, oceňují, že se v agenturách naučí chodit, pohybovat se ve společnosti, oblékat se nebo líčit. Někdy ale neúspěch těžce nesou a odrazí se to i na jejich povaze v dospělosti," míní.

Podle Kurkové vnímají zejména mladé dívky účast v soutěži jako určitou zábavu. "Hlásí se někdy jen proto, že si chtějí něco nezávazně zkusit," uvedla. Štěstí pak prý přeje těm, které chtějí vyniknout a být viděny. "Nejde jen o krásu a fotogeničnost. Důležitou devizou je chuť se předvádět," uvedla.

Rodiče však musí k těmto zájmům svých dětí přistupovat zodpovědně. "Na jedné straně se jim otevírají velké možnosti, daleko širší než dalším spolužačkám ve škole. Dostávají nabídky na cestování, poznávají svět. Zvyšuje se jim sebevědomí. Zároveň ale pociťuji konkurenci a zjišťují, že je to velká dřina," uvedla Kurková.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip