Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Supraphon vydává album Jazzman Cimrman Šebánka a Velebného

Supraphon vydává album Jazzman Cimrman Šebánka a Velebného

2.3.2011 - Redakce Babinet

V archivu vydavatelství Panton, který od roku 1999 patří Supraphonu, se našel původní pás nahrávky z legendárního představení Jazzman Cimrman. Právě vydávané CD tak nečekaně rozšiřuje původní vinylový záznam tohoto "hudebně zdravotního semináře". Oproti původní LP desce, kde byl celkový čas záznamu 49 minut, je nyní na CD přes 78 minut.

vinylJedno z mála veřejných vystoupení Salonu Cimrman reprezentovaného Jiřím Šebánkem a jazzmanem Karlem Velebným, kteří stáli také u zrodu Divadla Járy Cimrmana, bylo v roce 1985 v pražské Malostranské besedě. Pro milovníky Cimrmanova díla může být toto CD, pro něž je typické spojení jazzu v podání skupiny S+HQ Karla Velebného a mluveného slova, milým překvapením.

Koncem roku vydal Radioservis dokonce trojdílnou kolekci nahrávek ze Zlaté edice Českého rozhlasu. První album nazvané Cimršantán aneb Exkurze do kabaretu Járy Cimrmana pochází z roku 1998 a přibližuje aktivity Jiřího Šebánka, Jana Klusáka, Miloně Čepelky a dalších, které rozvíjeli poté, co se od cimrmanologů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka po dvou sezonách této scény odtrhli. Dalšími tituly Salónu Cimrman bylo "to nejhorší" z jejich produkce z roku 2000 a o rok mladší závěrečný díl nazvaný Jára Cimrman - Čech nebo Rakušan?

Spolek Salón Cimrman vznikl v roce 1980, u jeho zrodu byli Jiří Šebánek, který dal kdysi Cimrmanovi jméno a přišel s nápadem pořádat vědecké semináře, a Karel Velebný. Právě v jeho domku byl v roce 1966 učiněn legendární nález truhly s rukopisy do té doby naprosto neznámého génia Járy Cimrmana. Salon Cimrman obnovil činnost po devítileté pauze 19. prosince 1998, a to v Šemánovicích na Kokořínsku.

Ve čtvrtek 17. března by Karel Velebný oslavil osmdesátiny. Pod pseudonymem Evžen Hedvábný spoluzakládal rozhlasovou Vinárnu U pavouka a divadlo Járy Cimrmana a později vystupoval s odštěpenou částí Salónem Cimrman. Byl všestranně nadaným multiinstrumentalistou, ovládal hru na velké množství hudebních nástrojů, zejména žesťových, hrával ale i na vibrafon, xylofon, bicí a klávesové nástroje. Karel Velebný zemřel 7. března 1989.

Jiří Šebánek byl také jedním ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana. Po neshodách s částí souboru se osamostatnil a podílel na založení badatelského týmu Salón Cimrman. Šebánek byl autorem nebo spoluautorem řady knih. Vytvořil scénáře a náměty k filmům Vrah skrývá tvář, Volná noha, Stůj nebo se netrefím a Vracenky. Napsal scénáře k oblíbeným televizním večerníčkům A je to a Bob a Bobek - králíci z klobouku. Jiří Šebánek se narodil 8. února 1930 v Trutnově a zemřel 4. dubna 2007 v Praze.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip