Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Dvě aktovky slavného komediografa na věčné téma manželského souboje uvádí Divadlo v Dlouhé

Dvě aktovky slavného komediografa na věčné téma manželského souboje uvádí Divadlo v Dlouhé

1.3.2011 - Redakce Babinet

Ve středu 2. března uvádí Divadlo v Dlouhé nejnovější inscenaci své kmenové režisérky Hany Burešové - Dáváme děťátku klystýr! - „Kašlu na to!“, řekla Hortensie. Dvě jednoaktové hry slavného komediografa Georgese Feydeaua (autor komedií Brouk v hlavě, Slečna od Maxima a dalších) se zabývají věčným tématem manželského souboje a u nás jsou uváděny vůbec poprvé.

Nemilosrdně a s krutou výsměšností líčí Feydeau miniaturní úděsné katastrofy v životě dvou párů. Malicherné a sobecké spory v domácnosti tu přerůstají v nelítostnou „válku dvou pohlaví“, v níž slabý a veskrze průměrný muž, trýzněný bezcitnou fúrií, ztrácí postupně nejen autoritu, ale i důstojnost.

zimová

V hlavních rolích dvou znesvářených manželských párů excelují Magdalena Zimová s Tomášem Turkem a Marie Turková s Pavlem Tesařem, který byl za svůj výkon v roli zubaře Follbragueta vyhlášen osobností měsíce Divadelních novin.

Další informace, termíny a vstupenky najdete na  www.divadlovdlouhe.cz, nebo volejte přímo do podklady Divadla v Dlouhé na tel.č. 605 010 774.

Citáty z recenzí:

Hvězdou večera je Magdalena Zimová, nejprve jako třeskutě umanutá manželka, která s neotřesitelnou logikou útočí na manžela. Rozdrbaná, v otahaném županu s věčně padajícími punčochami a nočníkem v ruce žádá, aby se choť (Tomáš Turek) zapojil do výchovy dítěte, které odmítá projímadlo.

tesař

Střídá patetické lamento s výbuchy hysterie a „přednáškami“ a je jedním slovem neodolatelná. Stejně tak v druhé půlce, kde vystřihne vyjevenou ukrajinskou kuchařku. Režii vyšel i risk s dítětem na jevišti. Malý drzoun je ohromně autentický. V druhé půli hraje prim Pavel Tesař v roli hektického zubaře, v menších rolích potěší komediální kreace Nadi Vicenové a Jiřího Wohanky. (Jana Machalická, Lidové noviny)

turek zimová

Feydeau to opravdu bravurně napsal, ovšem nezkazit komedii, zrežírovat a zahrát ji tak, abyste nepohřbili ani jeden vtip, dodat množství inscenačních nápadů, vygradovat situační humor a nezabřednout do moralizování, to je tvrdý oříšek. V Dlouhé se to opravdu povedlo. (Klára Kubíčková, MF Dnes)

Situacím utrápených mužů a jejich nesnesitelným protějškům se smějí diváci obou pohlaví. Zatímco muži cítí pravděpodobně zadostiučinění, že je konečně někdo chápe, ženy si říkají: „Já takhle hrozná určitě nejsem.“ Se vzájemným nepochopením žen a mužů nic nenaděláme; tak se tomu alespoň zasmějme. (Julie Válková, E15)

Délka představení 2 h.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip
  • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

  • Značkové parfémy a kosmetika, 3 prodejny v ČR, skladem přes 500 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz

  • Bottega Veneta Knot Eau Absolue je famózní vůně pro výjimečnou ženu! Díky intenzivní směsici nejkvalitnějších surovin vznikla tato uhrančivá a dech beroucí dámská vůně.Ve smaragdovém srdci najdete inovativní orientální dámskou vůni

  • Vyhraj skvělé ceny v internetových soutěžích! Desítky atraktivních výher najdeš v nejrozsáhlejším katalogu České-soutěže.cz

  • Moringa s vysokým množstvím vlákniny zrychlí váš metabolismus. Pořiďte si dokonalý šperk pro vaše zdraví – Moringu olejodárnou v kapslích. Objednávejte přes www.HERBandME.cz

  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

  • Windomatic je elektrický vysavač na okna vybavený gumovou lištou. Stačí okno umýt čisticím prostředkem a potom ho vysušit přístrojem od Viledy. Windomatic je vybaven tlačítkem MAX, díky kterému snadno získáte ještě větší sací výkon.