Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /   Román pro muže vychází na DVD i Blu-ray

Román pro muže vychází na DVD i Blu-ray

1.3.2011 - Redakce Babinet

Podle vlastního bestselleru Román pro muže napsal Michal Viewegh scénář ke stejnojmenné  komedii, která se s téměř 500 tisíci diváků stala diváckým hitem podzimu loňského roku. Kromě toho, že autorovy knihy proměněné ve filmy v kinech neselhávají, bylo součástí úspěchu i jméno Tomáše Bařiny, režiséra prvního dílu Bobulí, a hvězdná herecká sestava, jíž ve filmu vévodí Miroslav Donutil.

49

Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Cyrila (Miroslav Donutil), Bruna (Miroslav Vladyka) a Anety (Vanda Hybnerová), kteří mají kvůli předčasné smrti rodičů mnohem pevnější pouto, než bývá obvyklé. Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor v zádech se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti. Výlet, který má být jakousi cestou posledních splněných přání – včetně tajných erotických fantazií, se však mění v tragikomickou konfrontaci základních hodnot a životních postojů.

161

Přestože Román pro muže psal Michal Viewegh až po fenomenálním úspěchu adaptace Románu pro ženy na plátnech kin (nejnavštěvovanější filmu roku 2005), rozhodně ho netvořil s vyhlídkou na celovečerní film. „Žádnou knihu jsem dosud nedělal rovnou pro film. I tentokrát jsem se snažil napsat co nejlepší román, na nic jiného jsem nemyslel,“ říká autor.

240

Svůj scénář později společně s producentem Rudolfem Biermannem nabídli Tomáši Bařinovi, s nímž záhy našli společnou řeč. „Posunul jsem Michalův scénář do jiné perspektivy tragikomedie a trochu posílil vizualitu příběhu. Rád vyprávím obrazem a dialog je pro mě především druh zvuku. Co je důležité, má být ukázáno. V tom je mezi literaturou a filmem zásadní rozdíl. Nakonec jsem byl překvapen, jak byl Michal změnám otevřený,“ dodává Bařina.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip