Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Padla poslední klapka nového českého seriálu Terapie

Padla poslední klapka nového českého seriálu Terapie

20.2.2011 - Redakce Babinet

Natáčení nového českého seriálu Terapie skončilo. Poslední klapka prvního hraného seriálu z produkce české pobočky televize HBO padla v sobotu v podvečer v barrandovských filmových ateliérech v Praze. Uvedení české verze úspěšné série In Treatment plánuje HBO na říjen. V hlavní roli psychologa se objeví Karel Roden.

konec

"Unavený jsem hodně, všichni jsou unavení. Ale nemám z toho žádný špatný pocit, jako že bych řekl 'Já už to nechci, nikdy bych nic takového nedělal', protože to byla příjemná práce," řekl ČTK krátce před poslední klapkou Roden, který absolvoval všech 95 natáčecích dnů. "Bylo to něco, co mě bavilo hrát. Já tomu věřím, mně se ten projekt moc líbí. Chce to trochu soustředěného diváka. A pak si myslím, že se to může líbit," dodal.

klapkaUkončení natáčení doprovodily radostné výkřiky a šampaňské, na tvářích členů štábu se objevily spokojené úsměvy. "Dotočili jsme včas a podle plánu, bez žádných významnějších zádrhelů. To, co je zatím vidět ve střižně, rozhodně není zklamáním," řekl ČTK ředitel HBO ČR Ondřej Zach. Podle mluvčí televize Pavly Brožkové bylo natáčení náročné, většinou se pracovalo šest dní v týdnu 12 hodin denně.

Do titulní role si Rodena vybral jeden z režisérů - Petr Zelenka (Rok ďábla, Knoflíkáři, Karamazovi), s obsazením souhlasil i Zelenkův kolega Marek Najbrt (Mistři, Protektor) a supervizor z americké HBO. "Dali jsme si schůzku, říkali jsme si, že o sobě už mnoho let víme, že bychom spolu něco chtěli zkusit, a že tohle by mohla být příležitost," řekl Zelenka.

Roden v seriálu představuje psychoterapeuta, který se přes týden setkává se svými svéráznými pacienty. V rolích jeho klientů se představí třeba Aňa Geislerová, Táňa Pauhofová, Lukáš Hejlík, Martin Hofmann nebo Michaela Doubravová. Každý pátek pak rozebírá své vlastní problémy s kolegyní, kterou ztvárnila slovenská herečka Kamila Magálová.

Vedle Zelenky a Najbrta se do režírování seriálu zapojil i Jaroslav Fuit (Dvojka). Scénáře 45 epizod napsali se Zelenkou a Najbrtem dramaturgyně Iva Klestilová a Robert Geisler a Benjamin Tuček, kteří s Najbrtem vypracovali scénář k filmu Protektor.

"Ambicí je dokázat, že seriál nutně nemusí být vnímaný pejorativně. Že je to relevantní, důstojný, dramatický tvar. Myslím si, že je to úplně něco jiného, než co si člověk pod pojmem český seriál představí," uvedl Zach s příslibem, že lidé "uvidí, co ještě neviděli".

Pro Zelenku to byl první seriál, který pod jeho taktovkou vznikal. "Toto není tak úplně typický seriál. Takovýmto seriálům jsem na chuť přišel, to by se dalo zopakovat," poznamenal.

kresloSérie se z drtivé většiny odehrává v ordinaci psychoterapeuta a je postavena na dialozích. "Dá to nový rozměr slovu dialog, dá to nový rozměr Karlu Rodenovi, dá to nový rozměr dvacetiminutovému televiznímu formátu," uvedl režisér. Série je podle něho atypická tím, že se odehrává ve dvou místnostech - z 80 procent v jedné a z 20 procent v druhé. "Strašně jsme se báli klaustrofobičnosti projektu, ale zafungovalo to úplně naopak. Dekorace byla tak hezky zařízená, byla tak teplá, hřejivá, že jsme si tam zvykli a chodili jsme tam jako domů," řekl Zelenka.

Americkou verzi, která byla oceněna dvěma televizními cenami Emmy, Zlatým glóbem pro herce Gabriela Byrna a cenou amerických scénáristů za scénář, už dříve odvysílala Česká televize pod názvem V odborné péči. Seriál vychází z předlohy izraelského autora Hagaje Leviho nazvané Be Tipul.

"My jsme udělali tento seriál v zemi, kde neexistuje psychoterapie nebo se provozuje tak sporadicky, že většina lidí s ní zkušenost nemá, na rozdíl od Izraele nebo Spojených států. My tvůrci sami, většina z nás, jsme neměli zkušenost s psychoterapií, takže jsme se snažili, aby to bylo pochopitelné i pro lidi, kteří ničím takovým neprošli," řekl Zelenka. Při tvorbě Terapie prý využili služeb odborného konzultanta, Zelenka se radil i s Levim. "Sám terapií procházel mnoho let," vysvětlil režisér.

Seriál pro českou HBO znamená výrazné rozšíření domácí produkce; zatím vytvořila show Na stojáka, originální dokumenty z cyklu Bez cenzury nebo snímky Nebe, peklo Davida Čálka a celovečerní Fuitův debut Dvojka. Kameru série vedl Alexander Šurkala, který má na kontě snímky Karamazovi, Habermannův mlýn nebo Šeptej. Architektem byl Ondřej Nekvasil, jenž se podílel na filmové verzi hry Václava Havla Odcházení.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip