Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Divadlo v Dlouhé zve na netradiční milostný příběh!

Divadlo v Dlouhé zve na netradiční milostný příběh!

15.2.2011 - Redakce Babinet

úterý 22. února nebo v pondělí 21. března máte jednu z posledních příležitostí zhlédnout úchvatnou inscenaci Divadla v Dlouhé Vějíř s broskvovými květy. Divadelní adaptaci klasického čínského dramatu z konce 17. století režíroval vynikající J.A. Pitínský. Budete svědky milostného příběhu mladého vzdělance a nankingské nevěstky, přervaného válkou a společenskou destrukcí konce dynastie Ming.Inscenace je mimořádná i svou vizuální podobou - vysoce stylizované jsou nejen kostýmy, masky a líčení, ale i pohyby a mluva herců.

Dvořáková

Spolu se světelným designem a živou i reprodukovanou hudbou vzniká na jevišti esteticky vytříbený obraz čínského divadla. Samotný příběh je přitom vyprávěn zcela moderními prostředky, s odstupem a vtipem.Co se týče obsazení můžete se těšit na kromě herců dvou hlavních rolí, Heleny Dvořákové a Miloslava Königa, například na Miroslava Táborského, Jana Vondráčka, Magdalenu Zimovou, Vlastimila Zavřela a další.

Více informací, termíny a vstupenky najdete na  www.divadlovdlouhe.cz, nebo volejte přímo do podklady Divadla v Dlouhé na tel.č. 605 010 774.

Ukázky z recenzí:

Je to až neuvěřitelné - čínský epos z doby zániku dynastie Ming ožívá v pražském Divadle v Dlouhé jako napínavý příběh velkého citu i mihotavý obraz lidského údělu na pozadí války a společenského rozpadu. Režisér J. A. Pitínský dokázal se zdejšími herci s nečekanou samozřejmostí rozevřít tři sta let starý Vějíř s broskvovými květy čínského básníka a dramatika Kchung Šang-žena a ukázat skrytý půvab jeho příběhu v plném světle. (Marie Reslová, Hospodářské noviny)

Herci si osvojili přirozenost stylizovaného jednání ve stylizovaném kostýmu. V jejich projevu se snoubí humor s důstojností, chůzi a gesta přizpůsobují rytmu hudebního doprovodu. Umí se pohybovat stylem bojového umění, ustrnout ve zkamenělé poloze i nakroutit postavu do sošné dekorativní křivky. Znají účinek gesta s vějířem i cupitavé chůze „liliových květů“. (Marie Zdeňková, Divadelní noviny)

táborský

Aktuální smysl této inscenace se rozhodně neomezuje jen na sugestivní předvedení magie starého čínského divadla: zvlášť výrazným motivem je v ní rozklad společnosti vinou etického úpadku její elity. (Bronislav Pražan, Týdeník rozhlas)Přijmout, pochopit a vnímat toto oduševnělé představení vyžaduje od diváka nebývalé soustředění, klid a přístupnost k neobyčejnému. A také jemnost a vznešenost ducha. To jsou neobvyklé požadavky. Zrovna tak je však neobvyklá sama inscenace. (Vladimír Hulec, MF Dnes)

Délka představení 2.45 h.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip