Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Obleva víkendové lyžování neohrozí, někde je i přes metr sněhu

Obleva víkendové lyžování neohrozí, někde je i přes metr sněhu

7.1.2011 - Redakce Babinet

horyAni ohlášená obleva podle provozovatelů středisek neohrozí víkendové lyžování. Sněhu je dost, na horách je ho na sjezdovkách někde i přes metr. Také areály umístěné v nižších polohách většinou hlásí, že krátkodobé oteplení pro ně není problém. Obávají se spíš toho, že předpověď počasí i tak mnoho lidí odradí.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn leží na sjezdovkách 60 až 130 centimetrů sněhu. "V provozu máme pět lanovek a 11 vleků. Běžkaři mají upravené stopy v délce 80 kilometrů. V neděli budou na červené sjezdovce ve Svatém Petru závody pro veřejnost," řekl ČTK ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran. Ideální podmínky pro zimní sporty hlásí také Jizerské hory. Návštěvníci Bedřichova ale musí počítat s tím, že se koná tradiční Jizerská padesátka. Program závodu začíná už v pátek a vyvrcholí v neděli. "Magistrála je i po dobu závodu pro veřejnost otevřená, ale nikomu to nedoporučujeme, protože se tam prožene 4000 lyžařů," uvedla Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s.

Nadcházející obleva neděsí ani provozovatele šumavských skiareálů, kteří rovněž slibují kvalitní podmínky pro lyžování. Na sjezdovkách je až 90 centimetrů sněhu, pojedou všechny vleky a bude noční lyžování. Z měst i parkovišť lyžaře k lanovkám dopraví skivlaky a skibusy. Běžecké tratě jsou upravené. Na zamrzlém Lipně navíc funguje jedinečná pětikilometrová dráha pro bruslaře, kromě toho je k dispozici i dvoukilometrový okruh ve Frymburku. Správci dráhy se pokusí před víkendem oba okruhy propojit. Výborné podmínky panují i v areálech v Karlovarském kraji. Na Klínovci je až 145 centimetrů sněhu. "Očekáváme mírnou oblevu, ale ta by nás neměla nějak významně zasáhnout," řekl ČTK Martin Píša ze Skiareálu Klínovec. Metr sněhu a zatím prachový sníh leží na Božím Daru.

S obavami z poklesu zájmu lyžařů očekávají víkend provozovatelé lyžařských středisek v Ústeckém kraji. Podle vedoucího areálu Telnice Jindřicha Holingera je na vině nepřesná předpověď počasí, či spíše její interpretace. "Lidé koukají na televizi a čekají, že tu má pršet, jenže místo toho tu jen sněžilo a bylo nádherné lyžování," řekl.

Sjezdovky jsou připravené také v nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách. Provozovatelé se však také tam bojí toho, že lyžaře odradí hlášená obleva. Není to podle nich nutné, ve střediscích sněhová pokrývka výrazně převyšuje půl metru. Naopak běžkaři mají podmínky o něco horší. Rovněž beskydská střediska hlásí před víkendem výborné podmínky a očekávají nápor lyžařů. V jednom z nejznámějších areálů na Pustevnách funguje šest vleků a lanovka. "Jsou tady vynikající podmínky a 50 až 60 centimetrů sněhu," řekl vedoucí Skialpinu Pustevny Karel Šrubař.

lanovkaSkiareály na Vysočině, které jsou vybaveny sněžnými děly, mají dostatek sněhu. Výrazně by se prý ale mohly zhoršit podmínky pro běžkaře. Lyžovat lze i v krajích, kde tak vysoké kopce nemají.

Sjezdovky v Jihomoravském mají svahy pod technickým sněhem, který je odolnější než přírodní. Obleva ale může ohrozit provoz skiareálu Klínek v Předklášteří. Sezona tam začala až 28. prosince. Podařilo se zasněžit hlavní trasu dlouhou 500 metrů, kterou pokrývá asi 20 centimetrů technického sněhu. "Kolem svahu je ale jen poprašek. Obleva u nás může sezonu, která se teprve začíná rozjíždět, zastavit," řekla ČTK provozovatelka vleku.

Ve zlínském regionu jsou před víkendem ideální podmínky pro milovníky sjezdového lyžování, na Valašsku si na své přijdou také běžkaři. Obleva prý sníh neohrozí. "Pokud by bylo osm stupňů nad nulou tři týdny v kuse, možná třetí týden lehce znervózním," řekl ČTK Jakub Juračka, který provozuje Ski Areál Troják v Hostýnských vrších.

Zdroj: ČTK

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip