Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Zařiďte si vlastní kino u sebe doma

Zařiďte si vlastní kino u sebe doma

Redakce Babinet

Jste filmovými fanoušky? Chodíte rádi do kina? Strávit páteční večer sledováním oblíbeného trháku na více než třicetimetrovém plátně je zábava příjemná. Až na jeden podstatný detail, kterým je cena vstupenek. Suma za lístek pro dospělého návštěvníka šplhá totiž ke 170 Kč. To bohužel nedovoluje provozovat tento koníček tak často, jak bychom chtěli.

Odborník z Expert Elektro: „Částka zaplacená za domácí kino se vám v porovnání s nelevnými vstupenkami brzy vrátí!“

Jednoduchým a pohodlným řešením mohou být domácí kina. Oblíbené filmy si pustíte, kolikrát chcete, vyberete si mezi dabovaným a originálním provedením, to vše v teple domova. A bez toho, abyste museli okřikovat neposedné sousedy, kteří ruší ty nejnapínavější scény komentováním, chroupáním popcornu a srkáním limonád. Z čeho se skládá domácí kino a čím se řídit při jeho výběru nám poradil odborník na výběr elektroniky pan Ladislav Pospíšil z Expert Elektro.

Jak vybrat nejvhodnější domácí kino?

Odborník z Expert Elektro:„Abyste měli z domácího kina ten nejlepší zážitek, je potřeba mít také dostatečně velkou a kvalitní obrazovku. Důležité je i její umístění. Dejte pozor, aby se vám na sledovaném obraze neodráželo přímé světlo."

Stanovte si finanční obnos, který jste ochotni investovat a vlastnosti a výbavu, které upřednostňujete. Aby vám domácí kino dobře sloužilo, měli byste mít především odpovídající vizuální jednotku. Tím je myšlena klasická televize, plazma, LCD nebo projektor. Vyberte, co je vám nejbližší. Velikost obrazovky se odvíjí od rozlehlosti a uspořádání vaší „kino“ místnosti. Vzdálenost ze sedačky k obrazu by měla být zhruba mezi trojnásobkem a pětinásobkem úhlopříčky televize. Ale čím menší je pozorovací vzdálenost, tím lepší je výsledný zážitek.

Domácí kino může být buď sestaveno z několika zařízení, nebo jde o jediný přístroj, v jehož útrobách je uloženo vše potřebné. Sestava obsahuje DVD rekordér, zesilovač a repro-soustavu, kterou tvoří centrální reproduktor, dva postranní přední reproduktory, dva zadní a subwoofer, neboli reprosoustava pro basové tóny.

Odborník z Expert Elektro:„Při nakupování AV přijímače / zesilovače dbejte zejména na dostatečný výkon, ten už nikdy a nijak nenahradíte. Platí, že čím větší místnost, tím větší je nutný i výkon pro vytvoření dostatečného akustického tlaku. Dejte si pozor také na propojovací možnosti přístroje. Před nákupem se ubezpečte, že k přístroji připojíte vše, co chcete a jak chcete.“

Srdcem domácího kina je AV přijímač nebo AV zesilovač. Rozdíl je pouze v rádiu navíc u prvního z uvedených. Oba obsahují všechny potřebné konektory pro vstupy a výstupy. Jeho výkon by měl odpovídat výkonu repro-soustavy a také velikosti místnosti.

U DVD rekordéru se rozhodněte, jestli si chcete filmy pouze přehrávat nebo i nahrávat. Disky s vypalovacími formáty DVD-R a DVD+R umí jednorázově nahrát oblíbený film. Oproti tomu disky s možností přepálení DVD-RW, DVD+RW a DVD-RAM umí nahrávat opakovaně. U formátů pro přehrávání je důležité, zda váš přístroj přečte vedle klasických DVD a CD disků také MP3 soubory, obrázkové soubory apod. To vám dovolí podívat se na velké obrazovce kromě filmů i na fotky z dovolené nebo si do zvukového systému pustit muziku.

Jak správně umístit domácí kino?

Odborník z Expert Elektro:„Základním pravidlem je rozmístění přístrojů do kružnice, v jejímž středu sedíte vy.“

Výsledný efekt ze sledování filmu je spolu s obrazem dotvářen také zvukovým efektem. Ten záleží na dostatečné kvalitě reproduktorů, zesilovače a jejich geometrickém uspořádání. Doporučuje se rozmístit dva reproduktory vedle televize, středový nad nebo pod obrazovku a zbývající reproduktory za prostor, kde sedíte. Subwoofer můžete položit prakticky kamkoliv v místnosti.

Na kolik vás vyjde domácí kino?

Odborník z Expert Elektro:„Některá domácí kina už lze zapínat pouhým tlesknutím.“

Kvalitní domácí kina začínají na xyxy Kč. Dejte si pozor na modely za velmi nízké ceny. Kvůli levnějším součástkám se více ochlazují a tedy i hlučí. Druhý konec cenového spektra se pohybuje okolo xy korun. Jde buď o stylová kina, která si postavíte z jednotlivých komponentů nebo o kina s DVD rekordéry a pevnými disky. Kina, u nichž je vše „v jedné krabici“ vyhovují většině lidí, jejich nespornou výhodou je možnost řídit vše pomocí jednoho ovladače.

Ladislav Pospíšil z Expert Elektro, doporučuje zodpovědět si před nákupem 5 otázek, které výběr domácího kina značně usnadní:

Jaké jsou vaše finanční možnosti?
Jak velký a členitý je prostor, do kterého plánujete domácí kino umístit?
Jaké vlastnosti domácího kina upřednostňujete?
Preferujete mít vše v jednom přístroji nebo jste fandové sestav zkombinovaných od různých výrobců?
Co od svého domácího kina očekáváte – chcete jen přehrávat nebo i nahrávat?

Kvalita za rozumnou cenu

Domácí kino Samsung HTC453

Lesklé černé provedení, dva sloupové a satelitní reproduktory a zabudovaný digitální zesilovač dodávají této sestavě na eleganci. Přístroj se může pochlubit výstupním výkonem 500W, HDMI výstupem (přenos videa a zvuku jedním kabelem) a USB vstupem. Umožňuje také přehrávat hudbu ve formátu MP3.

Cena v Expert Elektro: 6 999 Kč

Domácí kino LG HB 905 PA

S domácím kinem vysokým 6 cm s výkonem 1100 W, jehož reproduktory v klavírní černé barvě podtrhují elegantní design této sestavy, se bez problémů připojíte na internet. Shlédnete nejnovější videa na youtube.com, s podporou programu Picasa se podíváte na fotografie vašich přátel nebo zjistíte nejnovější předpověď počasí. Sdílet můžete i data v domácí síti. Blue-ray systém umožňuje přehrát obraz a zvuk v nejlepší kvalitě.

Cena v Expert Elektro: 11 999 Kč

Pro fajnšmekry

Sestava produktů Yamaha:

AV Reciever Yamaha RX-V3067

Reciever Yamaha obsahuje jedenáct zabudovaných zesilovačů a vysoce kvalitní video převodník, který detekuje a kompenzuje pohyb, šum, kontrast, jas i barevnost. Má vyladěné grafické menu na obrazovce a nabízí USB a LAN konektor, přehrávání formátů MP3/WAV/WMA/FLAC 96/24, internetové rádio a kompatibilitu s iPody a iPhony. Jeho dálkové ovládání je programovatelné podle potřeby pro další přístroje v domácnosti.

Cena v Expert Elektro: 47 999 Kč

Blu Ray přehrávač Yamaha BD-S 1067

3D Blu-ray přehrávač Yamaha s hliníkovým čelním panelem překvapí vynikající obrazovou kvalitou. Umožňuje přehrávat soubory z počítače přes LAN (datový kabel) nebo USB konektor. Disponuje analogovým 7.1 kanálovým audio výstupem, přehrává JPEG obrázky a MP3 hudbu a je velmi snadno ovladatelný. Jako první na světě přehrává filmy ve vysokém rozlišení DivX HD ultra a díky funkci 3D je ideálním doplňkem k 3D televizoru.

Cena v Expert Elektro:15 999 Kč

Sada reproduktorů (5+1) Yamaha, řada 500

Sestava reproduktorů od výrobce Yamaha ohromí výborným zpracováním a především vynikající zvukovou kvalitou. Obsahuje pár předních sloupových a prostorových reproduktorů, jeden centrální reproduktor a aktivní subwoofer. Tato sestava dodá Vašim filmům nejlepší možné ozvučení.

Cena v Expert Elektro: 51 969 Kč

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip