Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Poporodní deprese je poruchou mozkových funkcí

Poporodní deprese je poruchou mozkových funkcí

Redakce Babinet

Funkce mozku žen trpících poporodní depresí se natolik liší od standardu, že vážně narušuje schopnost ovládat své emoce, ale zároveň i vnímat pocity novorozence. Potvrzují to poslední výzkumy využívající zobrazení pomocí magnetické rezonance. Poporodní deprese postihuje 15 procent novopečených maminek, může trvat několik měsíců a způsobovat silné pocity smutku, úzkosti a zoufalství, které mohou ženě bránit v běžném každodenním fungování. "Naše zkoumání poskytuje vysvětlení toho, co se v případě takové poruchy, dosud popsané jen v psychologických studiích, v mozku děje," vysvětluje autorka nového výzkumu, psychiatrička Eydie L. Moses-Kolková z univerzity v americkém Pittsburghu.

baby"Během poporodní deprese dochází k útlumu činnosti těch oblastí mozku, které jsou zodpovědné za tvorbu emocí a schopnosti vnímat emoce druhých. Tyto abnormality vysvětlují, proč je pro postižené ženy těžké najít vztah k vlastnímu miminku," tvrdí a dodává: "To může negativně ovlivnit jeho mentální a duševní vývoj." Experti sledovali činnost mozku 14 nemocných a 16 zdravých žen po porodu, které neužívaly žádné léky. Díky zobrazení pomocí magnetické rezonance se podařilo zjistit, že pokud jsou nemocné ženy konfrontovány s nepříjemným zážitkem, komunikace mezi oblastmi mozku zodpovědnými za emoce a empatii se přeruší, zatímco u zdravých matek normálně probíhá.

Toto spojení je přitom důležité pro tvorbu emocionální odezvy na nepříjemné podněty, jakým je například dětský pláč. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise American Journal of Psychiatry. "Tato studie je velmi zajímavá, ale zatím je takříkajíc v plenkách," vysvětluje profesor Michael O´Hara z univerzity v Iowě. "Musí se provést zkoumání na větším počtu respondentek, abychom si byli jistí, že výsledky jsou obecně platné."

Zdroj: Korzo

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip