Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  I pouhý měsíc kojení snižuje u maminek riziko cukrovky

I pouhý měsíc kojení snižuje u maminek riziko cukrovky

Redakce Babinet

Prospěšnost kojení pro zdraví novorozeného dítěte je všeobecně známá. V současné době se potvrzuje, že má blahodárný vliv i na matku, pokud kojí svého potomka alespoň jeden měsíc. Dosavadní výzkumy se zabývaly pozitivními dopady kojení, pokud trvalo půl roku nebo rok. Podle amerických vědců z univerzity v Pittsburghu ale stačí měsíc, aby se dlouhodobě odrazil na zlepšení zdravotního stavu žen. "Ke svému překvapení jsme zjistili, že i tak krátká doba má docela dramatický účinek," tvrdí vedoucí studie Dr. Eleonor Schwarzová.

spící dítěJejí tým porovnával výskyt cukrovky 2. typu u 2 233 žen ve věku mezi 40 a 78 lety, rozdělených do tří skupin: ty, které nikdy neměly děti (405 žen), matky, které nikdy nekojily (703 žen), a matky, které kojily (1 125 žen). Ukázalo se, že cukrovkou onemocnělo 17,5 procenta žen z první skupiny, 26,7 procenta respondentek z druhé a 18 procent těch, které své děti kojily.

Nové zjištění opět potvrdilo význam laktace po porodu a je dalším důkazem toho, že odmítnout kojit znamená zvyšovat riziko zdravotních problémů v budoucnosti. "Maminky, které porodí, ale nekojí, se vystavují většímu nebezpečí, že onemocní cukrovkou," uvádí se ve stanovisku zveřejněném v časopise American Journal of Medicine. Příčiny zatím nejsou známy. Studie na zvířatech ukázaly, že samotná tvorba mléka ve žlázách může nastartovat v organismu procesy, které zesilují citlivost na inzulín a redukují tvorbu břišního tuku. "Kojení je součástí léčebného procesu po porodu," vysvětluje Schwarzová. Podle ní by se mu ženy neměly vyhýbat nejen kvůli svému miminku, ale i pro své vlastní zdraví.

Zdroj: Korzo

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip