Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nástup do škol a školek mohou znepříjemnit neštovice

Nástup do škol a školek mohou znepříjemnit neštovice

Redakce Babinet

Konec prázdnin a nástup do škol a školek znamená velkou změnu pro celou rodinu, nejvíce se však týká dětí. Zatímco se některé děti mezi kamarády vrací, pro mnohé se jedná o velkou premiéru. Přechod z rodinného zázemí do kolektivu s sebou přináší nové situace, na které je dobré se připravit. Mimo jiné by si rodiče měli uvědomit, že kvůli pobytu ve velké skupině dětí se zvyšuje riziko nakažení infekcemi. Vypukne-li například ve škole či školce epidemie planých neštovic, je velmi pravděpodobné, že si toto svědivé virové onemocnění donese domů každý, kdo proti němu není očkovaný, či nemoc v minulosti neprodělal.

Plané neštovice jsou infekční virové onemocnění, které patří mezi běžné nemoci dětského věku. Kvůli vysoké infekčnosti se plané neštovice velice snadno přenáší. Onemocnění vyvolává herpetický virus, který se šíří vzduchem kapénkovou infekcí. Plané neštovice mají poměrně dlouhou inkubační dobu, která se pohybuje okolo dvou až tří týdnů. Dítě nakažené virem je navíc již dva dny před výsevem neštovic infekční a může nakazit další své kamarády ještě před tím, než se u něj nemoc projeví.

Pokud se ve škole či školce objeví neštovice, informuje o tom obvykle učitel všechny rodiče, kteří se následně rozhodnou, zda dítě ve školce nechají či nikoliv. Nepříjemná je dlouhodobá izolace dítěte a komplikované mnohdy bývá i zajištění hlídaní.

Plané neštovice jsou v současnosti jedním z nejčastějších infekčních onemocnění na celém světě, kterému však lze předejít očkováním. V České republice očkování proti neštovicím není v současné zařazeno do povinného očkovacího kalendáře. Rodiče proti této infekci mohou děti chránit v rámci tzv. nadstandardního očkování a zvolit alternativu k hrazené vakcíně proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám. Místo této vakcíny mohou dětem připlatit za čtyřsložkovou vakcínu Priorix Tetra, která navíc chrání i proti planým neštovicím.

Bez dalšího vpichu tak díky této vakcíně mohou rodiče dítěti poskytnout ochranu proti všem čtyřem infekčním nemocem, které jsou typické pro dětský věk. Očkování je dvoudávkové: první dávka vakcíny se obvykle podává ve věku 15 měsíců dítěte, druhá dávka s odstupem šesti až deseti měsíců po první dávce. Vakcínou Priorix Tetra se v Evropě očkují děti proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím od 11 měsíců věku do 12 let. Cena jedné dávky vakcíny je cca 1 600 Kč a většina zdravotních pojišťoven na toto očkování rodičům přispívá.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu onemocnělo v České republice planými neštovicemi letos v červnu 7017 lidí. Od začátku letošního roku do konce června se pak u nás planými neštovicemi nakazilo více než 32 tisíc lidí.

Vakcína Priorix Tetra je registrovaný léčivý přípravek a je vázán na lékařský předpis. Před použitím konzultujte vhodné užití vakcíny s lékařem či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci. MZ ČR schválilo vakcinační akci č.j. 58427/2009/OVZ.

Více informací naleznete na webu www.ctyrijednouranou.cz.

Některé informace mohou být reklamní povahy.

 

Zdroj foto:www.sxc.hu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip