Hormonální antikoncepce je v Evropě nejrozšířenější spolehlivou metodou zábrany početí. Přestože mají ženy k dispozici stále více typů hormonální antikoncepce, nejoblíbenější formou jsou stále tablety. Od roku 1960, kdy byla uvedena na trh první hormonální tableta, prošla antikoncepce významným vývojem. Současnost se zaměřuje na přidanou hodnotu, která řeší individuální potřeby uživatelek. Vývoj směřuje k přirozenosti, novým indikacím a novým přidaným hodnotám.
70. léta – snižování dávek hormonů
70.léta minulého století byla zaměřena na snižování dávky hormonů. V roce 1973 uvádí Schering na trh Microgynon obsahující pouze 30 µg ethinylestradiolu.
80. léta – pilulky s „přidanou hodnotou“
V 80. letech se představují nové progestiny s „přidanou hodnotou“. V roce 1985 byla uvedena na trh Diane 35, která měla pozitivní vliv na léčbu akné.
Současný trend v hormonální antikoncepci – přidaná hodnota, přirozenost
Moderní antikoncepční tablety nabízí ženám přínos v širokém spektru: od základních pozitivních účinků (pravidelný cyklus, mírné až minimální krevní ztráty během krvácení, potlačení menstruační bolesti, snížení rizika vzniku mimoděložního těhotenství) až k specifickým účinkům.
Přidanou hodnotou současné hormonální antikoncepce je především medicínský a kosmetický účinek. Díky specifickým účinkům antikoncepce mohou ženy řešit problematickou pleť a akné - v roce 2001 byl na český trh uveden přípravek s antiandrogenním účinkem a pozitivním efektem na akné (Jeanine).
Dalším velkým mezníkem ve výzkumu hormonální antikoncepce je příznivý vliv na fyzické a psychické příznaky premenstruačního syndromu (PMS), zejména zadržování vody v organismu. Prvním přípravkem obsahujícím drospirenon byl v České republice Yadine, dále Yasminelle a nejnovější Yaz s režimem užívání (24/4). Požadavky uživatelek na užívání antikoncepce po 40. roce až do období perimenopauzy (období kolem přechodu) řeší antikoncepce s velmi nízkou dávkou estrogenu (Mirelle).
V roce 2009 byla uvedena na trh 1. antikoncepce s přirozeným (tělu vlastním) estrogenem, která obsahuje estradiol valerát (Qlaira). Estradiol valerát se v organismu rychle metabolizuje na kyselinu valerovou a 17 ß – estradiol, který je identický s tím, který se přirozeně tvoří v lidském těle. Harmonický dávkovací režim zajišťuje stabilní hladiny estradiolu v průběhu celého cyklu. Můžeme jednoznačně říci, že se upouští od klasických dávkovacích režimů 21/7 a jsou upřednostňovány nové prodloužené režimy, ať už režim 24/4 (Yaz, Mirelle) nebo harmonický režim 26/2 (Qlaira).
Hormonální antikoncepce se již stala pro ženy naprostou samozřejmostí a přípravky nově uváděné na trh musí být nejen účinné a bezpečné. Trendem bude, aby byly co nejšetrnější k organismu, jako např. tableta s přirozeným estrogenem. Výzkum se zaměřuje na hodnotu nejen pro uživatelku, ale například i pro její budoucí děti. Proto vývoj hormonální antikoncepce směřuje k formám obohaceným kyselinou listovou, která je velmi důležitá pro vývoj nervového systému plodu. Z výzkumu společnosti STEM/MARK vyplývá, že více než polovina českých žen by měla zájem o přirozenou antikoncepci. Nyní ji konečně mohou užívat. Novinkou v oblasti výzkumu je nová skupina antikoncepce, která obsahuje estradiol valerát. Ten se v organizmu mění na přirozený estrogen, který se tvoří zejména ve vaječnících ženy.
Antikoncepce Qlaira obsahující estradiol valerát, jenž se v organizmu mění na přirozený estrogen (estradiol), tedy ten, který se normálně tvoří v ženském těle (vaječnících). Tento přirozený estrogen se rychle se vstřebává, metabolizuje a z organizmu se rychleji odbourává, méně zatěžuje metabolizmus jater a méně podporuje v játrech tvorbu bílkovin, které se podílí na řadě důležitých pochodů v těle, včetně např. srážení krve.
Qlaira prokázala v klinických studiích velice dobrou antikoncepční spolehlivost a stejně tak i příznivou kontrolu menstruačního krvácení (krvácení bylo slabší a kratší než u antikoncepce s 20 µg EE a 100 µg levonorgestrelu). Qlaira také prokázala příznivý účinek na hladiny cholesterolu (zvýšila HDL (dobrý) a snížila LDL (špatný) cholesterol), což může mít pozitivní ochranný vliv před rozvojem aterosklerózy.
Naproti tomu došlo u žen, které užívaly antikoncepci Qlaira, k menší tvorbě bílkovin podílejících se na srážení krve, v porovnání s antikoncepcí obsahující 30 µg EE a 150 µg levonorgestrelu. Harmonické dávkování je přirozenější Qlaira vyniká mezi ostatními přípravky svým harmonickým složením, které poskytuje ženám nejnižší možné dávky hormonů potřebné pro udržení výborné antikoncepční spolehlivosti a kontrolu cyklu.Během celého cyklu postupně klesají dávky estradiolu a stoupají dávky dienogestu. Každé platíčko obsahuje 28 pilulek, z toho 26 pilulek poskytuje různé dávky buď samotného estradiolu nebo jeho kombinace s dienogestem a 2 pilulky obsahují placebo.
Žena tedy užívá během 28 dní cyklu každý den 1 pilulku a mezi platíčky nedělá pauzu. Díky tomuto harmonickému složení se daří udržet stabilní hladiny estradiolu v krvi i během tzv. hormone-free intervalu (2 dnů, kdy se užívají placebo pilulky). To může ženám přinést méně nežádoucích účinků vyplývajících z kolísání hladin estradiolu (např. bolesti hlavy, prsou, poruchy nálady). Přípravek Qlaira ocení ženy, které touží po přirozenější antikoncepci, která je vysoce spolehlivá, poskytuje velmi dobrou kontrolu cyklu, méně zatěžuje organizmus ženy a má málo nežádoucích účinků.
Vaše názory
Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)