Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  50. výročí antikoncepční pilulky

50. výročí antikoncepční pilulky

Redakce Babinet

Rok 2010 není jen 50. výročím antikoncepční pilulky, na jejímž počátku stál Bayer Schering Pharma (tehdy Schering), ale je to především oslava možnosti, díky které může žena rozhodovat o svém životě, o své rodině i o své práci. Kromě antikoncepce přináší pilulka i další výhody spojené se zdravím ženy – pomáhá řešit i jiné problémy menstruačního cyklu a zvyšuje tak celkovou pohodu každodenního života. Těchto pozitiv využívá dnes 605 milionů žen po celém světě. Antikoncepční pilulka není jen revoluční objev v očích žen, ale i 200 předních historiků se shodlo na tom, že ani Einsteinova teorie relativity, ani atomová bomba, stejně tak ani počítač či internet neovlivnily společnost 20. století tak jako antikoncepční pilulka (The Economist, US; 25. 12. 1993).

VÝLET DO HISTORIE

PincusUž nežijeme ve společnosti, ve které by muži považovali rození dětí za povinnost žen. Ne vždy tomu tak bylo. S prvotním nápadem antikoncepce pro ženy přišly Margaret Sanger a Katherine D. McCormick. „Otec antikoncepční pilulky“, jak je Američanovi Gregorymu Pincusovi přezdíváno, zrealizoval myšlenky obou žen a v květnu 1960 dostala antikoncepční pilulka svou podobu v USA pod názvem Enovid®.

Rok 1961 se zapsal do historie nejen tím, že Německo rozděluje zeď na Východ a Západ, že se J. F. Kennedy stal prezidentem USA, že J. A. Gagarin obletěl po oběžné dráze zemi, a že twist se stal v té době nejoblíbenějším tancem po celém světě. Rok 1961 je důležitý jednak i proto, že se objevila nová podoba antikoncepce – Anovlar. Protože se dají považovat 60. léta stále za puritánská, nová podoba antikoncepční pilulky Anovlar v Německé spolkové republice nezískala v roce 1961 nijak významnou pozornost. Anovlar se rozšířil hlavně na medicínské půdě, kde jej lékaři dávali pouze svým vdaným pacientkám na předpis. Všeobecně totiž panovala obava z úpadu morálky veřejnosti, co se týče sexuálního života partnerů. Ale nikdo nedokázal zabránit šíření antikoncepční ochrany v povědomí lidí a později se začaly antikoncepční pilulky předepisovat i svobodným ženám. Uvolnilo se tak napětí ve vztazích a mnozí toto období nazývají „sexuální revolucí“. Následoval pokles porodnosti a další krok ke zvýšení rovnoprávnosti žen.

RODIČOVSTVÍ PODLE PLÁNU DÍKY MIKROPILULKÁM

antikoncepce

Roku 1965 byl na trh uveden přípravek Ovosistonem od společnosti Jenapharm. Ovosiston pak získal přezdívku „tabletka plánovaného rodičovství“. Za nějaký čas, v roce 1972, se pak antikoncepční pilulky vydávaly na bezplatný předpis. Právní rámec byl obohacen i tím, že ženy mohly ukončit do 112. týdne své těhotenství, i když pro společnost jako celek byla sexualita stále tabu.
Schering roku 1971 vstoupil na trh s minipilulkami, které obsahovaly pouze progestin a žádný estrogen. Tyto pilulky bylo třeba užívat velmi pravidelně a denně bez přerušení.

O dva roky později představil Schering kombinované antikoncepční pilulky s 30 mcg etinylestradiolu a 150 mcg levonogestrelu. Díky nižšímu množství než 50 mcg etinylestradiolu tak vznikla nová třída pilulek – a to mikropilulky. I dnes jsou tyto pilulky stále uznávané a účinné a WHO je zařadila mezi základní léky.

S ANTIKONCEPČNÍMI PILULKAMI PROTI AKNÉ

Mužské tělo obsahuje určité množství ženských hormonů a také ženské tělo obsahuje část mužských hormonů. Avšak některé ženy, které mají nadbytek mužských hormonů – tedy endogenních testosteronů – mají pak potíže s příliš mastnou pletí, s častějším výskytem akné nebo s patrným ochlupením ve tváři. Ale Schering na tyto problémy vyvinul řešení a v roce 1978 představil pilulky, které nejen že chránily ženu před nechtěným otěhotněním, ale navíc redukovaly důsledky, které nadměrné množství mužských hormonů na ženském těle působily. O devět let později tak Schering obeznámil svět s novým typem gestagenu – a to s gestodenem.

Nejen antikoncepčními pilulkami se může žena chránit před otěhotněním.  Například nitroděložní hormonální systém ve tvaru T každý den uvolňuje potřebnou dávku hormonů (v minimálním množství) do ženského těla a lze ho využívat až 5 let. Celý tento systém je založen jen na gestagenu. Ten v tomto případě působí jen lokálně na stěny dělohy. Díky nitroděložnímu hormonálnímu systému se mění i charakter krvácení, kdy samotné krvácení je slabší než obvykle. Dalšími alternativami může být nitroděložní tělísko bez hormonu, tříměsíční injekce, chemické antikoncepční prostředky (globule, čípky a krémy), kondom, teplotní metoda (jeden až dva dny po ovulaci stoupá tělesná teplota o 0,3 až o 0,5 stupňů a pět dní před tímto zvýšením teploty a tři dny po něm je považováno za plodné dny, kdy se páry zdržují pohlavního styku), přerušovaná soulož nebo metoda Knaus-Oginova (zdlouhavý a komplikovaný výpočet plodných dnů).

ANTIKONCEPČNÍ PILULKY NEBRÁNÍ ŠTÍHLÉ LINII

Na konci  90. let se objevil v antikoncepčních pilulkách nový progestin - drospirenon. Díky svým antimineralokoitikoidním účinkům podporuje vylučování sodíku a vody ledvinami a představuje tak protiváhu estrogenu, který naopak sodík a vodu v ledvinách zadržuje – tím pádem se zvyšuje hmotnost, žena je více citlivý a projevují se často bolesti prsou.

SOUČASNOST A BUDOUCNOST

blister 2Pohled na sexualitu se liší díky tradicím, zvykům a náboženskému přesvědčení každého národa. Samozřejmě s tím souvisí i rozdílná sociální a zaměstnanecká politika státu, díky které se rodiny rozhodují, kdy mít děti. Nejnovější typy antikoncepčních pilulek - antikoncepce s přirozeným /tělu vlastním/ estrogenem - dnes obsahují estradiolvalerát (E2V) v kombinaci s gestagenem dienogest v  harmonickém dávkování, které tak zajišťuje dobrou kontrolu menstruačního cyklu. Další výhodou těchto pilulek je beze sporu jejich vysoká spolehlivost i příznivé ovlivnění hladiny cholesterolu. Estradiolvalerát se v těle mění na přirozený estrogen (estradiol), stejný, jako se normálně tvoří v ženském těle (ve vaječnících). Výzkum a vývoj společnosti Bayer Schering Pharma pokračuje stále dál a dál. Nyní se hlavně odborníci zaměřují na nové účinné látky, které by umožnily nižší dávkování a lepší snášenlivost pro ženský organismus.

ÚČINKY A UŽITÍ ANTIKONCEPČNÍ PILULKY

Jen gynekolog rozhodne, jestli žena, žádající o předpis, může antikoncepční pilulky brát. Předepsání pilulek předchází lékařské vyšetření. Tím, že tělu žena podává hormony obsažené v pilulce, simuluje hormonální stav podobný těhotenství (kdy nedochází k ovulaci). Hormony tak působí v mozku a i v cílových orgánech (ve vaječnících, vejcovodech a děloze). Hormonální antikoncepce tak brzdí tvorbu látek, které vyvolávají ovulaci. Dochází k potlačení folikuly stimulujícího hormonu (způsobující dozrávání vajíček) a luteinizačního hormonu (vyvolávající uprostřed cyklu ovulaci). Estrogen se stará o stabilní 28 denní cyklus a o to, aby nedocházelo ke krvácení v průběhu cyklu. Gestagen zabraňuje dozrávání vajíčka (nedochází tak k ovulaci). Navíc se zahušťuje hlen v děložním hrdle, takže mužské spermie nemají šanci proniknout.

Užívání antikoncepčních pilulek obvykle začíná první den menstruačního krvácení a pokračuje po dobu 21, resp. 28 dní. U antikoncepčních pilulek je podstatná pravidelnost – tedy brát je každý den přibližně ve stejnou dobu. A pozor – časový odstup mezi užitím dvou kombinovaných pilulek nesmí přesáhnout 36 hodin, u minipilulek 24 hodin. Po 21 dnech dochází ke krvácení, které se podobá menstruačnímu, ale je slabší a méně bolestivé.

I antikoncepční pilulky mají své vedlejší účinky, které však díky moderním výzkumům postupně mizí. Může mezi ně patřit pocit napětí v prsou, lehké bolesti hlavy, přechodný přírůstek váhy a mírné zvýšení rizika vzniku trombózy. Naopak mezi vítané vedlejší účinky, které převažují nad těmi nežádoucími, se řadí ochrana před vznikem cyst ve vaječnících a prsou, ústup menstruace s kolikovými bolestmi v podbřišku (tzv. dysmenorea) a zlepšení anémie z nedostatku železa. Dalšími jsou například pozitivní účinky proti některým zhoubným nádorům, zánětlivým a revmatickým onemocněním a snížení rizika mimoděložního těhotenství. Užívání pilulek má i příznivý vliv na pleť, akné a mastnou pokožku.

ANTIKONCEPČNÍ PILULKA ANEB MOŽNOST VOLBY

Antikoncepční pilulky dávají ženě možnost volby rozhodovat o svém životě a o životě, který teprve přijde. Pro ženu je to svoboda, díky které drží svůj život pevně v rukou a může ho tak řídit. Antikoncepční pilulka je bez pochyby jedním z nejdůležitějších objevů pro lidský život. Dnešní moderní ženu si bez antikoncepční pilulky nelze vůbec představit.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz