Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Prokletý ostrov/Shutter Island

Filmová recenze: Prokletý ostrov/Shutter Island

28.2.2010 - Vlasta Tichá

Osvědčený tandem Scorsese a DiCaprio, který společně vytvořil již několik filmových legend – Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita -  se znovu potkal na filmovém plátně. Je z toho bez nadsázky jeden z nejsilnějších filmových zážitků počátku letošního roku.

Napínavé a temné drama s prvky hororu se odehrává v roce 1954, kdy má svět stále v živé paměti hrůzy druhé světové války. Aniž by tušil, co jej čeká, ocitne se detektiv Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) společně se svým kolegou Chuckem Aulem (Mark Ruffalo) na izolovaném ostrově uprostřed oceánu, odkud z psychiatrického nápravného zařízení uprchla vražedkyně.

Záhadný útěk se zdá takřka nemožný, vždyť ostrov je obklopen jen věčně rozbouřeným mořem a strmými skalami a léčebna pro psychicky narušené těžké zločince je přísně střežená. Nastává vyšetřování, které však zkomplikují nejen psychická traumata hlavního hrdiny, ale také rozbouřené živly, které všem zúčastněným zcela znemožní cestu na pevninu.

Tísnivé prostředí od světa odříznutého ústavu, kde se po dlouhých chodbách jako stíny pohybují vězni - chovanci, vyvolává v detektivu Danielsovi nedávné vzpomínky na děsivé zážitky z druhé světové války. Atmosféra osciluje mezi psychologickým dramatem a hororem, realita a představy se začínají prolínat a až do konce filmu nebude snadné je od sebe oddělit.

Prokletý ostrov však není žádná prvoplánová „lekačka“, jde o velmi dobře propracovaný příběh, v němž většinu napětí obstará vaše vlastní psychika a takřka fyzicky nepříjemné prostředí, v němž se děj odehrává. Velmi osobní prožitky hlavního hrdiny během vyšetřování navíc zajímavě propojují hledání pravdy v případu a vlastní psychickou katarzi.

Snímek, kde se stírá skutečnost a fikce, vás nenechá vydechnout až do poněkud překvapivého závěrečného zvratu. Přestože vykreslení tísnivé atmosféry bylo chvílemi snad až samoúčelné, celkové vyznění snímku to nenarušilo a rozhodně vám bude celou dobu vrtat hlavou, jak to vlastně dopadne.

Autorkou mocného scénáře podle knižní předlohy Dennise Lehaneho (Gone, Baby, Gone, Tajemná řeka) je Laeta Kalogridis.

Film Prokletý ostrov byl s nadšením přijat také na letošním Berlinale a slaví úspěchy po celém světě. Nemá takové umělecké ambice, jako některá jiná Scorseseho díla, ale propracovanost příběhu, žánrová preciznost, práce s detaily a emocemi i herecké výkony jsou spolu s kvalitní režií spolehlivým receptem na dokonalý zážitek.

USA 2010

Žánr: drama /thriller/ horor

Režie: Martin Scorsese

Hrají: Leonardo DiCaprioMichelle WilliamsMark RuffaloBen Kingsley, Patricia Clarkson,Max von SydowEmily MortimerJackie Earle HaleyElias KoteasJohn Carroll Lynch, Christopher DenhamTed Levine

V kinech od: 25.2.2010

Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip