Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Starý dobrý známý

Starý dobrý známý

10.11.2009 - Eva Pavlatová

Přichází zima a jako každý rok náš organismus ničí výkyvy počasí, což se následně projeví v podobě rýmy, kašle, nachlazení a leckdy také chřipky. Všechny tělesné potíže vyvolají viry, které se k nám dostanou kapénkovou cestou. Jejich životaschopnost podpoří nejen naše oslabená imunita, ale také velká zátěž, přepracování a stres, nebo i nadměrná konzumace hlenotvorných potravin, mezi něž se řadí především kravské mléko a výrobky z něho, bílá pšeničná mouka a živočišné tuky.

Příznaky onemocnění z nachlazení zná každý z nás - většinou nás rozbolí hlava, svaly, klouby, jsme malátní, nemáme chuť k jídlu, dostaví se zvýšená teplota a potřebujeme klidový režim. Pokud není naše zdravotní situace vážná, můžeme si pomoci i sami. Tradiční a věky prověřená rada, abychom hodně pili, nejlépe čaj s citronem a medem a užívali čerstvý česnek, což je přírodní antibiotikum, a hodně spali, je sice skvělá, ale současné viry jsou až příliš odolné. Dobré je doplnit samoléčbu ještě různými antiseptickými prostředky v podobě kapek a pastilek, které snadno pronikají do ložisek infekce. Seženeme je v každé lékárně. A tam také dostanete i nejznámější a nejpoužívanější lék proti bolestem a horečce u nás - Acylpyrin.

Dva v jednom

Acylpyrin se v České republice vyrábí už od roku 1922. Jeho předchůdce a patentem chráněný originál - Aspirin - si vysloužil zápis v Guinessově knize rekordů jako nejrozšířenější lék proti bolesti a teplotě. Český Acylpyrin ale obsahuje stejnou účinnou látku a tou je kyselina acetylsalicylová. Jedná se o bílou krystalickou látku, působící jako středně silné analgetikum (proti bolesti), antipyretikum (proti horečce) a také antirevmatikum (proti zánětům). Zároveň potlačuje i syntézu prostaglandinů (látky podobné hormonům) v krevních destičkách, které se proto nemohou shlukovat, takže může působit jako prevence mnohých kardiovaskulárních a cévních onemocnění, jejichž příčinou bývá právě tvorba krevních sraženin.
„V době, kdy nebyla televize a jen minimální reklama, stala se tato látka během pěti let celosvětovým hitem,“ říká prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc., přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Přestože kyselinu acetylsalicylovou vyrobil jako první syntetickou látku určenou k léčení už v roce 1897 německý chemik Felix Hoffmann, dlouho nebylo známo, jak vlastně působí. Teprve až v roce 1971 zjistil anglický farmakolog John Robert Vane její mechanizmus, za což dostal v roce 1982 Nobelovu cenu a byl povýšen do šlechtického stavu.“

Plus i minus

Za určitých podmínek by ale mohla kyselina acetylsalicylová ublížit, protože tlumením srážlivosti krve naopak zvyšuje riziko krvácení zejména do zažívacího traktu. Jeho podkladem je vlastní protidestičkový efekt v působení na žaludeční sliznici. Její užívání se proto nedoporučuje především při vředovém onemocnění žaludku, při chirurgických zákrocích, které jsou spojeny s větším krvácením, ale také při astmatu a v posledních třech měsících těhotenství.
Acyplpyrin také nepodáváme dětem do 15 let věku, protože by mohl vyvolat Reyův syndrom, což je zvláštní, dosud neprobádané onemocnění s velmi vážnými až smrtelnými následky, které spouští právě kyselina acetylsalicylová.
Přípravek však proto nemusíme zavrhnout. Má tolik pozitivních vlastností, že by v tomto ročním období neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Využít jej mohou i ženy při menstruačních bolestech, hodí se na tlumení bolesti zubů, zad, hlavy. Jen je nutné pečlivě pročíst příbalový leták a popřípadě se o jeho užívání poradit s lékařem.

 

Soutěžte s Acylpyrinem celý listopad o lákavé ceny!
Acylpyrin – kdo z nás by ho neznal? Jeden z nejúčinnějších a nejznámějších léků proti chřipce a nachlazení, který můžeme dnes koupit v každé lékárně. Spolehlivě snižuje horečku, rychle uleví od bolesti a díky přídavku vitamínu C dokáže účinně posílit vaši imunitu. Soutěžte až do 30. listopadu na www.acylpyrin.cz, odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte lákavé ceny!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz