Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Profese a rodina?

Profese a rodina?

Redakce Babinet

Léta strávená doma s dětmi se často negativně projevují na pracovní kondici žen. Po skončení rodičovské dovolené tato skupina tvoří dlouhodobě okolo 10% ze všech nezaměstnaných žen. Pokud si však maminky dokáží i v období péče o malé děti vytvořit prostor pro svůj profesní rozvoj, mohou zvýšit své šance na úspěšný návrat na trh práce.

Na to reaguje Občanské sdružení pro aktivní rodinu. Od letošního října pořádá bezplatný motivačně-vzdělávací program pro ženy na rodičovské dovolené ze Středočeského kraje. Ženy z celé ČR pak budou moci využít informačně-poradenský portál AktivniMama.cz.

„Chceme ženám poskytnout znalosti a informace, které jim umožní vytvořit si doma prostředí pro snazší skloubení rodinného a pracovního života. Motivačně vzdělávací program „Aktivní máma“ se dá s nadsázkou nazvat manažerským kurzem pro ženy na rodičovské dovolené.“ říká jedna z autorek projektu Jitka Hrabánková.

Na účastnice čeká pestrý program, kterým je provede tým zkušených lektorek. Vedle ujasnění svých potřeb a cílů si ženy osvojí komunikační a prezentační dovednosti, naučí se plánovat čas a strukturovat plány pro realizaci svých záměrů. Součástí bude také pracovně-právní minimum, psychohygiena a nácvik relaxačních technik.

„Z našich průzkumů* vyplývá, že ženy reflektují situaci na pracovním trhu a udržování profesní kondice již v průběhu rodičovské dovolené je pro ně zásadním tématem. 92% dotázaných žen uvedlo, že se chce vzdělávat nebo pracovat, pouze 8% žen se chce v tomto období věnovat jen péči o rodinu. Obsah kurzu odráží fakt, že 87% respondentek mělo zájem získat více informací, znalostí a dovedností, jak skloubit rodičovskou dovolenou se svým profesním růstem.“ dodala spoluautorka projektu Simona Kalašová.

Sobotní kurzy AKTIVNÍ MÁMA bude moci absolvovat celkem 160 žen ze Středočeského kraje. Účast je zdarma, s možností hlídání dětí. Pilotní cyklus kurzů se uskuteční v Praze v druhé polovině října a v listopadu 2009. Od ledna 2010 do června 2011 pak proběhne sedm dalších cyklů tohoto unikátního motivačně-vzdělávacího programu.

Přihlášky a podrobnosti na www.aktivnimama.cz.

* studie „Potřeby žen ze Středočeského kraje v oblasti profesního rozvoje v průběhu rodičovské dovolené“, kterou zpracovalo Občanské sdružení pro aktivní rodinu v lednu až květnu 2008.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip