Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Všichni utrácí. Studenti šetří

Všichni utrácí. Studenti šetří

Redakce Babinet

Prázdniny končí, škola začíná. Všichni si klademe stejnou otázku: kde ušetřit nemalé finanční výdaje spojené se začátkem školního roku? Učebnice, kopírování, jazykové kurzy, doprava, zábava, restaurace a sport – tady všude může student ušetřit značnou část nákladů.

Nejrozšířenějším nástrojem k získání slev jsou studentské identifikační a slevové karty. U nás je k dostání několik druhů karet.

Nejznámější a nejpoužívanější je průkaz ISIC (International Student Identity Card), který otevírá cestu k více než 1800 slevám u nás a dalším 42000 slevám ve více než 120 zemích světa, zároveň je také jediným mezinárodně akceptovaným identifikačním průkazem studenta. Toto ocení především středoškoláci, neboť v ČR doposud není středním školám předepsán jednotný studentský průkaz, kterým by se studenti mohli prokázat při běžných slevách.

Česká republika si dlouhodobě drží prvenství v rozvoji průkazu ISIC. Napomáhá tomu i fakt, že je akceptován také jako kombinovaný univerzitní průkaz studenta, zpravidla v podobě bezkontaktní čipové karty, která studentům umožňuje kromě využívání slev a výhod také identifikaci v prostorách školy, stravování v menze, přihlášení se k síti, kopírování a další služby v univerzitním kampusu.

Po vzoru 24 veřejných vysokých škol se přidávají i střední školy, které mohou s ohledem na jejich velikost využívat standardizované řešení v podobě čipové identifikační karty ISIC. Například v Praze toto probíhá pod záštitou magistrátu a do projektu je již zapojeno více než 60 středních škol. Pokud má škola např. systém, který umožňuje, aby rodiče převáděli finanční hotovost na čipovou kartu, je možné tyto částky rozdělit k zaplacení např. jen kopírky nebo obědů. Rodiče tak mají jistotu, že peníze určené na obědy student neutratí za brambůrky v samoobsluze.

Zajímavým nástrojem je pro studenty univerzitní průkaz ISIC s platební funkcí Maestro známý také jako UNIkarta ISIC. Ve spolupráci s Komerční bankou jej vydávají v současnosti již některé vysoké školy v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Ostravě a Hradci Králové.

Víte že…

ISIC je mezinárodně podporován organizací UNESCO coby unikátní nástroj podpory mobility studentů.

24 z 26 veřejných vysokých škol v ČR vydává kartu ISIC jako oficiální identifikační průkaz studenta.

V České republice mohou majitelé průkazu ISIC jako první na světě využívat slev také online přes www.chytrepalice.cz, nebo osobně v prvním ISIC pointu na světě v Praze.

Kartu lze objednat i online na www.isic.cz/online.

Každou zimu jsou připraveny výrazné slevy na permice.

Ke kartě ISIC je možno sjednat cestovní pojištění již za 200 Kč na rok.

Veškeré potřebné a užitečné informace o průkazu ISIC naleznete na www.isic.cz.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip