Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Připravte se na nový školní rok – se zdravým psaním do ZŠ

Připravte se na nový školní rok – se zdravým psaním do ZŠ

Redakce Babinet

Psaní ve školní výuce představuje 30 % objemu celkové práce, jeho správné zvládnutí je pro dítě jedním ze základních předpokladů úspěšného absolvování základní školní docházky. Nedostatečně rozvinutá hrubá a následně jemná motorika a nesprávný úchop psacího prostředku mohou při nácviku psaní v prvním ročníku ZŠ způsobit řadu dysgrafických obtíží apod. Správný špetkový úchop je základem bezúnavového zdravého kreslení a psaní. K osvojení špetkového úchopu napomáhají trojhranná psací pera, tužky a pastelky. Firma Centropen nyní na trh uvádí novinku TORNADO fruity, splňující všechny tyto požadavky.

Správný špetkový úchop je základem bezúnavového zdravého kreslení a psaní. Spočívá na palci, prostředníku a ukazováku. Přední polovina prvního článku palce přidržuje tužku k hraně prvního článku prostředníčku a ukazováček má funkci přítlačnou. K osvojení správného špetkového úchopu napomáhají trojhranná psací pera, tužky a pastelky. Tzv. Ergo trojúhelníková úchopová část vychází z přirozené skladby tří prstů (palec, ukazováček, prostředník) při psaní a kreslení. Psací (kreslicí) prostředek sám „zapadne“ mezi prsty, a dětem se tak kreslí či píše lehce a zdravě – ruka se tolik neunaví. Díky trojúhelníkovému úchopovému systému získávají děti správné návyky držení per, fixů i pastelek.

Průkopníkem v Ergo držení je firma Centropen. „Téměř ideální úchopovou část se podařilo po konzultacích s pediatry a odborníky na motoriku realizovat u psacího prostředku pro děti s názvem TORNADO. Jedná se o klasický popisovač ze skupiny rollerů s kovovým hrotem a kuličkou z tvrdého kovu. Jeho úchopová část má ideální trojúhelníkový průměr a navíc je vybavena masážními body, které zvláště při delším psaní masírují hmatové receptory na koncích prstů, ty vysílají pozitivní signály do mozku a pomáhají omezovat únavu z dlouhého psaní,“ vysvětluje Pavel Kaupa, ředitel tuzemského prodeje firmy Centropen, a. s., Dačice. Výrobek je plnohodnotnou náhradou plnicích i kuličkových per. TORNADO píše lehce, vytváří jemnou, ale kontrastní stopu a odolává tlaku nevypsané dětské ruky. Je ideální pro praváky, leváky i dysgrafiky. Zdravotně nezávadný inkoust lze také snadno vyzmizíkovat. TORNADO je doporučováno pediatry i pedagogy pro první dětské psaní. 

Zásadní inovační proměnou prošlo TORNADO aroma.

Na trh nově uváděné TORNADO fruity se od původního zcela odlišuje:

a)             přitažlivým a pro děti velmi pestrým designem

b)             zcela novým složením modrého nepropíjivého zmizíkovatelného inkoustu se zvýšenou sytostí

c)             pěti zcela novými ovocnými vůněmi inkoustů symbolizovanými barevnými odstíny chránítka jahoda, banán, jablko, malina, borůvka

d)             novým typem zásobníku inkoustu, který umožňuje až 100% prodloužení stopy písma

e)             označením vlastním EAN kódem pro usnadnění maloobchodního prodeje.

Společnost Centropen si klade za cíl správným způsobem rozvíjet motoriku populace již od útlého věku. Pohyblivost ruky se rozvíjí od narození dítěte v průběhu jeho života, a to manipulací s okolními předměty – zejména s hračkami. V rodinách nebývá tomuto rozvoji často věnována patřičná pozornost, protože vývojové nedostatky nejsou na první pohled vidět. S přibližujícím se nástupem školní docházky je péče co nejvíce orientovaná na jemnou motoriku rukou, která je základní podmínkou úspěšného nácviku psaní a je prevencí případných obtíží. 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip