Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Admirál

Filmová recenze: Admirál

Hana Kasalová

Velká láska, která hory přenáší. Touto až pohádkovou větou by se dal charakterizovat nový snímek "Admirál" (The Admiral), natočený podle skutečné události. Jedná se o ruské historické vojnové drama v režii Andree Kravchuka.

Hlavním hrdinou filmu je Alexandr Vasiljevič Kolchak (Konstantin Khabenskiy), pravý hrdina ruského národa, milovaný manžel a otec. Líbí se mu ženy, nejbližší okolí tiše jeho zábavu toleruje. Nicméně, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Jeho fatální ženou se stává manželka jeho nejlepšího přítele a zároveň kolegy v práci Anna Timireva (Elizaveta Boyarskaya). Krásná, milá, se srdcem na dlani. Pro většinu mužů až magicky přitažlivá žena. Hluboké modré oči, černé vlasy, sametový hlas, velmi jemná energie. Kolchak prochází nejenom revolucí v krajině (boj proti bolševikům), ale také ve svém srdci. Anna na tom není o nic lépe. Její zákonitý manžel jí je najednou na obtíž, v určitých situacích se nechová jako vzorná a oddaná manželka.

Na pozadí 1. světové války se Alexandr a Anna snaží překonat nepřízeň osudu, ale moc se jim to nedaří.

Na příběhu mě nejvíce fascinovala láska. Cit, který přináší tu nejsilnější energii a kterého spousta lidí není schopna v její nejčistší formě. Mám na mysli nepodmíněnou lásku. Člověk miluje z celého srdce bez toho, že by očekával nějakou kompenzaci, odměnu nebo nejméně stejně tak silný cit. Miluje proto, že to tak cítí.

Upřímně řečeno, chvílemi jsem měla pocit, že Anna přehrává a tím pádem se dostává do příběhu tzv. červené knihovny. Postupně mě vyvedla z omylu. Její city byly upřímné. Ona to nevzdávala a bez přestání milovala. Milovala, toužila, modlila se, věřila, že jednou budou její prosby vyslyšeny. Elizaveta Boyarskaya odvedla úžasný kus práce hlavně v oblasti emocí a vyjádření všeho, co Anna ke svému vysněnému muži cítila. Její oči hovořily za její srdce. Její tělo promítalo to, čím ona procházela. Její vizáž, styl chůze, chování, její přístup k válečné situaci...ano, vše volalo směrem k Alexandrovi. Ve skutečnosti musela být velmi silnou ženou, protože její obět byla do nebes volající.

Nerada bych prozradila příliš, jen ještě dodám, že dramatičnost příběhu graduje útěkem Kolchaka před rudou armádou na Sibiř vlakem se zlatým carským pokladem, který střežili českoslovenští legionáři. Ti údajně podvedli autoritářského admirála a zlato v hodnotě půl miliardy skončilo v tehdejší Legiobance. 

Jak se říkává, v nejlepším přestat. Čili už jenom zbývá vám doporučit vypravit se do kina, pohodlně se usadit a splynout s nejsilnějším citem na světě. Věřím, že vás "Admirál" zaujme nejméně tak jako mě.

Zajímavost:

Ústřední píseň filmu se jmenuje Anna a vznikla zhudebněním stejnojmenné básně, kterou na admirálovu památku napsala skutečná Anna Timireva.

 

Rusko 2008

Žánr: Historické vojnové drama

Scénář: Zoya Coudrie a Vladimir Valutsky

Režie: Andrei Kravchuk

Hrají: Kostantin Khabenskiy, Elizaveta Boyarskaya, Sergej Bezrukov, Anna Kovalchuk

Přístupnost:  12

Zdroj fotografií: www.hce.cz

Premiéra: 30.7. 2009

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip