Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Návrh. Aneb...kam se chce kdo dostat

Filmová recenze: Návrh. Aneb...kam se chce kdo dostat

Lucie Kunešová

Kvůli povýšení, na které léta čekáte, se domluvíte na něčem tak podlém, jako je údajná láska a následně svatba z rozumu.

Kvůli tomu, abyste nemusela být vyhoštěna ze země, kde platíte za jednu z nejvlivnějších, hodláte získat občanství, děj se co děj. A tak se dostáváte na Aljašku, mezi cizí rodinu  a kulturu a dobrodružství může začít!

Když je mocná knižní vydavatelka Margaret (Sandra Bullock) postavena před hrozbu deportace do své rodné Kanady, prohlásí mazaná podnikatelka hbitě, že je zasnoubena se svým nic netušícím asistentem Andrewem (Ryan Reynolds), kterému celé roky dělá ze života peklo. Ten se sice zpočátku brání, ale nakonec si propočítá, že sňatkem může pouze vydělat. A když se do pár měsíců rozvedou, to s tou „potvorou jedovatou“ přeci vydrží.

Svérázný pár se tak vydává na Aljašku, aby se tam setkal s Andrewovou neobvyklou rodinou (Mary Steenburgen, Craig T. Nelson, Betty White) a Margaret, zvyklá na to, že má za každých okolností vše pod kontrolou, se ocitá v jedné bláznivé situaci za druhou. A jak to už v komediích podobného žánru bývá, ti dva se do sebe nakonec zamilují (po všem tom topení a trápení), přichází den jejich velké svatby a řeknou si z lásky ANO na celý život a pokud nezemřeli, pak na té Aljašce žijí šťastně dodnes. STOP! Tady je trošku zádrhel...dostanou se sice před oltář, ale vždy intrikující a chladná Margaret se promění v milující a krotkou zoufalku, která prozradí pravdu o svém plánu a je připravena na odjezd do své rodné Kanady...

 Ale která žena by udělala podobné gesto a dobrovolně se přiznala i přes hrozbu deportace,  pokud by dotyčného pravdu nemilovala? A i tady začíná nové dobrodružství...

 „Mám komedie moc ráda a vždycky mi vyhovovaly," říká řezisérka filmu Anne Fletcher. "Byla jsem členkou komediálních a improvizačních skupin. Komedie mě baví ze všeho nejvíce. Poté, co jsem natočila Let's Dance jsem měla v plánu natočit komedii. Ale nemůžete se do toho jen tak vrhnout. Musíte dokázat, že na to máte." Jak sama dále dodává, šlo jí o to lidem ukázat, že osoba, jež se nám jeví jako velice dominantní a zabývající se jen prací, je ve skutečnosti úplně jiná a často osamělá. Právě tuhle úlohu výborně ztvárnila herečka Sandra Bullock známá například z filmů Zatímco jsi spal, Slečna drsňák či Nebezpečná rychlost. Sama přiznává, že postava Margaret se dobře hraje, neboť jí má každý v sobě. Její filmový parnter Ryan Reynolds, jehož si můžete pamatovat z komedie Určitě, možná, se vypořádal s rolí svým způsobem, což znamená přímo bravurním. Ač pravda – dominantní je vždycky Sandra Bullock – ať už jako herečka, tak i osobnost.

 The Proposal – Návrh je film pro každou náladu. Něco ve stylu Slečna Drsňák, A co když je to pravda  či Něco na té Mary si jistě najde své favority – především však z řad mladých slečen a žen, pánské publikum nevyjímaje, ač je to – přiznejme si – na pány trošku více romantické a méně akční a bojové. Tak mě tak mě napadá...pokud byste dostala podobný návrh od svého nenáviděného šéfa, nebyla by to rovněž (tragi)komedie…?

USA 2009

romantická komedie

Režie: Anne Fletcher

Hrají: Sandra Bullock, Ryan Reynolds, Betty White, Craig T. Nelson, Malin Akerman, Mary Steenburgen, Oscar Nuñez, Aasif Mandvi, Michael Nouri

Premiéra: 27.8.09

Zdroj fotografií: www.falcon.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip