Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Všude dobře, proč být doma

Filmová recenze: Všude dobře, proč být doma

Hana Kasalová

Máte chuť na nenáročnou zábavu? Doznívá ve vás stále ještě dovolenková nálada? Chcete se nechat bavit a hlavně nic neřešit? Pokud se chcete povozit na tzv. růžové vlně nenásilné a lehce porozumitelné komedie, tak přijměte pozvání na nový film Sama Mendese "Všude dobře, proč být doma" (Away we go).

Tento oskarový tvůrce legendárního filmu "Americká krása" (1999) ve svém novém snímku vypráví o tom, že těhotenství je dřina. Upřímně řečeno, když jsem si přečetla tuto stručnou charakteristiku, pojala mě zvědavost, jaký druh dřiny vlastně myslí:

Fakt, že se mění nejenom fyzická stránka ženy, ale velmi často i její psychika, či že se sobě přestává líbit, protože její tělo je jako vzducholoď? Nebo snad, že je šíleně náladová až do té míry, že nerozumí sama sobě? Anebo, že její "já" ještě více než normálně ovlivňuje chování otce jejího dítěte? Otázek je skutečně spousta a tento nový snímek na něj přináší odpovědi. Některé jsou zcela logické, naproti tomu některé až zarážející. Záleží z jakého úhlu pohledu se na ně podíváte.

 

Mladý pár, který čeká svoje první dítě, se vydává na dobrodružnou cestu po své zemi. Co je cílem? Najít vhodný domov. Zní to tak jednoduše, ale přesto to přináší spoustu komplikací, šokujících setkání, milých překvapení a uvědomění si, co vlastně člověk v životě hledá, jaká je jeho životní filozofie.

Tento snímek herecky jistí sympatický John Krasinski (Kancl) a představitelka mladé hollywoodské vlny Maya Rudolph. Hodí se k sobě, sluší jim to, jsou tzv. dobře vypadající pár. Po herecké stránce bych je klasifikovala lepším průměrem, v podstatě splnili svoje role, které jim nedaly moc šancí předvést svoje herecké umění. 

Jedna z ženských hereckých rolí, které mě dost šokovala, ale zároveň zaujala svým nekonvenčním projevem, byla Allison Janney. Představovala kamarádku Lilly, která se ve svém manželství a mateřství skutečně nenašla. Je velmi svá, brutální a vulgární v projevu o svých dětech, manžela nevyjímaje. Je tragikomickou postavičkou, která nadává celému světu a hlavně sama sobě, že se kdy nechala do instituce manželství a mateřství uvázat. Trpí, křičí, směje se jako šílená, opíjí se, bouřlivě se snaží zlíbat představitele hlavní mužské role. Je to trapné, směšné, člověk se za ni stydí, ale zároveň s ní soucítí. Tato žena se rozhodně neměla ani vdát, ani počít žádné děti. Minula se tím, v čem by se tzv. normální žena měla nalézt.

Co více k tomuto novému snímku dodat? Klouže lehce po povrchu, pobaví, neublíží, zodpoví pár otázek, které každého z nás dříve či později napadnou. Přeji vám příjemných devadesát minut strávených v kině.

 USA/Anglie

Komedie

Režie: Sam Mendes

Hrají: John Krasinski, Maya Rudolph, Jeff Daniels, Maggie Gyllenhaal, Cheryl Hines

Premiéra: 30.7.09

Zdroj fotografií: www.hce.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip