Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pozvánka: Botanická zahradní párty s koncertem Temple of Glowing Sound

Pozvánka: Botanická zahradní párty s koncertem Temple of Glowing Sound

12.3.2008 - redakce Babinet.cz

Máte nějaký program na 30.7. od 19 hodin? Že máte děti a nevíte kdo vám je pohlídá? Pokud jim je do 12let věku, tak mají vstup zdarma a věřte mi, že nabízená akce se zalíbí i jim.

Cesty prožitku a Botanická zahrada Troja pořádají na tento večer "Botanickou zahradní párty s koncertem Temple of Glowing Sound".

Předpokládám, že pro většinu z vás se to zdá být nabídka něčeho neznámého, stále ještě nepoznaného a z toho důvodu bych se s vámi ráda podělila o následující informace.

Účinkujícími budou Vimal DARPAN, australský hudebník a šaman, který bude doprovázen vynikající zpěvačkou Maureen Ji (hra na sitár) a hudebníkem Ravi (hra na koru).

Darpanova hudba je hodně nestandardní a o to více přitažlivá. Dotýká se magických hlubin v srdci a zve k objevení kouzla našeho života. Darpan spřádá 25 let zkušeností s hudbou, léčením a divadlem do jedinečného projevu, který baví, oživuje a transformuje. Maureen Ji je nositelkou mezinárodního hudebního projektu Lev Tahor, zpívá hebrejsky a portugalsky. Ravi je multiinstrumentalista, spojený s hudbou Amazonie a Indie.

Zahradní party vás zve k užívání si krásy rostlin v botanické zahradě, je ideálním místem pro setkání se s přáteli v jedinečném prostředí rozkvetlých expozic, prožitku hudby a roztančení v přírodních rytmech. Vybízí k relaxaci a k odpoutání se od povinností a starostí běžného dne.

Místo konání: Botanická zahrada hl. m. Prahy, Nádvorní 134, Praha 7 – Troja, venkovní expozice Areál JIH

Vstupenky: 200 Kč

Děti do 12 let vstup zdarma

Předprodej: U Džoudyho, Jugoslávská 7, Praha 2 a v síti Ticketart a Čedok www.ticket-art.cz

další informace: Monika Michaelová, monika@cestyprozitku.cz, vera.bidlova@botanicka.cz

Jelikož sitár nepatří mezi běžné hudební nástroje, tak vás s ním chci seznámit. Jedná se o mnohostrunný drnkací hudební nástroj z rodiny louten, populární v severní Indii, typický představitel nástrojů hindustánské hudby. Sitár má rezonanční skříň vyrobenou ze skořepiny tykve a dlouhý dutý krk. Měří 1,2 až 1,35 m a dřevěné součásti pozůstávají nejčastěji z tunu (Cedrela tuna) nebo z teaku (Tectona grandis). Má 20 až 25 pohyblivých obloukových pražců a obvykle 5 melodických kovových strun (vzácně 6), 2 (vzácně 3) bzučivé (bordunové) struny čikarí ke zdůraznění rytmu a vibrace a 11 až 13 (ojediněle až 15) kovových rezonančních strun probíhajících pod pražci. Studentské nástroje bývají tradičně zcela bez těchto strun nebo mají těchto strun snížený počet. Prohnuté pražce jsou připojeny provázky napjatými kolem krku, což umožňuje pražci hýbat dle potřeby. Spolu s dlouhým dutým krkem a rezonančními strunami taraf produkuje sitár velmi bohatý zvuk s komplexní harmonickou rezonancí a alikvótnímy tóny.

Kora je na tom podobně co se týká informovanosti v našich zeměpisných šířkách.

Jde o 21 strunný hudební nástroj příbuzný harfě či loutně, který je ve velmi oblíbený mezi národy obývajícími západní Afriku. Kora je vyrobena z velké tykve rozříznuté napůl, pokryté kraví kůží, která tvoří rezonátor a krkem, který nejvíce připomíná krk loutny. Zvuk kory připomíná harfu, při hře tradičním způsobem může připomínat flamencové postupy ve hře na kytaru. Hráč ke hře používá pouze palec a ukazováček každé ruky. Ostatními prsty drží nástroj za tyčky, jež se nacházejí po obou stranách krku.

Na party také můžete podráždit svoje chuťové buňky. To vám zprostředkují gastronomické speciality Jana Dlabala, vynikající čaje a kokosové nápoje z Amazonie. Máte rádi masáže? Jejich prostřednictvím si můžete odpočinout u profesionálních masérů a shlédnout výstavu Inspirace zahradou.

A co děti? Mají si kde hrát? Pro ně máme připravený malovací koutek.

Na tento výjimečný večer nás v úvodu naladí hudební seskupení Úžas (ČR), svojí šamanskou improvizací hlasem, bubny, tibetskými mísami a zvonky, kalimbami, didgeridoo a různými chřestidly.

Pořádají: Botanická zahrada hl. m. Prahy / www.botanicka.cz a Cesty Prožitku / www.cestyprozitku.cz

Na závěr něco málo informací o hudebníku Darpanovi a velmi krátký rozhovor s ním.

Vimal Darpan studoval zpěv, herectví a pantomimu. Ve své hudbě využívá především svůj hlas, kytaru, perkuse, syntezátory, didgeridoo, křišťálové a tibetské léčivé mísy. Než svůj život nasměroval k léčivé síle zvuku, věnoval se po mnoho let profesionálně herectví a hudbě (hraní i skládání).

Z jeho rozsáhlé diskografie bych ráda zmínila:

Temple of glowing sound je hudba vokálů, perkusí, hrdelního zpěvu, elektronické a etnické hudby, vlnění, plynutí a proměny forem. Jedná se o dvojalbum. První CD je plné atmosféry Amazonie a šamanských stop k pozvednutí ducha a zklidnění duše. Druhé CD v sobě nese hypnotizující zvukové plochy k hluboké relaxaci. Darpan používá exotické hudební nástroje a meditativní tibetské zvuky.

Co pro tebe znamená hudba, Darpane?

„Hudba je energie. Hudba je původní šablonou stvoření. Je ve zvuku i v tichu. Je rytmem vědomí a harmonií života. Je univerzálním jazykem, který spojuje nebe, zemi, přítomnost a budoucnost v jediném velkolepém nedělitelném okamžiku. Říká se, že vesmír byl stvořen prostřednictvím zvuku, a tak vznikly všechny rozmanité dimenze a roviny existence. Klíči ke sladění těchto vnitřních a vnějších světů jsou dech, tón a svědecký postoj. Jejich prostřednictvím můžeme zachytit Veliké tajemství, věčnou nesmírnou jednotu vtištěnou do nekonečné hry vědomí ve formě. Hudba je zvukem světla, je tónem stvoření, je barvou melodie a vůní doteku. Je radostným vyjádřením lásky a uznání všem projeveným formám ve veškeré jejich jedinečné novosti a rozmanitosti.“

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz