Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Ta pravá konzervovaná rajčata mají chuť a vůni čerstvých!

Ta pravá konzervovaná rajčata mají chuť a vůni čerstvých!

Redakce Babinet

Konzervovaná rajčata Valfrutta již zdomácněla ve spoustě českých rodin. Získávají oblibu zejména tam, kde se stále častěji vaří z kvalitních a moderních surovin. Vždyť málokdo si již dnes dokáže představit pravé italské těstoviny s kečupem a eidamem!

S Valfruttou ale není nutné omezovat se pouze na typické italské pokrmy. Vždyť takový český gulášek anebo rajská se přece bez dobrého rajčatového základu neobejdou. A právě zde může být Valfrutta skvělým a praktickým pomocníkem. Rajskou polévku nebo omáčku vykouzlíte s rajčatovým pyré zcela jednoduše a na jejich výsledné chuti také velmi snadno poznáte rozdíl. Pyré je totiž propasírovaná dužnina z čerstvého rajčete bez semínek a bez slupek, jen krátce a šetrně tepelně zpracovaná. Zatímco běžný protlak za pár korun může obsahovat rajčata různorodé kvality, která se posléze dlouhými tepelnými procesy zpracovávají (koncentrují) na pastu. Takže nejen z pohledu chuťového, ale i nutričního může rajčatové pyré Valfrutta nabídnout kvalitnější zdroj pro přípravu jídel pro Vás a Vaši rodinu.

Krájená rajčata zase užijete tam, kde chcete zachovat větší kousky zeleniny. Například právě v omáčkách na těstoviny nebo v základech na pizzu nedají Italové na krájená rajčata pro jejich konzistenci dopustit. A když právě nemáte po ruce rajčata čerstvá nebo správně zralá, vždy můžete sáhnout do spíže po rajčatech, která pro Vás rostla na prosluněných italských polích a od jejich utržení po následné zpracování do plechovky neuběhl ani jeden celý den.

Srovnávací tabulka nutričních hodnot krájených rajčat Valfrutta a kvalitního kečupu:

KRÁJENÁ RAJČATA

KVALITNÍ KEČUP

Vlastní pole a ideální pěstitelská oblast

Valfrutta zpracovává rajčata, která pěstuje výhradně na vlastních polích a tím zajišťuje absolutní kontrolu nad kvalitou pěstitelského a posléze i zpracovatelského procesu. Tento způsob produkce je svým způsobem ojedinělý a také finančně náročnější, jelikož v běžné praxi se suroviny nakupují na komoditních burzách, přičemž je složité ohlídat kvalitu vstupní suroviny – rajčat. Ta se pak dostávají do obalů často poškozená, což zásadně ovlivňuje chuť a kvalitu finálního produktu.

Z jižních oblastí Itálie pak pocházejí ta nejchutnější rajčata hruškovitého tvaru, která se zpracovávají pro výrobu celých loupaných rajčat.

Kouzlo přirozené chuti čerstvých plodů konzervovaných rajčat Valfrutta spočívá i v umístění zpracovatelských továren do bezprostřední blízkosti rajčatových polí. Nově otevřená továrna produkující rajčatové lahůdky Valfrutta se nachází v Pompose - v samotném srdci delty řeky Pád, nedaleko města Ferrara. V pádské nížině se skvěle daří odrůdám kulatých rajčat, která strukturou dužiny nejlépe hodí pro zpracování krájených rajčat a pyré.

Ke zpracování rajčat Valfrutta dochází v den jejich sklizně za nepřetržité kontroly, kdy jsou konzervována pouze pomocí tepla. Rajčata si proto zachovávají většinový obsah vitamínů a výživných látek a stejně tak i původní plnou chuť a vůni. výživných

Rajčata Valfrutta se konzervují pouze pomocí tepla technologií pasterace, která je vůči potravinám šetrnější než sterilace. Rajčata se pasterují kratší dobu při nižších teplotách, což přímo nenarušuje jejich buněčnou stavbu a rajče pak chutná a voní téměř stejně jako čerstvý plod. Rajčata Valfrutta si díky šetrnému zpracování zároveň zachovávají svoji přirozenou strukturu, takže se v plechovce ani při manipulaci nedeformují.

Žádný z produktů Valfrutta neobsahuje chemické konzervanty, dochucovadla nebo barviva, veškerá výroba je založena na čistě přírodní zpracovatelské bázi.

Kupujete-li si konzervovaná rajčata od Valfrutty, můžete se spolehnout, že uvnitř najdete stejně krásná a zdravá rajčata, jako byste si je sama vybírala!

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krásné ceny!

Produkty a jejich použití

Loupaná rajčata…

…jsou rajčátka prvotřídní kvality z odrůdy hruškovitého tvaru, konzervovaná v rajčatové šťávě.

Právě jejich vysoká kvalita je odrazem vyspělých pěstitelských technik a šetrného způsobu konzervace pouze pomocí tepla, jenž nenarušuje buněčnou stavbu rajčete a neničí jeho přirozenou chuť a vůni.

Loupaná rajčata Valfrutta si proto zachovávají svůj tvar, pevnost a dužnatost, takže v plechovce najdete neporušené plody, které se při manipulaci nerozmačkají. Jejich chuť se téměř neliší od čerstvých rajčat a díky vnitřní ochranné vrstvě, kterou je vybavena každá plechovka, nenasáknou nepříjemnou plechovou pachutí.

Loupaná rajčata použijte tehdy, chcete-li pokrm obohatit o celé plody nebo větší kusy rajčat. Skvěle tak ozvláštníte pečeni z kteréhokoli druhu masa: rajčata masu přidejte zhruba v polovině pečení – pustí tak šťávu, ale úplně se nerozvaří. Zapékáte-li zeleninu nebo třeba brambory, loupaná rajčata podélně rozpulte a přidejte je do pekáčku k ostatním ingrediencím. Pokrm tak dostane zajímavější chuť a aroma. Stejně rozpůlená rajčata lze použít při pečení omelet, jako to dělají Francouzi. Pro ragú s většími kousky zeleniny jsou loupaná rajčata přímo nezbytná..

Balení: Plechovka 400g, doporučená cena 32,90 Kč

Krájená rajčata…

… jsou oloupaná rajčata nakrájená na kostky. Jedinou použitou přísadou je lehce koncentrovaná rajčatová šťáva.

Svou konzistencí se výborně hodí především pro přípravu omáček všeho druhu a jejich základů. Krájená rajčata jsou nezbytnou ingrediencí při přípravě typických italských omáček na těstoviny s rajčatovým základem (boloňská, arrabbiata, atd.). Ideálně poslouží při vrstvení lasagní, plněných cannelonů (široké trubky) - v podstatě do jakýchkoliv zapékaných těstovin, ale i brambor, zeleniny nebo ryb. Stejně široké je jejich využití v české kuchyni,. Ozvláštníte jimi klasický gulášový základ, masové a zeleninové ragú a všechny pokrmy, kde jste zvyklí používat rajčata čerstvá. Krájená rajčata se bezpochyby skvěle uplatní jako tomatový základ na pizzu. Obsahují totiž jak nezbytnou šťávu tak celé kousky rajčat. Jsou proto rozhodně vhodnější než třeba rajčatový protlak nebo kečup, které pečením vysychají, což se samozřejmě odráží na výsledné chuti jídla.

Krájená rajčata nejsou jen výsadou italské kuchyně. Jen těžko si lze představit vhodnější surovinu pro výrobu mexické salsy, Chilli con carne nebo arabských masových kuliček v tomatovém ragú…

Balení: plechovka 400g, doporučená cena 32,90 Kč

Krájená rajčata ochucená…

… mají stejnou charakteristiku jako krájená rajčata bez příchutě, ale jsou navíc obohacena o typicky středomořské byliny a koření – bazalku, směs bylinek (bazalka, oregano) nebo česnek. Představují tak vlastně jemně ochucený základ pro široké spektrum kulinářských variací. Proto, plánujete-li například vařit boloňskou omáčku, do které jste zvyklí přidávat česnek pro pikantnější chuť, pak se vám pro tento účel skvěle hodí krájená rajčata s česnekem. Do oblíbených zeleninových ratattouilles přidejte krájená rajčata s bylinkami. Kdo má rád poctivou hustší rajčatovou polévku, určitě upřednostní kvalitní a hlavně chutná rajčata, jež se nemusí spařovat, loupat a krájet. Připravíte-li polévku z rajčat Valfrutta, kousky rajčátek se napůl rozvaří, polévku zahustí, a ta získá chuť a vůni, jakou byste hledali u rajčat čerstvých.

Balení: Plechovka 400g, doporučená cena 34,90 Kč

Cherry rajčátka

Sortiment klasických krájených rajčat doplňují varianty krájených rajčat s bazalkou, bylinkami a česnekem, která umožňují po celý rok připravovat vynikající a zejména zdravé pokrmy s nádechem sluncem zalitého středomoří. Nyní VALFRUTTA přichází na trh s nevšední novinkou – CHERRY RAJČÁTKA prvotřídní kvality zpracovaná v den sklizně.

CHERRY RAJČÁTKA se pasterují celá se slupkou spolu s rajčatovou šťávou, která je v plechovce obklopuje. Všechna konzervovaná rajčata Valfrutta jsou balena do plechovek s rychlootvíráním a s vnitřní ochrannou fólií, která zabraňuje kontaktu zeleniny s kovem. Tím je maximálně eliminován typický „plechový“ zápach a rajčata neztrácejí svoji přirozenou chuť a vůni.

Cherry rajčátka se výborně hodí do pokrmů, kde je důležitý pěkný vzhled hotového jídla. Jejich nasládlá chuť skvěle vynikne ve spojení s těstovinami sypanými parmazánem, dokonale chuťově doplní i ozdobí pečenou rybu – stačí, když je na pár minut vložíte k rybě na pánev nebo do trouby. Stejně tak je můžete použít například v kombinaci s kuřecím masem. Cherry rajčata lze použít i do klasických omelet, když z nich slijete šťávu.

Balení: Plechovka 400g, doporučená cena 47,90 Kč

Rajčatové pyré…

…je propasírovaná rajčatová dužina bez slupky a semínek. Obecně platí, že pyré lze ideálně použít tam, kde jsme běžně zvyklí používat rajčatový protlak. Při výrobě protlaku se rajčatová dužina dvakrát koncentruje a podstupuje tepelný šok, kdy dojde k porušení přirozené buněčné stavby čerstvého rajčete. Vzniká hustá pasta, která má s vlastnostmi čerstvého rajčete pramálo společného.

Oproti tomu pyré Valfrutta je v podstatě propasírovanou rajčatovou dužinou, která se sice také steriluje, nicméně podstatně šetrnějším způsobem, takže si je schopna zachovat si chuť, vůni a částečně i výživové hodnoty čerstvého plodu. čerstvého plodu.

Pyré je díky své konzistenci vhodné zejména pro přípravu polévek jako je klasická tomatová nebo ruský boršč. Experimentovat můžete ale i přidáním pyré do naší české gulášovky nebo zelňačky. Pyré je naprosto ideálním základem pro přípravu rajské omáčky: buď té klasické české, kterou tak rádi konzumujeme s hovězím a knedlíkem, nebo té k plněným paprikám či masovým kuličkám. Omáčka z pyré Valfrutta chutná skutečně po rajčatech, zatímco protlak slouží pro tyto účely spíše jako náhražka.

Pyré může stejně dobře nahradit i kečup, kterým se často snažíme dodat jídlu nakyslou rajčatovou chuť. Málokdy si ovšem uvědomujeme, že kečup obsahuje velké množství cukru a mnohdy i umělé konzervanty či dochucovadla. Pyré můžeme použít při přípravě hovězího Stroganoff nebo jakékoli omáčky, u níž chceme zachovat hladkou konzistenci.

Jeden tip na závěr: z pyré připravíte výtečnou Bloody Mary, stačí jej jen náležitě dochutit...

Balení:

Tetrapak 3x200g, doporučená cena 49,90 Kč

Tetrapak 500g, doporučená cena 32,90 Kč

Sklo 350g, doporučená cena 34,90 Kč

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip