Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Látkové pleny: Informace pro začátečníky i pokročilé

Látkové pleny: Informace pro začátečníky i pokročilé

Redakce Babinet

Pro naše děti chceme to nejlepší. Naštěstí žijeme v době, kdy je máme skutečné možnosti. Jde jen o to sehnat informace, abychom to nejlepší mohli vybrat. Několik prvních let života strávíme v láskyplné náruči rodičů a také v plenkách, pojďme si tedy na tuto důležitou část života trochu posvítit.

Miminko stráví v plenkách průměrně dva roky, zejména první rok se bez plenek opravdu neobejdeme a přebalujeme velmi často. Několik prvních měsíců průměrně každé tři hodiny, to je zhruba 8 plenek denně. Později méně často, pokud ale uděláme hrubý průměr, tedy 5 plenek denně, potom za první rok života přebalíme miminko více než 1800krát.

Za dob našich maminek byla jedna jediná možnost, čtvercové bavlněné pleny. Nebyly automatické pračky, zbývalo tedy plenky vyvářet v hrnci, následovalo pracné žehlení. Celkově tedy mnoho hodin denně práce navíc. Potom přišla revoluční možnost jednorázových papírových plínek, byly sice v součtu dražší, ale odpadla práce s údržbou. Nelze se divit, že znamenali takový zázrak a naopak se mnoho let neuvažovalo o žádné jiné alternativě. Ta však již dnes existuje a kombinuje výhody obou systémů. Pro odlišení jim říkáme Moderní látkové pleny, protože jsou moderní nejen údržbou, ale i tvarem a materiály. V neposlední řadě jsou moderní také v přístupu k přírodě. Díky používání látkových plen, totiž neprodukujeme denně množství odpadu, který je běžným způsobem téměř nerozložitelný.

Hledisek pro používání moderních látkových plen je několik.

Zdravotní hledisko: Řada rodičů i odborníků je přesvědčena, že dětem je lépe v přírodních materiálech než v jednorázových plenkách. Ty totiž nejsou zdaleka jen z papíru, jak by se mohlo zdát podle často užívaného názvu. Asi z poloviny (zejména absorpční gel a nepropustné vrstvy) jsou vyrobeny z chemických látek, tedy původně z ropy. Navíc jsou plenky různě parfémované, což miminka může dráždit. Dalším diskutovaným problémem je přehřívání pohlavních orgánů, které podle některých studií neprospívá jejich správnému vývoji zejména u chlapců.

Finanční hledisko: Používáním látkových plenek můžeme ušetřit značnou sumu, zejména pokud to bude naše priorita. Pokud se rozhodneme pro moderní látkové pleny, musíme počítat sice s vyšší počáteční investicí, ale v dalším období jsou už náklady minimální. Plánujeme-li navíc další potomky, můžeme většinu plenek použít i pro ně, čímž se náklady výrazně sníží.

Ekologické hledisko: I když i látkové plenky zatěžují (zejména při praní) životní prostředí, ze vzájemného srovnání s jednorázovými vycházejí daleko lépe. Každé dítě v jednorázových plenkách vytvoří za dobu jejich používání přibližně 1 tunu odpadu, která se rozkládá až 500 let nebo musí být, nikoli bez problémů, spálena ve spalovně. Např. ve Velké Británii tvoří jednorázové plenky 4 % domácího odpadu (kolem 1 milionu tun ročně, asi 8 miliónů plenek každý den)! V Kanadě jsou jednorázové plenky třetím nejobjemnějším druhem odpadu po novinách a nápojových kartonech. Na praní látkových plen se spotřebuje za 3 dny asi 60 l vody, pro porovnání každá osoba splachující záchod spláchne za 3 dny přibližně 300 l vody. Na vypěstování stromů na výrobu jednorázových plenek pro kanadské děti je potřeba asi 420 km2 půdy. Pro stejné množství dětí používajících látkové plenky by bylo potřeba pouze 17 km2 na vypěstování bavlny.

Povědomí o možnostech moderních látkových plen však stoupá jen pozvolna, nejvíce je samozřejmě na vině špatná pověst "starých látkových plen". Jak už ale bylo řečeno, je péče o moderní plenkový systém už zcela jiná. Jak tedy vůbec moderní látkové plenky vypadají.

Plenka je vlastně prostřední součástí přebalovacího setu. Na plínku se pokládá separační vložka (z celulózy nebo viskózy), ta separuje pokožku dítěte od vlhkosti a zároveň umožňuje snadné oddělení nečistot. Pokakaná separační vložka se vyhodí či spláchne do toalety, je totiž zcela biologicky odbouratelná. Následuje plínka, dnes se vyrábí plenky mnoha typů těm se budu věnovat později. Na plínku vždy patří nepromokavé svrchní kalhotky. Jejich nepromokavost je zajištěna nejčastěji polyuretanovým zátěrem, existují také svrchní vlněné kalhotky s přírodním lanolinem. V obou případech jsou kalhotky dobře vzduchově prodyšné.

Existují tři základní druhy látkových plen: čtvercové, vícevrstevné a kalhotkové. Čtvercové plenky mohou být bavlněné nebo šité z froté. Vícevrstevnou plenu tvoří několik sešitých vrstev bavlněných plen. Kalkotková plena je sešitá do tvaru kalhotek se silnějším středem a elastickými okraji kolem nožiček. mohou být opatřeny zapínáním na suchý zip či druky, materiálně jde nejčastěji o balvnu čistou či v kombinaci s polyesterem, vyrábějí se však také plenky bambusové, konopné a z nového dřevitého materiálu s názvem Lyocel.

Dnes jsou již na trhu i látkové plenky typu "vše v jednom", které spojují plenku a svrchní kalhotky.

Doporučené množství pro plenkovou výbavu je 24 plen, 3-4 kusy svrchních nepromokavých kalhotek dané velikosti (S, M, L) a separační vložky, tedy sada zhruba na tři dny. Dále budeme potřebovat nádobu s víkem na skladování špinavých plenek. Pereme jednou za dva až tři dny, používáme prací program na 60 stupňů. Nepoužíváme aviváž, která snižuje savost materiálu, doporučená je namísto toho trocha octa (cca 30 ml) přímo do nádržky na aviváž. Ocet změkčuje, ale nesnižuje savost. Můžeme do octa přidat několik kapek levandulového nebo jiného éterického oleje pro vůni. Plenky sušíme buď běžným způsobem, lze i v sušičce.

Pokud se rozhodneme pro používání moderních látkových plen, máme několik možností, jak se s nimi osobně seznámit. Bohužel není toto zboží běžně dostupné v kamenných obchodech (existuje několik obchodů po republice : Brno - Josefská 1, Opava - Husova 16, Ostrava - Třebonická 5080, Praha - Sládkova 7), takže pokud si potřebujeme plínky osahat a dozvědět se vše co nás zajímá, ve větších městech se pravidelně pořádají prezentace tohoto zboží. Informace o nich najdeme na adresách www.latkovepleny.cz nebo www.plinky.cz Tady jsou i kontakty, kam se lze s konkrétními dotazy obrátit.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz