Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Sbírka pomůže smrtelně nemocnému Petrovi žít doma

Sbírka pomůže smrtelně nemocnému Petrovi žít doma

Redakce Babinet

Petr Čapák se narodil před 30 lety jako na první pohled zdravé dítě. Záhy se u něj projevila svalová dystrofie, která mu postupně znemožnila jakýkoli pohyb. Od prosince 2008 je Petr umístěn na ARO vsetínské nemocnice. Jeho dýchání zabezpečuje dýchací přístroj, což vedlo ke ztrátě možnosti komunikovat hlasem.

Petr svůj drahocenný čas života tráví na lůžku v nemocnici, i když by jej mohl lépe využít v domácím prostředí. Splňuje sice zdravotní podmínky pro přidělení přenosného dýchacího přístroje, ale to je vázáno zajištěním celodenní péče, kterou jeho rodina nemůže zajistit (Petrův bratr již zemřel na stejnou nemoc, maminka je těžce psychicky nemocná a tatínek zemřel při rodinné tragédii).

Proto se ti, kterým není Petrův osud lhostejný, rozhodli založit zájmové sdružení právnických osob „PETR“ a uspořádat sbírku, z jejíhož výtěžku bude hrazena mzda profesionálních pečovatelek.

Sdružení si vytklo nelehký cíl: shromáždit milion korun, což je částka, která by zabezpečila více než roční péči v domácím prostředí a poskytla prostor pro zajištění dalších financí. Při pobytu v nemocnici je na péči vynakládána několikanásobně vyšší částka, přičemž kvalita života pacienta je nižší.

Záštitu nad sbírkou převzala Iva Pazderková, herečka pražského Divadla Na Fidlovačce (viz www.ivapazderkova.cz).

O Petrův osud se zajímají i média – například TV Nova, která reportáž o něm odvysílala v neděli 7. června v pořadu Střepiny.

Od zahájení sbírky věnovali drobní dárci 48.851,- Kč a aukce obrazů Petra a jeho přátel, pořádaná vsetínským střediskem Diakonie ČCE, vynesla 22.300,- Kč. To ovšem na zajištění dlouhodobé stabilní péče o Petra v domácím prostředí zdaleka nestačí.

Přispět je možné zasláním daru na účet č. 5105101302/4000, vedený u banky LBBW, a.s., nebo internetovou platbou ze stránek www.rozmanityzivot.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip