Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Na cestu připraven aneb Jak naplnit cestovní lékárničku

Na cestu připraven aneb Jak naplnit cestovní lékárničku

Redakce Babinet

Článek aktualizován 30.6.2010

Období prázdnin a dovolených se blíží a s ním i balení kufrů. Mezi vším, co si s sebou na cesty chystáte, by neměla chybět ani lékárnička. Její obsah se určitě bude lišit podle toho, zda cestujete sami nebo s dětmi, zda pojedete k českému rybníku, nebo do hotelu k moři či na týdenní přechod horského masivu.

K našemu rybníku si nezapomeňte přibalit pinzetu na vyjmutí klíštěte a na pouť pralesem tablety na úpravu vody. Jinak se ale doporučené prostředky nebudou příliš lišit. Všude vás totiž může dostihnout nachlazení, střevní obtíže, alergie, kůže spálená od sluníčka, poštípaná od komárů nebo úraz. Nebude proto na škodu si připomenout, co by měla lékárnička každého cestovatele obsahovat kromě léků, které trvale užíváte.

Cestovní nevolnosti

Cestovní nevolnost neboli kinetóza má na svědomí aparát středního ucha. Během jízdy naše oči vidí to, co neodpovídá pocitům. Zatímco například v autě se nic nepohybuje, hýbe se všechno okolo něho a tak dochází k podráždění nervů, poklesu krevního tlaku a zvracení.

Z klasických léčiv je běžně k dostání Kinedryl nebo žvýkačka Travel-Gum. Tyto prostředky možná použijete už cestou na dovolenou, avšak určitě se hodí vzít si větší množství, které později využijete před výletem lodí nebo projížďkou na velbloudovi.

Něco na vás leze?

Pokud se blíží „jenom“ rýma, potřebujete především ošetřit zduřelou a vyschlou nosní sliznici, k čemuž se výborně hodí kapky do nosu Nasivin, Mucoseptonex nebo Mar – mořská sůl.

I na dovolené se ale může stát, že vás začne také škrábat v krku, bolet hlava, dostaví se zvýšená teplota a typické příznaky nachlazení a virózy. Uškodit vám mohlo podchlazení a prudké změny teplot při používání klimatizace, cirkulace virů v uzavřeném prostoru letadla, nebo změny tlaku v letadla a třeba při potápění spustily skryté onemocnění.

Při prvních příznacích nachlazení nebo virózy jsou nejúčinnější analgetika a antipyretika, mezi nimiž je nejznámější Acylpyrin, který spojuje oba účinky. Rozpustný Acylpyrin +C navíc urychluje účinek o čas potřebný na rozpuštění v trávicím ústrojí.

Protože Acylpyrin nemohou užívat děti (pro riziko vzniku Reyova syndromu, přibalte jim pro případ stejných potíží Coldrex night. Vzhledem k tomu, že Acylpyrin laicky řečeno ředí krev, nemohou jej užívat děti. Těm pro stejné účely přibalte Paralen nebo Coldrex night či Ibuprofen.

Při nachlazení a bolestech v krku vám poslouží také Florsalmim, Rantum verde nebo Neo-angin pastilky.

Záludné bolesti

Celý rok sedíte za počítačem nebo za kasou v obchodě, máte minimum pohybu a najednou dáte tělu zabrat třeba cyklistickou výpravou. A tak se může stát, že vás právě na oné vytoužené dovolené začnou bolet záda a další části pohybového aparátu. Do lékárničky přibalte univerzální prostředek Veral.

Jedna z nejhorších potíží o dovolené je bolest. Nedopusťte, abyste museli probdít celou noc, než se vám dostane odborného ošetření a nezapomeňte do lékárničky přidat Valetol. Ten je účinný i pro případné menstruační bolesti.

Zažívací potíže

Změna prostředí může u některých jedinců vyvolat zácpu, na kterou vám pomůže extrakt vlákniny Psyllium. Častější se však objevuje opačný problém a čím exotičtější dovolená, tím větší riziko průjmového onemocnění. Vaše lékárnička by proto určitě měla obsahovat Smectu, Imodium a Endiaron. Jakmile se dostaví zažívací potíže tohoto druhu, vyzkoušejte přípravky zhruba v tomto pořadí.

Problémy očí

Preventivně vaše oči ochrání sluneční brýle. Z nadměrné zátěže, prachu, sluníčka, slané vody se občas objevuje lehký zánět očí, takže by na cestách rozhodně neměly chybět přípravky na ošetření očí jako třeba Opthalmo–Septonex gtt. nebo alespoň borová voda.

Hmyz se vyskytuje všude

Nepodceňujte přibalení repelentních prostředků k odpuzování hmyzu. Pokud i přes veškerou prevenci máte po bodnutí hmyzem otoky, svědění, alergickou kopřivku a další kožní reakce, mějte po ruce nejlépe Fenistil gel.

Pozor na sluníčko!

Na úpal a úžeh – nejčastější onemocnění z přehřátí – žádné medikamenty nejsou. Doporučuje se především ochlazování organismu a klid.

Pokožku před slunečním zářením chraňte přípravky s UV filtrem, ale vyplatí se mít s sebou i prostředky na spáleniny. Panthenol se používá nejen na spálenou či jinak podrážděnou pokožku, chladí a zklidňuje, ale také podporuje tvorbu pigmentu po opalování.

Proti alergiím

Může se stát, že se na dovolené dostaví různé alergické reakce. Alergii si své léky jistě pečlivě sbalí, ale vy, kteří si myslíte, že žádnou alergií netrpíte, si jako pojistku přidejte do lékárničky přípravek Claritine nebo Dithiaden.

 

Potřeby pro první pomoc

V žádné lékárničce by neměly chybět tlakový obvaz, obinadla, leukoplast odolná proti vodě, náplasti, vlhčené ubrousky napuštěné antiseptickým roztokem, teploměr, spínací špendlíky, nůžky, pinzeta, žiletka, antiseptikum, elastické obinadlo a dezinfekce pro ošetření drobných poranění jako např. Betadine, které nepálí, takže je vhodný i pro děti.

**********

Do lékárničky nebo k dokladům si také vložte seznam důležitých telefonní čísel zdravotnických zařízení regionu, v němž budete dovolenou trávit. A věřte, že se před ní nevyplácí žádný stres a zvýšená psychická a fyzická zátěž. Oslabují totiž imunitní systém. Místo odpočinku by se mohlo stát, že dovolenou proležíte v posteli a to byste přece nechtěli. Raději nabírejte sil kvalitním odpočinkem.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip