Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Kámoš k pohledání

Filmová recenze: Kámoš k pohledání

Hana Kasalová

"Není nad to mít dobrou kámošku" pronesla moje kamarádka a odšustila do kuchyně připravit další šálek kávy. Najednou mi bylo lépe. To, co se ráno tvářilo jako horor s velkým "H" se po svěření smrštilo do mnohem menšího rozměru a hlavně už to jako Horor nevypadalo. Tvářilo se to jako další životní zkušenost a mě se začalo lépe dýchat. Kredit patřil mojí kamarádce. Každá z vás určitě znáte ten pocit úlevy, když se svěříte své nejlepší kamarádce s tím, co vás trápí. Více hlav, více názorů, více rad na potenciální řešení patové situace. Několikrát mě napadlo jak to vlastně mají muži. Mají také toho svého Miloše, Pepu či Káčka, který jim poradí? Svěří se sobě vzájemně s tím, s čím se sobě svěřují ženy?

To byl jeden z důvodů proč jsem vyrazila na film "Kámoš k pohledání" (I love you, Man). Hodně jsem se zasmála, občas jsem byla dojata, odpověď na svoji otázku jsem částečně našla.

Peter Klaven (Paul Rudd) má krásnou snoubenku, výbornou práci a zdánlivě nepatrný nedostatek. Postrádá nejlepšího kamaráda, který by mu šel na svatbu za svědka. Komedie Johna Hamburga (Riskni to s Polly) potvrzuje, že zatímco malí kluci si doživotního parťáka najdou celkem snadno, těm dospělým to tak snadno nejde.

Snoubenka Petera Zooey (Rashida Jones) by vlastně měla být šťastná, že se její nastávající nepoflakuje s kumpány po nocích, ale ve chvíli kdy vysloví osudnou otázku "Koho si vezmeš za svědka, miláčku?" zjistí, že se někde stala chyba. Navíc její kamarádky přicházejí s různými názory, proč její úžasný Peter nemá nejlepšího kamaráda a hlavně jaké to může mít v blízké budoucnosti důsledky. Ženy jsou obvykle mnohem emocionálně zatíženější než muži a během konverzace o případných důsledcích mě lehce běhal mráz po zádech. Nejenom mě. Zooey se tvářila jako tragéd...

Peter se vrhne do víru společenského života a začne si hledat "nejlepšího kamaráda". Dostává se buď do velmi trapných situací nebo do momentů a chvil k popukání. Jelikož je vidět, jak se hodně snaží, tak mi ho často bylo líto. Není tím pověstným "Macho Mužem", je to právě naopak. Ve své minulosti šel od jedné známosti ke druhé, ženy ho prostě zbožňovaly. Jeho nejlepší kámoška je jeho matka, následovaná tou kterou partnerkou. V kanceláři se za ním každá žena otočí, protože on na ně vysílá milé úsměvy a hlavně si na nic nehraje. Je spontánní, není vulgární, nepáchne, je jemný a hlavně je to gentleman každým coulem. Ženy by prostě pro něj udělaly cokoliv a jenom proto, aby mu udělaly radost.

Každá píle je odměněna. Osud přihraje Peterovi do cesty lehce podivínského samorosta Sydneyho Fifea (Jason Segel). Ti dva jsou naprosto odlišní a možná právě proto se mezi nimi vytvoří velmi pevné pouto. Nic není tak ideální a bezchybné, jak se na začátku může zdát a proto se Sydney stanem trnem v oku nastávající nevěsty.

Nejvíce mě zaujal právě Sydney. Jeho bych si určitě vybrala za nejlepšího kámoše, ale v žádném případě za životního partnera. Herec Jason Segel se v roli skutečně vyřádil a naprosto naplno nechat propuknout syrové a často vulgární mužství. Naše společnost spousty jeho zvyků jednoduše nepřipouští a hlavně se jim naplno brání. Myslíte si, že jeho to přinutí změnit se? Zjemnět jako jeho nejlepší kamarád Peter? Vonět, mluvit spisovně a zároveň být dostatečně mužný?

Přeji vám při sledování tohoto nového snímku hodně smíchu, uvolnění a dobré zábavy.

USA – 2009; UIP-Paramount

žánr: komedie

Scénář: John Hamburg, Larry Levin

Režie: John Hamburg

Hrají: Paul Rudd, Jason Segel, Rashida Jones, Jon Favreau

doporučená přístupnost: od 12 let

Premiéra: 4.6.

Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip