Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Domácí mazlíčci: Jak na kočičí mlsné jazýčky?

Domácí mazlíčci: Jak na kočičí mlsné jazýčky?

Redakce Babinet

Čím dál více koček je chováno v bytě a jejich majitelé jim věnují stále důkladnější péči. Její nezbytnou součástí se tak stává i kvalitní výživa, přizpůsobená specifickým potřebám každého zvířete. Ať už je kočka kastrovaná, dlouhosrstá, mlsná a vybíravá nebo trpí některým onemocněním, pro každou z nich existuje řešení, jak jí ve výživě poskytnout to nejlepší, aby zůstala zdravá a spokojená co nejdéle.

"Láska prochází žaludkem" – u koček to platí dvojnásob!

Kočky jsou pověstné tím, že jen tak něco nesní, jsou často vybíravé a někteří majitelé jsou přesvědčeni, že jsou přímo mlsné. Co je příčinou takového chování? Kočky mají až dvakrát více chuťových pohárků než psi. Preferují krmivo, které se nelepí a dobře se žvýká, potrpí si na příjemnou strukturu krmiva, které se jim dobře nabírá tlamou. Pokud kočce některý druh potravy nechutná, může za tím být stres, nevhodná příchuť nebo nepříjemný zážitek, spojený s příjmem krmiva.

„Pokud je kočka vybíravá, nabídneme jí různé příchutě. Kapsičky Hill’s obsahují jemné kousky ve šťávě různých chutí, což kočky milují,“ uvedla MVDr. Aneta Novýsedláková, nutriční poradce Hill’s, v diskuzi u kulatého stolu uspořádanou právě společností Hill’s Pet Nutrition. „Podávání kvalitních kompletních vyvážených krmiv je důležité mimo jiné i proto, že kočky potřebují přijímat ve výživě vysoký obsah bílkovin a některé nezbytné látky, jako je např. taurin, vitamin A nebo kyselina linolová.“

Mezi lidmi stále panuje mnoho mýtů o výživě koček. Alespoň některé z nich se pokusíme vyvrátit:

-Dospělé kočky by neměly dostávat mléko, bývá příčinou průjmů.

-Kočky by neměly jíst krmivo určené psům, zvyšuje se tak riziko tvorby močových kamenů.

-Vegetariánská strava je pro kočky nevhodná, jsou to výhradní masožravci.

-Krmení syrovým masem může způsobovat řídnutí kostí kvůli nevhodnému poměru vápníku a fosforu.

Výrobci vysoce kvalitních krmiv zohledňují i další specifické potřeby koček. Kastrované kočky mají nižší potřebu energie a existuje u nich i vyšší riziko vzniku močových kamenů. Těmto kočkám je určeno krmivo Hill’s Neutered Cat, které má nižší obsah tuku a kontrolovaný obsah minerálů pro udržení správného pH moči.

Polodlouhosrstým a dlouhosrstým kočkám se olizováním srsti tvoří v žaludku tzv. trichobezoáry – chlupové chuchvalce. Krmivo Hill’s Hairball Control pomáhá zlepšovat průchod trichobezoárů trávicím traktem.

Mnoho koček také trpí tvorbou zubního kamene. Krmivo Hill’s Oral Care obsahuje zvýšené množství prostorově uspořádané vlákniny, která spolu s většími granulemi speciálního tvaru umožňuje odstraňování plaku z povrchu zubů.

Kočky trpící močovými kameny mohou dostat od veterináře předepsanou tzv. klinickou dietu Hill’s Prescription Diet c/d. Toto léčebné krmivo má nízký obsah soli a kontrolovaný obsah minerálů, navíc obsahuje omega-3-mastné kyseliny, které pomáhají přerušit zánětlivý proces v močovém měchýři.

„Speciální krmiva pomáhají předcházet problémům, které kočky často trápí,“ říká MVDr. Aneta Novýsedláková. „Výživa je jednou z věcí, kterou jako majitelé kočky můžeme snadno ovlivnit. Nešetřete na zdraví svých koček a krmte je kvalitně a tak, aby byly dlouho zdravé a spokojené.“ Krmiva Hill’s jsou též obohacena o přírodní kyselinu DHA, jež je obsažena i v mateřském mléce a je důležitá pro správný rozvoj mozku a sítnice.

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte skvělou cenu!

Společnost Hill’s Pet Nutrition zaujímá vedoucí postavení na trhu krmiv pro psy a kočky a je veterináři nejdoporučovanější značkou na světě. Společnost Hill’s využívá odborných znalostí předních veterinárních lékařů a odborníků na výživu a byla vůbec první společností, která vyvinula speciálně sestavené krmivo pomáhající zvládnout některá specifická onemocnění psů a koček – Hill’s Prescription Diet. Tato řada krmiv společnosti Hill’s je dostupná jen prostřednictvím veterinárních lékařů a jejich klinik. Řada krmiv pro zdravá zvířata – Hill’s Science Plan – je kompletním krmivem, jež vyvažuje všechny nutriční požadavky pro zdraví psů a koček během jejich různých životních fází nebo v případě některých jejich specifických potřeb a je dostupná jen u veterinárních lékařů a ve specializovaných obchodech s chovatelskými potřebami. Společnost Hill’s vyvíjí krmivo nejvyšší kvality, a to již od roku 1948.

Hill’s působí v 90 zemích světa, včetně 18 zemí střední a východní Evropy a Ruska. Společnost Hill’s má 2500 zaměstnanců, z toho více než 300 veterinárních lékařů; více než kterýkoli jiný výrobce krmiv pro domácí zvířata.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip