Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Kniha: 1001 rad, jak vypadat mladší

Kniha: 1001 rad, jak vypadat mladší

Redakce Babinet

Bývalá stylistka a konzultantka pro oblast image, Emma Baxter-Wright, vám poradí, jak zůstat svěží a mladá.

Na to, abyste zakryla stopy stárnutí a vypadala a cítila se mladší, nepotřebujete podstoupit žádnou zásadní operaci. Kniha se zaměřuje na běžné problémy spojené se stárnutím, se kterými se setkávají ženy od 30 let.

Emma Baxter-Wright nabízí rady jak zastavit stárnutí pomocí triků na líčení, kosmetických procedur a správné péče o pleť a ducha.

Váz., 224 stran, ilustrace, 229 Kč

ISBN 978-80-7246-456-2

Ukázka:

Péče o pleť

porozumějte své pleti

1 BOJUJTE S VOLNÝMI RADIKÁLY

Volné radikály jsou malé nestálé molekuly kyslíku, které se vážou na další buňky v těle, ale poškozují je. Kolagen je bílkovina, která tvoří pojivové tkáně a je vůči volným radikálům obzvlášť citlivá. Volné radikály narušují molekuly kolagenu, které se znovu spojují jiným způsobem a jsou pak strnulé a ne tak pohyblivé jako dřív. Množství volných radikálů snížíte, když budete jíst pokrmy a používat kosmetiku s obsahem antioxidantů.

2 HODNĚ PIJTE

S postupujícím věkem už se buňky neregenerují tak efektivně jako dřív. Buňky získávají abnormální tvar, povrch pokožky mění strukturu, a tak pokožka není schopná zadržet dostatek vody. Doporučený denní příjem vody by měl být pro ženy 2,2 litru a pro muže 3 litry.

3 ÚBYTEK TUKU – STARŠÍ VZHLED

S věkem ubývá podkožní tuková tkáň, obličejové svaly se povolují a stav kostí se horší, takže struktura, na které je upevněna pokožka, je slabší. Mladí lidé mají více tukových buněk, stejně jako ti, co jsou při těle, proto má mnoho silných lidí ve stáří méně vrásek než lidé štíhlí.

4 ZASTAVTE PŘÍČINY STÁRNUTÍ POKOŽKY

Když budete vědět, co všechno způsobuje předčasné stárnutí pokožky, můžete učinit preventivní kroky. Hlavním viníkem je škoda, kterou na pokožce způsobují volné radikály. Vystavováním pokožky slunci, cigaretovému kouři, toxinům a znečištění; špatnou stravou, přílišnou konzumací alkoholu, v důsledku stresu, nedostatku spánku a používáním nešetrných kosmetických přípravků stárnutí pokožky urychlujete.

5 ODHALTE, JAKÝM ZPŮSOBEM VAŠE POKOŽKA STÁRNE

Pokožka, která by byla hladká a bez poskvrnky, je vlivem stárnutí přirozeně méně pružná a tenčí. Pokožka zestárlá působením slunečního záření je pokrytá vráskami, stařeckými skvrnami, nerovnoměrnou pigmentací a má více "kožený" vzhled.

6 IDENTIFIKUJTE TYP SVÉ PLETI

Abyste si mohli vybrat vhodný kosmetický produkt, musíte identifikovat typ své pleti. Suchá pleť obyčejně nemá rovnoměrný barevný tón, jsou na ní viditelnější kapiláry

a je vločkovitější. Na mastné pleti jsou zas často vidět póry, praskliny a stopy pigmentace.

7 ZMĚNY PLETI

Struktura pleti se vlivem okolního prostředí, jako jsou znečištění ovzduší a počasí, mění a tomu byste měly průběžně přizpůsobovat volbu kosmetických přípravků. Abyste si ověřily stav své pleti, podívejte se za denního světla do zvětšovacího zrcadla a hledejte vodítka, která vám prozradí, co vaše pleť potřebuje.

změňte své zvyky

8 ROZMAZLUJTE SE

S věkem je důležité dopřávat si pravidelné pleťové masky. Ženy, které na svém zevnějšku tvrdě pracují, věří, že neexistují žádné ošklivé ženy, jen ženy zanedbané. Pokud se bude vaše pleť cítit dobře, budete se cítit dobře i vy.

9 OTLAKY Z POLŠTÁŘE

Když zaboříte obličej do polštáře, vytváříte tlak na pokožku, který omezuje její prokrvování. S postupujícím věkem se přitom narušují vlákna kolagenu a vznikají vrásky. Vyměňte proto relativně hrubé bavlněné povlečení za hedvábné nebo saténové, aby bylo tření na pokožce obličeje co nejmenší.

10 ZASPĚTE VRÁSKY

Mějte ve spánku krk napnutý a dostatečně vysoko, k tomu vám pomůže tvarovaný pěnový polštář, který vám zároveň poskytne i maximální oporu hlavy. Tak předejdete vráskám na obličeji a krku, které vznikají ve spánku.

11 PŘESTAŇTE KOUŘIT

Kouření narušuje schopnost DNA pokožky obnovovat se, což vede k poškozování vláken kolagenu a elastinu a předčasnému vzniku vrásek. Kouřením také pokožku připravujete

o potřebný kyslík a základní živiny a značně ji dehydratujete. To vše způsobuje předčasné stárnutí kůže.

12 VYHÝBEJTE SE ZAKOUŘENÝM PROSTORÁM

Vyhýbejte se barům a klubům, kde budete vystaveny cigaretovému kouři. Výzkumy ukázaly, že pokožce cigaretový kouř nesvědčí stejně jako působení ultrafialových slunečních paprsků.

Kouř pokožku vysušuje, navíc stahuje žíly a omezuje krevní oběh a pokožka se nemůže dostatečně prokrvit. I pouhým pasivním kouřením přicházíte o velké množství vitaminu C, klíčového vitaminu, který pomáhá pokožku udržet napnutou

a svěží.

13 ZBAVTE SE ZLOZVYKŮ

Jakýkoli opakovaný pohyb jako třeba žvýkání žvýkačky, mračení se nebo vdechování cigaretového kouře vede ke vzniku drobných vrásek. Postupem času se pak na kůži tvoří jemné prasklinky, které narušují vlákna kolagenu. Samotný fyzický akt kouření vás nutí mhouřit oči, a prohlubuje tak vrásky kolem nich. Pokaždé, když vdechujete kouř z cigarety, musíte opakovaně špulit rty a prohlubují se vám drobné vrásky kolem úst

14 SPRÁVNÁ POLOHA PRO SPÁNEK

Když spíte na boku stočená do klubíčka, vytvoří se vám vrásky a ohyby kůže na tváři

v místech, kde je kůže nejtenčí. Pokud chcete ráno vstát s dokonale hladkou tváří, pokuste se v noci spát na zádech a vydržet tak co nejdéle.

15 POŘÁD PIJTE

Pokud za den vypijete minimálně 6 sklenic vody, budete mít menší chuť k jídlu, lépe strávíte tuky a vaše kůže bude dobře hydratovaná a bude vypadat mladě. Dietní Coca-Cola, bylinné čaje nebo ovocné šťávy neposlouží tak dobře jako obyčejná voda.

čištění pleti

16 POUŽÍVEJTE PLEŤOVÉ VODY PODLE TYPU SVÉ PLETI

Dermatologové se shodují na tom, že je dobré používat kosmetiku podle typu pleti. Suchá pleť by se měla čistit tak, abyste při čištění neodstranily ochranný film na jejím povrchu, nejlépe hustým čisticím mlékem. Mastná pleť si žádá kosmetiku na olejové bázi, protože oleje rozpouštějí kožní maz. Na normální pleť můžete použít cokoli jemného na vodní bázi.

17 ČERSTVÁ A ZÁŘIVÁ PLEŤ

Smíchejte kapičku peelingového krému s noční pleťovou vodou, vaše pleť bude svěží, hladká a jasná, zbavená všech nečistot.

18 KRÁTKÉ SPRCHOVÁNÍ

Příliš teplá voda a používání mýdla na tělo i obličej zbaví vaši pokožku přirozené vyvážené vláčnosti, takže pokud nechcete mít vysušenou kůži, snažte se nesprchovat dlouho a nepoužívejte příliš teplou vodu.

19 RYCHLÉ A SNADNÉ ČIŠTĚNÍ PLETI

Na trhu lze sehnat mnoho druhů čisticích pleťových ubrousků, které čištění pleti usnadňují. Musíte si ale vybrat ty, které jsou vhodné pro typ vaší pleti. Mnoho z nich je určeno pro teenagery a na starší pleť mohou být příliš drsné. I výrobky proti stárnutí pleti bývají mnohdy na chemické bázi a jsou agresivní, takže nejlepší je vybírat si pleťové ubrousky určené pro citlivou pleť.

20 RUCE PRYČ

Odolejte nutkání vymačkávat si černé tečky a nežity. I ten nejmenší pupínek se může zanítit a to, co začalo jako malá nedokonalost na kráse, se může proměnit v kráter velikosti hrachu. Raději na pupínky na noc naneste malé množství dětské měsíčkové masti.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip