Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Odpor (Defiance)

Filmová recenze: Odpor (Defiance)

Hana Kasalová

2. světová válka. Židé. Bratři Bielští. Už těchto pár slov napovídá, že se jedná o skutečný příběh, který se řadí k jedněm z nejzajímavějších z doby čtyřicátých let minulého století.

Poprvé se dostal do podvědomí veřejnosti v Bělorusku v roce 1944, když místní lidé byli svědky téměř surrealistického obrazu. Více než 1200 lidí vyšlo z hlubokých a neobydlených běloruských lesů. Příběh se začal skládat dohromady díky vzpomínkám a vyprávění, které si lidé mezi sebou šeptali.

Režisérem snímku je Edward Zwick (Poslední samuraj, producent filmu "Zamilovaný Shakespeare", Krvavý diamant). Vypráví příběh tří bratrů - Tuvia (Daniel Craig), Zuse (Liev Schreiber) a Asaela Bielskich (Jamie Bell). Pocházejí z farmářské rodiny v Bělorusku, které v té době bylo součástí Sovětského svazu. Energetičtí sourozenci byli známí jako rváči, rebelové a mající odpor k autoritám. Poté, co nacisté v červnu roku 1941 obsadili jejich kraj, byli označeni za vyvolávače nepokojů a sledováni příslušníky SS i místní policií.

Rozjíždí se dramatický příběh, plný zdrcujících tragédií. Rodiče a další příbuzní byli hromadně s dalšími 4000 Židy popraveni. Bratři utíkají do hlubokých a rozlehlých lesů, aby si zachránili holé životy. V tomto prostředí od malička vyrůstali, lesy bývaly místem jejich dětských her, dobře je znali. Sestavují partyzánskou skupinu. Je velmi zajímavé sledovat povahové rozdíly mezi Tuviem a Zusem. Jeden je spíše pro vyjednávání a druhý pro krvavou pomstu. Trochu mi to připomíná příběh z české historie o svatém Václavovi a jeho bratrovi. Jeden chce zachránit co největší počet Židů, ten druhý sice také, ale jeho přístup je mnohem radikálnější. I když jsou bratry, tak mezi nimi dochází k velmi zásadním názorovým střetům. Pěsti, krev, verbální urážky, člověku velmi často běhá mráz po zádech a říká si kam až ta "sourozenecká láska (?)" půjde. Podvědomě drží palce tomu mírnějšímu, ale zároveň neskrytě trpí při nelítostných bojích prudšího a na pohled velmi krutého bratra.

Zvláště mě zaujal "bývalý James Bond" Daniel Craig. Role Tuvia - "hodnějšího bratra" mu skutečně sedne. Podotýkám, že to nedělají jenom jeho neskutečně modré a hluboké oči. Je silným a velmi často nekompromisním mužem, ale zároveň si zachovává svoji něžnou ženskost, která k němu přitahuje osoby opačného pohlaví. Je evidentní, že je pro ně hotovým magnetem. Ochráncem, andělem, silným bojovníkem, milencem, prostě jistou záštitou, na kterou se mohou v každé situaci spolehnout - ať už na veřejném prostranství či v nejintimnějším prostředí.

Do toho se pochopitelně projektují povahy a charakterové rysy ostatním postav. Jedna z nich, která mě velmi zaujala, představuje mladou ženu, která je v nejvyšším stadiu těhotenství. Strach, měnící se postava i psychika, panika, obava z toho, že ji Tuvia potrestá. On přeci byl ten, který zakázal těhotenství. Důvod? Nemáme dostatek jídla pro naše vlastní lidi, nemůžeme si dovolit krmit další hladové krky. Jak otěhotněla? Proč porušila příkaz velitele, kterého obdivuje a váží si ho? Při útěku byla znásilněna. Mladá žena, která se snažila zachránit si holý život a při zběsilém útěku ji ještě jeden život přibyl. Je nadšena. Cítí, jak v ní roste nový člověk. Malinkatý tvoreček, který ji drží při vůli žít. Ano, chce žít hlavně proto, že ho v sobě nosí a poté, co opustí její tělo, tak je zodpovědná za jeho život.

Každá postava, a že jich je skutečně hodně, si nese svůj vlastní příběh. Z tváří lidí můžete hádat, co kdo z nich představuje, co se mu honí hlavou, co ho trápí, o čem sní. Škála různých lidských charakterů je skutečně velmi široká a bohatá.

Bohužel jsem neviděla závěr tohoto dramatického snímku. Odvolaly mě další povinnosti, mrzí mě to. Doufám, že vám se to nestane a zároveň vás tento film pohltí nejméně tak silně jako mě. Přeji vám opravdový divácký zážitek.

"Můžou nás honit jako zvířata, ale zvěř z nás neudělají. Všichni jsme si tohle vybrali - žít svobodně, jako lidské bytosti, tak dlouho, jak to bude možné". Tuvia Bielski

USA – 2008; Ablo

Drama

Režie: Edward Zwick

Hrají: Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell, Alexa Davalos, George MacKay

Doporučená přístupnost: od 15 let

Premiéra: 16. dubna 2009

Zdroj foto: www.bonton.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip